Porady

Ogrzewanie dywanowe – co to takiego?

Ogrzewanie dywanowe – co to takiego?

Istnieje wiele praktycznych rozwiązań grzewczych, które chętnie wprowadza się do wnętrz prywatnych i biznesowych. Coraz większa ich ilość to produkty elektryczne, dzięki którym buduje się komfortowe warunki cieplne.

Do szczególnie ciekawych opcji zalicza się ogrzewanie dywanowe, które zjednuje sobie coraz większe grono zwolenników. Co to takiego i gdzie najlepiej je wykorzystać?

Czym jest ogrzewanie dywanowe?

Zazwyczaj ogrzewanie elektryczne kojarzy się z grzejnikami naściennymi, wśród których wyróżniają się zwłaszcza praktyczne promienniki na podczerwień. Oprócz tego w wielu domach wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe elektryczne, wykorzystujące folie lub maty grzewcze. Zastępują one klasyczne modele wodne.

Czym zatem jest ogrzewanie dywanowe? To jeden z rodzajów mat grzewczych. W tym przypadku nie instaluje się jednak systemu grzewczego pod warstwą podłogi. Całe urządzenie grzewcze kryje się bowiem w miękkiej wykładzinie lub dywanie.

Ogrzewanie składa się najczęściej z dwóch warstw: spodniej z podkładem gumowym i całym systemem grzewczym (przewodami z włókna węglowego), którą podłącza się do domowej instalacji elektrycznej, oraz wierzchniej, czyli warstwy wykończeniowej z dywanu lub wykładziny. Tego typu produkty gotowe albo tworzone na wymiar oferuje sklep Econovli.pl.

Ciepło jest przekazywane równomiernie do całego pomieszczenia, dając przyjemne uczucie ogrzewanych nóg. Urządzenie działa w oparciu o podczerwień. Fale rozchodzą się zatem i ogrzewają napotkane na swojej drodze ciała stałe – meble, przegrody oraz ludzi, a dopiero one przekazują ciepło do powietrza.

Gdzie montuje się ogrzewanie dywanowe?

Ogrzewanie dywanowe wprowadza się do wnętrz, w których przez wiele godzin siedzi się bez ruchu. Mogą to być przestrzenie domowe, biurowe i publiczne. Chętnie układa się takie wykładziny grzewcze pod biurkami. Nadają się również do sal konferencyjnych lub widowiskowych.

Idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie można pozwolić sobie na montaż rozbudowanych instalacji podłogowych. Uruchomienie ogrzewania dywanowego nie zajmuje dużo czasu oraz nie wymaga skomplikowanych prac przygotowawczych. Wystarczy rozłożyć wykładzinę w miejscu, które chce się ogrzać, podłączyć ją do instalacji elektrycznej, uruchomić urządzenie i cieszyć się przyjemnym ciepłem, płynącym od podłogi.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie dywanowe?

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się optymalne warunki do korzystania z pomieszczenia oraz podnosi się komfort cieplny.

Taką opcję chętnie stosuje się tam, gdzie potrzeba dodatkowego urządzenia grzewczego lub w miejscach, z których korzysta się okazjonalnie. Ogrzewanie dywanowe bywa zatem chętnie używane w centrach kongresowych, salach widowiskowych, a nawet w kościołach, podczas uroczystości.

Nowoczesne urządzenia do ogrzewania dywanowego zużywają nawet do 40% mniej energii niż standardowe maty, montowane w podłodze. Pozwalają na utrzymanie komfortowych warunków, przy obniżeniu temperatury na termostacie, co przekłada się na wymierne oszczędności w budżecie.

Warto zatem rozważyć taką opcję, zwłaszcza jeśli potrzebujemy zapewnić sobie ciepło podczas wielogodzinnej pracy. A jak wiadomo komfort podczas wykonywania obowiązków przekłada się na większą wydajność i poprawę koncentracji.

Similar Posts