Obecnie bardzo dużo mówi się o sposobach lokowania kapitału. Inflacja rośnie, ceny w sklepach również. Rynek jest bardzo niestabilny i nie wiadomo w którą stronę to wszystko pójdzie. Jednym z kluczowych zabezpieczeń finansowych był zakup mieszkania. Jest to poważna decyzja, która wiąże się z kosztami i ryzykiem. Jednak nie ma wątpliwości, że jest to dobry sposób i staje się coraz popularniejszy. Ludzie kupują mieszkanie myśląc o wynajmie, który jest bardziej opłacalny niż jakiekolwiek lokaty i rachunki oszczędnościowe. Jednak pamiętajmy, że należy się do tego odpowiednio przygotować i przewidzieć ewentualne zagrożenia. Zarządzanie najmem też do najłatwiejszych kwestii nie należy.
Od czego warto zacząć?
Podstawą zabrania się do tematu zakupu mieszkania musi być stworzenie planu inwestycyjnego. Im bardziej szczegółowy, tym lepiej. Określamy wielkość naszego kapitału, aby wyznaczyć przedział cenowy w jakim chcemy powinna się mieścić nasza docelowa nieruchomość. Jeśli mamy odpowiednią ilość gotówki na zakup to świetnie, nic nie stoi nam na przeszkodzie w finalizacji. Jeżeli jednak cena jest znacznie wyższa, niż nasz kapitał musimy zainteresować się kredytem. To również wymaga przemyśleń -zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek ofertę, przejrzyjmy inne. Warto stworzyć również symulację ekonomiczną, w której spróbujemy przewidzieć koszty i zyski inwestycji. Sam zakup to jedno, trzeba jednak mieszkanie wykończyć, wyremontować, wyposażyć. Żeby cały nasz wkład finansowy się zwrócił z zyskiem musimy racjonalnie zarządzać najmem. Trzeba więc stworzyć taką ofertę, która przyciągnie potencjalnych lokatorów.
Jakie mieszkanie wybrać?
Bez wątpienia celujemy w nieruchomość, która leży w granicach posiadanego przez nas kapitału. Kredyt hipoteczny oczywiście możemy wziąć, jednak mimo wszystko on też ma swoją maksymalną wysokość. Zarządzanie najmem jest kluczowe, aby dana inwestycja się zwróciła. Jest to bardzo ryzykowny temat, dlatego powinniśmy celować w takie mieszkanie, które przyciągną potencjalnych klientów. Stawiajmy na lokale w dobrej lokalizacjach -centrum, dobry dojazd, sąsiedztwo biur i uczelni. Wynajmujący mieszkania zawsze szukają lokalu, który leży w dogodnej dla nich dzielnicy. Ważny jest również stan i standard wykończenia. Jeśli kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym, musimy ją wykończyć; jeśli zaś kupujemy na rynku wtórny należy poddać ją remontowi. Im wyższy standard i wyposażenie, tym większą kwotę możemy dostać od lokatorów. Warto więc poszukać naprawdę dobrych lokali.
Zarządzanie najmem kluczem naszego sukcesu
Największym ryzykiem jeśli chodzi o inwestowaniu w nieruchomości są lokatorzy. Tak naprawdę oddajemy miejsce, w które zainwestowaliśmy ogromnie dużo czasu i pieniędzy w ręce obcych osób. Zarządzanie najmem wcale nie jest takie łatwe, a nawet wręcz przeciwnie jest trudne, dlatego dobrze się do tego przygotować. Przygotowujemy nieruchomość do wynajmu i tworzymy ofertę. Gdy znajdziemy najemcę należy podpisać umowę, a także uregulować kwestie z nią związane, czasami opisane w regulaminie wewnętrznym. Przejrzyste reguły powinny ograniczyć problemy z lokatorami. Dobrze jest wprowadzić dodatkowo kaucję, która posłuży nam jako zabezpieczenie w razie nieprzewidzianej sytuacji. Pamiętajmy, że to od nas zależy zarządzanie najmem i to my decydujemy czy komuś wynajmiemy nasze mieszkanie, czy nie. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość czy dana osoba będzie wypłacalna i zaakceptuje nasze warunki… lepiej poszukać kogoś innego. Może zajmie nam to więcej czasu, ale oszczędzi nerwów i ewentualnych kosztów.