Porady

Remont dachu – o czym pamiętać?

Remont dachu – o czym pamiętać?

Tak jak ryba psuje się od głowy, tak dom często psuje się od dachu. Z tego właśnie powodu tak niezwykle ważne jest utrzymanie go w dobrej kondycji. Więc tak jak ściany potrzebują od czasu do czasu, żeby je odmalować, tak i dach wymaga remontu, choć nie zawsze jest to tak oczywiste i widoczne jak brud na białej ścianie. Jeśli więc planujesz remont dachu to podejdź do tego poważnie i zrób to kompleksowo.

Więźba dachowa

Więźba czyli drewniany szkielet dachu to jeden z najważniejszych elementów dachu. Koniecznie sprawdź czy nie jest on przegniły, zaatakowany przez szkodniki czy grzyby. Choć są to elementy, które często można zauważyć gołym okiem, to warto nie czekać do momentu, gdy problem będzie już oczywisty i poprosić wcześniej o pomoc eksperta, który przebada więźbę. Być może konieczne będzie zaimpregnowanie, zabezpieczenie drewnianego szkieletu lub pozbycie się szkodników. Pamiętaj jednak, że takie działania możliwe są wyłącznie wtedy, gdy problem występuje od niedawna. Jeśli elementy niszczone były latami, niestety najprawdopodobniej konieczna będzie ich wymiana.

Warstwa izolacyjna

Izolacja dachu chroni Twój dom dwójnasób: przed zimnem i przed wilgocią. Prawidłowo położona składa się z trzech warstw:

  • Warstwa wstępnego krycia – chroni wewnętrzne elementy dachu oraz całość domu przed wilgocią z zewnątrz
  • Ocieplenie – chroni dom i jego mieszkańców przed zimnem, ale także przed hałasem pochodzącym z dworu
  • Paraizolacja – chroni ocieplenie i więźbę przed wilgocią pochodzącą z wnętrza domu

Przygotowując się do remontu dachu powinieneś sprawdzić wszystkie te elementy. Warstwa wstępnego krycia narażona jest na takie niebezpieczeństwa jak uszkodzenie jej przez materiał pokrywający dach, który mógł ulec zniszczeniu na skutek deszczu, wiatru czy śniegu. Dodatkowo warto sprawdzić te elementy konstrukcji, w które były wbijane gwoździe czy wkręcane były śruby. Konieczne jest także sprawdzenie czy pomiędzy warstwami zapewniona jest prawidłowa wentylacja i czy nigdzie nie zbiera się wilgoć.

Komin

Przy sprawdzaniu kondycji dachu i planowaniu jego remontu koniecznie musisz zwrócić uwagę na komin, a konkretnie miejsce jego połączenia z dachem. „Bardzo często problemy z wilgocią zaczynają się właśnie przy kominie” – mówi specjalista ze sklepu Dekarze.pl specjalizujący się w sprzedaży wciągarek linowych – „Niezwykle istotnym jest sprawdzenie obróbek blacharskich wokół komina, ponieważ uszkodzone lub niewłaściwie zamontowane mogą poskutkować przedostaniem się wilgoci, a więc w dalszej perspektywie niszczeniem więźby”.

Pokrycie dachu

Jeśli planujesz remont dachu tak kompleksowy, że obejmujący także pokrycie dachu musisz pamiętać, że jeśli zmienisz je na cięższe powinieneś także wzmocnić konstrukcję dachu. Weź także pod uwagę kształt, jaki ma Twój dach. Często bowiem wychodzi się z założenia, że na dachach o bardziej wymyślnym kształcie, gdzie występuje wiele załamań bardziej sprawdzi się dachówka, natomiast na dachy o większej powierzchni bardziej sprawdzi się – większa od dachówki – blachodachówka.

Similar Posts