Porady

Na czym polega rekuperacja?

Na czym polega rekuperacja?

Przebywanie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach jest kluczowe, jeśli chodzi o dobre samopoczucie i brak dolegliwości zdrowotnych. Rekuperacja pozwala na cieszenie się zawsze świeżym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń i alergenów, a wszystko to bez potrzeby otwierania okna.

Przebywanie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach jest kluczowe, jeśli chodzi o dobre samopoczucie i brak dolegliwości zdrowotnych. Rekuperacja pozwala na cieszenie się zawsze świeżym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń i alergenów, a wszystko to bez potrzeby otwierania okna. Jest to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę, energooszczędność, wysoki komfort życia. Korzystanie z rekuperatora wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami.

Czyste powietrze i komfort cieplny dzięki rekuperacji

Sposobem na ekonomiczną wentylację domowych czy firmowych pomieszczeń jest rekuperacja. Polega ona na wprowadzaniu świeżego powietrza z zewnątrz, jednocześnie pozbywając się tego zużytego z użytkowanych wnętrz. Kluczowe jest to, że napływ świeżego powierza, jest wolny od kurzu czy owadów. Gwarantują to specjalne filtry, które nie przepuszczą nawet większych zanieczyszczeń. Rekuperator pozwala na kontrolowanie wymiany powietrza w sposób prosty, wygodny i ekonomiczny. Za jego pomocą można odzyskać energię cieplną z usuwanego z domu powietrza i to przez całą dobę. Powietrze jest wysokiej jakości, pozbawione nadmiaru dwutlenku węgla i wilgoci. W całym budynku ma miejsce odpowiednia cyrkulacja powietrza, co podnosi komfort życia wszystkich domowników. Mogą oni cieszyć się zdrowym i bezpiecznym mikroklimatem w każdym wnętrzu – łazience, kuchni, salonie, sypialni, gabinecie, pokoju dziecięcym czy nawet na korytarzu.

Rozwiązania gwarantujące oszczędności i wygodę

Rekuperator jest urządzeniem stanowiącym kluczowy element systemu wentylacji mechanicznej. Jego zadanie polega na pobieraniu świeżego powietrza z zewnątrz i odprowadzanie tego zużytego z domu. Wszystko to odbywa się przez specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, kurz, roztocza, alergen, pyły i toksyczny smog. Znajdujący się w rekuperatorze wymiennik ciepła odzyskuje część ciepła ze zużytego powietrza i wykorzystuje je do ogrzewania tego świeżego, przez co w domu cały czas panuje optymalny komfort cieplny. Przekłada się to też na obniżenie kosztów ogrzewania. Nawet zimą można uchronić się przed nieprzyjemnym napływem zimnego powietrza, jak ma to miejsce podczas otwierania okien w celu wywietrzenia pomieszczeń. Zmniejszają się też wydatki związane z klimatyzacją, gdyż rekuperator zatrzymuje chłodne powietrze w pomieszczeniach, co jest bardzo pożądane w okresie letnim.

Jeśli chodzi o koszt rekuperacji, to cena montażu systemu wentylacji mechanicznej uzależniona jest od wielu czynników. Znaczenie ma metraż domu, liczba i rodzaj pomieszczeń, rodzaj wybranego rekuperatora i zastosowanej instalacji, dodatkowe opcje – gruntowny wymiennik ciepła, jednostki chłodzące, jonizatory powietrza, rodzaj sterowania.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy chlodnictwopoznan.eu.

Similar Posts