Porady

Ekogroszek jak najtańszy sposób ogrzewania budynku

Ekogroszek jak najtańszy sposób ogrzewania budynku

Popularność kotłów na ekogroszek nie jest przypadkowa. Urządzenia zasilane tym materiałem są często pierwszym wyborem inwestorów budujących nowy dom oraz modernizujących starszy budynek. Wynika to z wielu zalet, jakie posiadają te piece oraz paliwo.

Przede wszystkim, urządzenia zasilane ekogroszkiem to kotły 5 klasy. Cechują się dużą wydajnością i wysokim komfortem użytkowania. Występują, jako piece na ekogroszek z podajnikiem (np. Defro) oraz z załadunkiem ręcznym. Na rynku są dostępne także kotły posiadające certyfikat ecodesign. Kupując taki produkt, mamy pewność, że spełnia on wszelkie normy dotyczące emisyjności oraz wyróżnia się wysoką sprawnością. Największą zaletą ekogroszku są jednak koszty eksploatacyjne. Jest to obecnie jedno z najtańszych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Łącząc wszystkie powyższe cechy, otrzymujemy produkt na miarę nowoczesnego budownictwa, który sprawdzi się w każdych warunkach.

Wysoka kaloryczność

Najwyższej jakości ekogroszek, produkowany jest z węgla kamiennego. Swoją ekonomiczność zawdzięcza w dużej mierze wysokiej kaloryczności. Oscyluje ona między 22 000 MJ/kg a 27 000 MJ/kg. Nie można zapominać, że mimo wysokiej kaloryczności, ekogroszek wytwarza mniej pyłów i tlenku węgla niż tradycyjny węgiel.

Aby cieszyć się z wydajnego systemu grzewczego, należy jednak pamiętać o wyborze paliwa o wysokiej jakości. Ekogroszek drugiej kategorii spala się mniej efektywnie i może prowadzić do usterek kotła. Zawartość popiołu w ekogroszku nie powinna być wyższa niż 10%. Powinien ON mieć kolor ciemnoszary oraz mieć bryłki w rozmiarze 5 do 20 mm. Maksymalna zawartość części niepalnych to 12%. Ponadto, należy zwrócić uwagę na spiekalność, która powinna być jak najbliższa wartości 0. Wszystkie te informacje, powinny być udostępniane przez producenta. Warto kierować się zasadą, że droższy materiał opałowy, przyniesie oszczędności podczas eksploatacji i będzie bezpieczny dla urządzenia oraz użytkowników.

Kotły na ekogroszek

Oprócz ekonomiczności i ekologiczności, użytkownicy kotłów na ekogroszek, cenią sobie w tych urządzeniach, prawie bezobsługową eksploatację. Co w tym przypadku oznacza „prawie”? W kotłach na ekogroszek wyposażonych w podajnik, dozowanie paliwa do komory spalania następuje automatycznie. Jedynym obowiązkiem użytkownika jest uzupełnienie zasobnika, raz na kilka dni.

Sprawność kotłów na ekogroszek może wynosić nawet ponad 90%. Jest to jeden z najlepszych wyników wśród źródeł ciepła dostępnych na rynku.

Dlaczego ogrzewanie domu ekogroszkiem się opłaca?

Jak wspomniano wcześniej, najważniejszą zaletą ogrzewania domu ekogroszkiem jest ekonomiczność. Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą ekogroszku wynosi około 0,13 zł. Jest to prawie trzykrotnie niższa wartość niż koszt ogrzewania tradycyjnym kotłem gazowym. Jest to także tańsze rozwiązanie niż pellet oraz tradycyjny węgiel. Ekogroszek, pod względem ekonomiczności zostawił daleko w tyle także systemy grzewcze oparte o energię elektryczną. Porównywalnym wynikiem może pochwalić się jedynie pompa ciepła, jednak koszty inwestycyjne takie urządzenia są nieporównywalnie wyższe, co przekłada się na rentowność inwestycji.

Ekogroszek zyskał zaufanie Polaków. Powyższe zalety tylko potwierdzają słuszność takiego wyboru. Należy jednak pamiętać, że podczas wyboru kotła na ekogroszek warto zaufać sprawdzonym i rzetelnym producentom (np. Defro)

Similar Posts