Rozglądamy się za działką pod budowę? A może już posiadamy teren, na którym ma powstać nasz wymarzony dom? Koniecznie sprawdźmy, czy do nieruchomości gruntowej doprowadzono wszystkie przyłącza. Są one niezbędne zarówno na etapie samej inwestycji, jak i późniejszego użytkowania budynku, umożliwiając jego codzienną eksploatację. Czym właściwie jest uzbrojenie działki? Jak sprawdzić, czy nasza posesja jest już uzbrojona oraz jakie warunki mają na to wpływ?
Czym jest uzbrojenie działki pod budowę?
Uzbrojenie działki to nic innego, jak doprowadzenie do jej granic najważniejszych mediów. Jest to przede wszystkim energia elektryczna, a na obszarach posiadających stosowne sieci – także woda, kanalizacja czy gaz. Media te umożliwiają prowadzenie prac podczas wznoszenia i wykańczania budynku, a po zakończeniu budowy – komfortowe korzystanie z obiektu mieszkalnego bądź użytkowego. Planujemy zakupić działkę i projekt domów? W sprzedaży znajdziemy nieruchomości gruntowe z uzbrojeniem lub bez niego. Jeśli wybrana przez nas posesja nie posiada dostępu do sieci elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej, będziemy musieli samodzielnie zadbać o wykonanie przyłączy. Jak sprawdzić, czy teren, który chcemy kupić bądź zabudować jest już uzbrojony?
Od czego zależy uzbrojenie działki?
Możliwość uzbrojenia działki jest uzależniona od kilku czynników, a ostateczna decyzja o wykonaniu przyłącza należy zawsze do operatora sieci. Osoba odpowiedzialna za ustalenie, czy do posesji można doprowadzić prąd, gaz lub wodę sprawdzi, jaka jest odległość naszej działki od istniejącej sieci. Im będzie ona większa, tym trudniejsze i bardziej kosztowne będzie przygotowanie uzbrojenia terenu. Realizacja procesu podłączenia do sieci jest uzależniona również od liczby osób chętnych na taką usługę lub działek wymagających przyłączenia, a także samej mocy przyłączeniowej. Jeżeli operator stwierdzi, że nasza nieruchomość gruntowa znajduje się zbyt daleko od najbliższej sieci, może on nawet odmówić wykonania przyłącza.
Jak sprawdzić, czy działka posiada uzbrojenie?
Zanim podpiszemy umowę kupna działki u notariusza i zaczniemy przeglądać gotowe projekty domów, upewnijmy się, czy nieruchomość gruntowa jest uzbrojona. Powinniśmy udać się do urzędu gminy lub miasta, właściwego dla danej posesji. W wydziale geodezji i kartografii możemy zweryfikować, jakie przyłącza są doprowadzone do granic terenu, który nas interesuje. Innym sposobem jest skorzystanie z Geoportalu, gdzie w zakładce obejmującej warstwy możemy zaznaczyć opcję pokazania uzbrojenia terenu. Rozejrzyjmy się również po najbliższej okolicy. Jeżeli w sąsiedztwie naszej działki są już obecne inne obiekty mieszkalne czy przemysłowe, istnieje duża szansa, że bez większego problemu będziemy mogli wykonać niezbędne przyłącza także i na własnej posesji. W tym celu musimy odwiedzić siedzibę lokalnego operatora, gdzie złożymy wniosek o określenie warunków przyłączenia bądź zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków. Po ich uzyskaniu i podpisaniu stosownych umów, dostawcy prądu, wody czy gazu wykonają budowę przyłączy oraz dokonają ich odbioru.
Uzbrojenie działki to proces obowiązkowy i związany z pewnymi formalnościami czy opłatami. Bez dostępu do sieci niemożliwe byłoby bowiem korzystanie z budynku, a samo jego wzniesienie stałoby się znacznie utrudnione. Z tego względu kontrolę obecności przyłączy powinniśmy przeprowadzić jeszcze przed zakupem działki czy rozpoczęciem przygotowań do inwestycji. W przypadku ich braku będziemy mieli czas i możliwość podjęcia działań, które pozwolą nam uzbroić teren pod budowę.
Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl