Przemysł

Przeznaczenie hali stalowej a warunki środowiskowe

Przeznaczenie hali stalowej a warunki środowiskowe

Hale stalowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, ale nie tylko. Tego typu obiekty świetnie sprawdzają się także jako budynki gospodarcze w rolnictwie, hale magazynowe, a także sportowe, np. ujeżdżalnie. Krótki czas budowy oraz możliwość dostosowania projektu do konkretnych oczekiwań inwestora sprawia, że cieszą się one niemałym zainteresowaniem. Zależnie od przeznaczenia mogą to być budynki izolowane lub nie.

Gdzie sprawdzą się hale stalowe?

Systemowe hale stalowe mogą być lepszą alternatywą dla tradycyjnych budynków murowanych. Ich istotną zaletą jest krótki czas budowy – przy odpowiednich warunkach wynosi on zaledwie dwa tygodnie. Oczywiście wiele zależy od wielkości gotowego obiektu, a także jego przeznaczenia. Projektowanie hali stalowej rozpoczyna się od zebrania istotnych informacji dotyczących wykorzystania hali, oczekiwań inwestora, a także ewentualnych planów jej rozbudowy. Szczegółowy wywiad pozwala zaproponować rozwiązania w pełni odpowiadające na konkretne potrzeby. Rozmieszczenie bram wjazdowych, naświetli czy innych elementów decyduje w dużej mierze o funkcjonalności hali stalowej, dlatego dobrze przygotowany projekt ma kluczowe znaczenie. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu obiekty łatwo rozbudować, jeśli zajdzie taka konieczność. Prefabrykowana hala stalowa przypomina nieco konstrukcje z dobrze dopasowanych klocków, dlatego powiększenie magazynu czy przechowalni na owoce lub obory nie sprawi większych trudności w sytuacji, gdy inwestor zdecyduje się rozwinąć swoją działalność. Istnieje również możliwość rozebrania hali i postawienia z uzyskanych w ten sposób komponentów budynku w innej lokalizacji, co znacznie ograniczy koszty budowy. Wszystkie te cechy sprawiają, że hale stalowe są chętnie wykorzystywane w przemyśle, handlu czy rolnictwie i doskonale sprawdzają się jako magazyny, zakłady produkcyjne, obory, chlewnie, kurniki, przechowalnie, mroźnie i chłodnie, a nawet jako obiekty handlowe i biurowe.

Hale stalowe z izolacją czy bez?

Jeśli hala stalowa ma pełnić funkcję obory lub kurnika, zakładu produkcyjnego bądź ma służyć jako magazyn do przechowywania owoców, konieczne jest jej zaizolowanie. Dzięki temu niezależnie od panujących warunków pogodowych wewnątrz zapewniona jest optymalna temperatura. W takich przypadkach stosuje się folię paraizolacyjną, która chroni wełnę mineralną przed zawilgoceniem. Warstwa izolacji umieszczana jest pomiędzy profilami „Z” – ona również jest zabezpieczana folią. Na koniec ściany od wewnątrz pokrywane są blachą trapezową wewnętrzną. Do izolacji wykorzystywane są również płyty warstwowe. To drugie rozwiązanie stosuje się najczęściej przy halach pełniących funkcję obiektu produkcyjnego lub magazynu. Sposób ocieplenia dobierany jest w zależności od temperatury, jaka ma być zapewniona wewnątrz budynku. W przypadku hal wykorzystywanych jako garaże czy magazyny do przechowywania produktów nie wymagających utrzymywania temperatury na określonym poziomie, izolacja nie jest stosowana. Hale stalowe przeznaczone do hodowli zwierząt od wewnątrz zabezpieczane są dodatkowo powłoką malarską o odporności dobranej do agresywności środowiska. Dzięki temu zwiększona zostaje ich trwałość, a dodatkowo łatwiej jest usunąć z nich zanieczyszczenia. Więcej o budowie hal stalowych można przeczytać na https://www.borga.pl/hale-stalowe/.

Jak wybrać wykonawcę?

Inwestor planujący budowę hali stalowej musi wybrać wykonawcę, który przygotuje projekt odpowiadający jego potrzebom, a następnie go zrealizuje. Rozsądnym wyborem z pewnością będzie producent hal stalowych z dużym doświadczeniem, który ma na swoim koncie budynki przeznaczone do różnych zastosowań, tak jak firma Borga. Wykonawca oferujący kompleksowe działania, a więc zarówno przygotowanie projektu, jak i dokumentacji niezbędnej do uzyskania wymaganych pozwoleń, a także zapewniający własne ekipy montażowe i pracujący na własnych prefabrykatach to gwarancja, że budowa hali stalowej zostanie zakończona terminowo, a budynek powstanie z dbałością o każdy szczegół.

Similar Posts