Wyhodowanie we własnym zakresie wspaniałych roślin napawa dumą i satysfakcją. Pomóc w tym może zastosowanie perlitu ogrodniczego, którego właściwości mają bardzo pozytywny wpływ na nasze uprawy. Przekonajmy się, jak go wykorzystać z korzyścią dla roślin.
Ogrodnictwo to pasja, która wciągnęła wiele osób. Uzyskanie obfitych plonów to powód do radości, bo towarzyszy jej świadomość, że dołożyło się wszelkich starań, aby nic roślinom w tym nie przeszkodziło. Dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół, jest tutaj bardzo ważna. Gorzej, kiedy w wyniku zaniedbania kwiaty bądź inne rośliny nie chcą się przyjąć i kwitnąć. Dlatego też coraz więcej osób wykorzystuje perlit ogrodniczy. Jego właściwości są bardzo pożyteczne dla upraw, nawet doniczkowych.
Co to jest perlit ogrodniczy?
Najczęściej określa się perlit jako materiał pochodzenia wulkanicznego. To skała, wobec której stosuje się również nazwę szkło wulkaniczne. Jego powstawanie to efekt hydratacji stygnącej już lawy wydobywającej się z wulkanu. Zawiera on w sobie wodę, która jest uwięziona w nim chemicznie. W wyniku przeprowadzonej obróbki skały, wydobytej ze złoża metodą odkrywkową, uzyskuje się perlit ogrodniczy zwany również agro perlitem. Przyjmuje on formę granulek o nieregularnym kształcie oraz o porowatej powierzchni. Biorąc go do ręki, można zauważyć, jaki jest lekki. Perlit ogrodniczy charakteryzuje się wieloma właściwościami pozytywnymi dla roślin. Z tego też względu bardzo często stosuje się go w uprawach szklarniowych czy też hydroponicznych oraz rozmaitych szkółkach zieleni. To także doskonały materiał wykorzystywany w domach do upraw doniczkowych.
Jak perlit ogrodniczy wpływa na uprawę roślin?
Wykorzystanie perlitu ogrodniczego w uprawach roślin ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim jest on magazynem dla wody. Dzięki zastosowaniu go w podłożu roślinom nie grozi przesychanie nawet wtedy, kiedy zapomnimy o ich podlewaniu. Korzenie stykające się z granulkami pobiorą sobie wodę właśnie z nich. Ponadto omawiane szkło wulkaniczne zadba o lepsze oddychanie upraw. Będzie rozluźniało oraz spulchniało podłoże, w którym się znajduje. Każdy ogrodnik ma obawy przed stosowaniem dodatków, które mogłyby źle wpłynąć na jego rośliny. W przypadku perlitu ogrodniczego takiego niepokoju nie ma. Otóż jest on bardzo sterylny. Dlatego też nie przenosi do podłoża, a tym samym do roślin żadnych chorób oraz szkodników, które mogłyby im zaszkodzić. Co ciekawe, sprawdza się doskonale w uprawie doniczkowej, gwarantując również w tym przypadku obfite plony.
Podsumowanie
Perlit ogrodniczy z powodzeniem wykorzystywany jest w różnego rodzaju uprawach. Ogrodnicy doceniają jego liczne właściwości, które wpływają pozytywnie na rośliny, dbając o ich nawodnienie, oddychanie, a także zmniejszenie ciężkości gleby. Odpowiednio stosowany perlit daje nam gwarancję obfitych plonów i pięknych roślin.