Porady

Sprzęt ułatwiający prace na budowie- wybieramy najlepsze niwelatory i dalmierze

Budowlańcy, drogowcy, czy geodeci nie wyobrażają sobie codziennej pracy bez tego typu sprzętu. Laserowy niwelator, czy dalmierz zdecydowanie ułatwia wykonywanie zadań. Co więcej, nie tylko profesjonaliści zaopatrują się w tego typu elektronarzędzia. Coraz częściej wykorzystują je również amatorzy, np. w celu zweryfikowania precyzji prac fachowca zatrudnionego do remontu mieszkania. Najbardziej zaawansowane rozwiązania pozwalają na precyzyjny pomiar nawet w trudnych warunkach. Są wygodne w obsłudze i w zasadzie niezawodne. Jak jednak wybrać naprawdę dobry sprzęt, który posłuży nam przez lata i z którego będziemy zadowoleni? Podpowiadamy trzy ważne kryteria.

Automatyczne poziomowanie- niwelatory

To opcja, którą oferuje wiele nowoczesnych niwelatorów, coraz częściej stając się po prostu standardem. Jak zapewne wiesz, niwelatory laserowe mocuje się na statywie trójnożnym, a następnie, w większości sytuacji, poziomuje. W tym przypadku warto jednak rozważyć zakup sprzętu, który poziomuje się automatycznie, zaraz po uruchomieniu. Taka funkcja jest przede wszystkim wygodna i znacznie przyspiesza wykonanie zadania. Sprawdzi się zarówno podczas prac drogowych, budowlanych, jak i technicznych, z powodzeniem zastępując niwelację ręczną, np. przy wykorzystaniu poziomicy.

Automatyczne poziomowanie się niwelatora będzie wiązać się bezpośrednio z precyzją jego pomiarów, czyli ustalaniu różnicy wysokości. Choć w tym przypadku większość dobrej klasy modeli gwarantuje zarówno precyzję, jak i szybkość działania. To cecha urządzeń laserowych, których technologia i sposób pracy wyraźnie przewyższają w podanych kryteriach niwelatory optyczne. Co istotne, tutaj linię lasera możesz ustawić poziomu, pionowo oraz pod skosem.

Zestawy sprzętów- dalmierze

Wybierając niwelator, czy dalmierz laserowy warto postawić na sprzęt łatwy i szybki, wręcz intuicyjny w obsłudze. Wysokiej jakości sprzęt znaleźć można w sklepie https://pomiar24.pl/k/budownictwo/dalmierze. Po pierwsze, korzystanie z takich rozwiązań jest wygodniejsze. Po drugie, urządzenie sprawdzi się zarówno w profesjonalnym zastosowaniu, jak i będzie mogło być obsługiwane przez amatora. Po trzecie, dostępne funkcje, czy jasny, duży interfejs, sprawiają, że praca ze sprzętem jest łatwiejsza i szybsza. Na przykład w kwestii niwelatorów, wybrane modele pozwalają wyznaczać spadki zaledwie jednym przyciskiem.

Dla wygody warto także sięgnąć po sprzęt oferowany w zestawach lub możliwy do skompletowania u jednego dostawcy. W praktyce oznaczać to będzie możliwość nabycia np. niwelatora w komplecie ze statywem, łatą i uchwytem na łatę, czujnikiem laserowym, akumulatorem, ładowarką, okularami laserowymi, tarczką laserową oraz kufrem transportowym. Każdy fachowiec przyzna, że tego typu narzędzia warto mieć zawsze pod ręką na placu budowy, oczywiście najlepiej właśnie w zestawie.

Najważniejsze parametry

Wybierając niwelator laserowy sprawdź jego parametry, dokładność (najlepsze modele oferują dokładność na poziomie nawet do 1,0 mm/20 m) oraz odległość do jakiej działają. W przypadku laserowych dalmierzy możesz liczyć na pomiar z dokładnością do 1 mm. Dobrej klasy model będzie oferował także zasięg na poziomie 80 m.

Parametrem nie mniej ważnym od precyzji pomiaru będzie szybkość, z jaką działa sprzęt, czyli po jakim czasie uzyskamy wynik pomiaru. Dodatkowe funkcje specjalne to z kolei elementy, które mogą znacznie ułatwić pracę. Warto się nimi zainteresować. Popularne modele dalmierzy oferują m.in. funkcję obliczenia powierzchni wybranych ścian, tyczenia, czy też pomiaru ciągłego.

Similar Posts