Porady

Dlaczego warto inwestować w dobrej jakości okna?

Dlaczego warto inwestować w dobrej jakości okna?

Wybór okien powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi czy finansowymi. Szukając odpowiedniej stolarki, warto wziąć pod uwagę jej parametry techniczne, w tym izolacyjność cieplną oraz rodzaj i wypełnienie szyb. Te aspekty mają realny wpływ na to, jak duże będą straty ciepła, a pośrednio również opłaty za ogrzewanie. Przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w dobre okna.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów okien. PCV (PVC), aluminiowe, a może drewniane? Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników, ale wszyscy zadają sobie pytanie, jakie okna do domu będą najlepsze? Okazuje się, że znaczenie ma nie tylko materiał, z jakiego wykonane są ramy, ale też rodzaj szyb oraz wskaźnik izolacyjności cieplnej.

Jakie okna do domu?

Najpopularniejsze obecnie są rozwiązania energooszczędne i pasywne. Mianem energooszczędnych można określić okna aluminiowe lub wykonane z tworzyw sztucznych i z drewna, które mają współczynnik przenikania ciepła Uw niższy niż 1W. Standardowo są to produkty dwu- lub trzyszybowe. W przypadku okien pasywnych wymagania są jeszcze bardziej restrykcyjne i zakładają, że współczynnik Uw nie może przekroczyć 0,6W. 

Niska przepuszczalność ciepła to główny, ale nie jedyny czynnik, który wyróżnia nowoczesne i solidne okna aluminiowe na tle pozostałych. Te produkty mają też szereg innych zalet, które realnie kształtują jakość życia domowników. Należą do nich:

  • wysoka dźwiękoszczelność — zazwyczaj wartość Rw kształtuje się na poziomie 30-32 dB, ale w najbardziej zaawansowanych modelach może wynieść nawet 40 dB,
  • sterowanie automatyczne — jeżeli w nieruchomości nie jest zainstalowana wentylacja mechaniczna, wówczas zachodzi konieczność wykonania okien z nawiewnikami. Mogą być one ciśnieniowe (utrzymujące stały przepływ powietrza) oraz higrosterowane, 
  • okucia umożliwiające regulowanie stopnia odchylenia oraz rozwierania skrzydeł, często wyposażone w dodatkowe hamulce i zatrzaski chroniące przed otwarciem z zewnątrz. W przypadku większych tafli stosuje się dodatkową warstwę zabezpieczającą z folii PVB, a także napęd elektryczny ułatwiający otwieranie i zamykanie.

W sprzedaży dostępne są różne profile okien. Aluminiowe, PCV (PVC) i drewniane to najpopularniejsze wybory, jeśli chodzi o wybór stolarki do domu. Szeroki wybór wysokiej jakości okien i nie tylko można znaleźć na https://tradycja.biz/

Sliding glass door detail and rail embed in floor

Okna PCV (PVC) czy aluminiowe?  

Energooszczędna stolarka okienna nie jest tania, ale ma bardzo dobre parametry techniczne. Dzięki temu inwestycja w solidne okna aluminiowe czy wysokogatunkowe okna PCV (PVC) zwróci się w późniejszej eksploatacji. Ramy z aluminium są najbardziej odporne na wpływ czynników atmosferycznych, w tym promieniowania słonecznego, deszczu czy wiatru. Są sztywne, dlatego zapewniają wysoką stabilność konstrukcji.

Kupowane stacjonarnie lub zamawiane online okna PCV (PVC) energooszczędne mają wzmocnienia wykonane z włókna węglowego. Podnosi to ich cenę, ale też znacznie poprawia właściwości termoizolacyjne. Na zakupie stolarki nie warto oszczędzać, ale można szukać produktów w niższych cenach, np. robiąc zakupy w hurtowni okien aluminiowych lub drewnianych.

Similar Posts