Porady

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Kiedy temperatura na zewnątrz jest poniżej zera, pompa ciepła może być interesującym wyborem dla ogrzewania domu. Wykorzystuje ona energię elektryczną do przenoszenia ciepła z zimnej przestrzeni (w tym przypadku powietrza zewnętrznego) do ciepłej (wewnątrz domu). Ale ile energii elektrycznej zużywa? Pompy ciepła są generalnie droższe niż inne rodzaje grzejników. Dlatego wiele osób wzbrania się przed nimi – zwłaszcza jeśli mieszkają w rejonie, gdzie zimy nie są wyjątkowo mroźne. Jeśli jednak potrzebujesz komfortu ciepła w pomieszczeniach i chcesz pozostać ekologiczny, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, ile prądu zużywa pompa ciepła i czy warto w nią zainwestować.

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które przekazuje energię cieplną ze źródła o niższej temperaturze do miejsca docelowego o wyższej temperaturze. Innymi słowy, przenosi ona ciepło z jednego miejsca do drugiego. Pompa ciepła może być używana do ogrzewania, chłodzenia lub kombinacji obu. Jeśli źródło jest cieplejsze niż miejsce przeznaczenia, pompuje ciepło ze źródła do miejsca przeznaczenia. Jeśli źródło jest zimniejsze niż miejsce przeznaczenia, pompuje ciepło z miejsca przeznaczenia do źródła.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Obecnie można przyjąć, że dom zużywający 15 kWh/m2 energii elektrycznej jest energooszczędny. COP pomp ciepła z powietrznym źródłem ciepła są bardzo wydajne. Ze względu na ich wysoką wydajność, pompa ciepła typu air-source zużywa mniej energii elektrycznej niż konwencjonalna grzałka elektryczna do ogrzewania domu i wody.

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile prądu zużywa pompa ciepła, można obliczyć zużycie energii elektrycznej przez powietrzną pompę ciepła na podstawie jej współczynnika SCOP i zapotrzebowania budynku na ciepło. 15 000 kWh/3,4 = 4 411 kWh rocznie(1, 2).

Największymi czynnikami zużycia energii przez pompy ciepła są:

  • rodzaj i model pompy ciepła,
  • wielkość ogrzewanego pomieszczenia,
  • stan budynku, czyli mostki termiczne, system wentylacji, sposób ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe, grzejniki itp.),
  • preferencje dotyczące temperatury wewnątrz budynku oraz pogoda na zewnątrz
  • miejsce instalacji (region)

Czy powinieneś kupić pompę ciepła?

Jeśli mieszkasz w obszarze, gdzie zimy są łagodne, a lata chłodne, pompa ciepła może być świetną inwestycją. Są one szczególnie przydatne, jeśli nie masz dostępu do gazu ziemnego lub propanu. Jeśli mieszkasz w obszarze, gdzie zimy są zimne, ale lata są łagodne, pompa ciepła może być nadal korzystne. Po prostu może trzeba będzie uruchomić go na dłuższe okresy w zimie. Oznacza to, że możesz znaleźć swój rachunek za energię elektryczną jest wyższy niż zwykle. Ale w tym samym czasie, będziesz robić swoje, aby zmniejszyć swój ślad węglowy. Jeśli mieszkasz w obszarze, gdzie zimy są zimne i lata są łagodne, pompa ciepła może nie być najlepszą inwestycją. Zasilany gazem piec może być tańszy i bardziej wydajny.

Pompa ciepła od https://e-energia.pl/  to świetny wybór, jeśli zimy są łagodne, a lata chłodne. Może to być droższa opcja, chociaż, więc upewnij się, że robisz swoje badania. Pompa ciepła wykorzystuje energię elektryczną do przenoszenia ciepła z zimnej przestrzeni do ciepłej przestrzeni. Kiedy temperatura na zewnątrz jest poniżej zera, może to być ciekawy wybór dla ogrzewania domu. Jeśli używasz go podczas najdroższych okresów w roku, może to znacznie zwiększyć rachunek za energię elektryczną. Możesz chcieć rozważyć zamiast tego piec zasilany gazem. Jeśli mieszkasz w obszarze, który doświadcza bardzo zimne zimy, pompa ciepła prawdopodobnie nie będzie wystarczająco wydajny, aby być warte dodatkowych kosztów.

Similar Posts