Blachy trapezowe – zastosowanie w budownictwie
Blachy trapezowe są nowoczesną i estetyczną propozycją na pokrycia dachów i ścian. Są to blachy stalowe ocynkowane dwustronnie i pokryte ochronno dekoracyjnymi warstwami. Najważniejsze atuty tego coraz popularniejszego wyrobu hutniczego to lekkość przy solidności i sztywności konstrukcji oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Mnogość kolorów i kształtów profili blach trapezowych sprawia, że wybierane są jako pokrycie do wielu zastosowań. Najczęściej znane i najlepiej stosowane, to pokrycia dachów, ale blacha trapezowa może być również stosowana do wykładania elewacji, na bramach i ogrodzeniach. Spotykamy ją wszędzie – zarówno w budownictwie indywidualnym, jak i w inwestycjach przemysłowych. Dzięki różnym kolorom pokrycia stanowi nie tylko element funkcjonalny obiektu, ale też zdobi.
Producenci i dystrybutorzy blach trapezowych oferują nie tylko samo pokrycie, ale całe systemy umożliwiające montaż blachy, a wraz z nim akcesoria związane z wentylacją, odprowadzeniem wody deszczowej i śniegu. Zazwyczaj też oferują kompleksowe doradztwo i pomoc, gdy w grę wchodzi mocowanie blachy trapezowej do konstrukcji stalowej w przypadku dokonanych w danej firmie zakupów materiału.
Jak mocuje się blachę trapezową
Przede wszystkim blacha trapezowa musi być prawidłowo transportowana z miejsca składowania na miejsce montażu. Pomoże to w zminimalizowaniu ryzyka odkształceń i innego rodzaju uszkodzeń blachy trapezowej, które mogłyby skutkować utrudnieniami w montażu.
Blacha powinna być przewożona na platformie ułatwiającej załadowanie i rozładowanie blachy. Jej wielkość powinna być dostosowana do długości przewożonych arkuszy, które podczas transportu bezwzględnie musimy zabezpieczyć przed przesuwaniem, a blachy ocynkowane i alucynkowane – również przed wilgocią. Ważny jest tez prawidłowy rozładunek, w którym powinna brać udział odpowiednia do wielkości arkuszy ilość osób. W żadnym wypadku nie wolno sięgnąć arkuszy – ani jeden po drugim, ani po innym podłożu, co mogłoby spowodować zadrapania. W przypadku, gdyby takich zadrapań, czy innych uszkodzeń powierzchniowych nie dało się uniknąć, należy je zabezpieczyć farbą zaprawkową.
W przypadku przewozu zimą i rozładunku w ogrzewanym magazynie, może dojść do odparzeń od wody gromadzącej się między arkuszami blachy na skutek różnicy temperatur. Blachy powinno się więc przechowywać w suchych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach, kładąc je na klockach przynajmniej kilkanaście cm nad ziemią.
Kiedy już przychodzi czas na właściwe mocowanie blachy trapezowej do konstrukcji stalowej, musimy zaopatrzyć się w płatwie, które będą stanowiły podkład. Płatew to ten element konstrukcji, który układany równolegle do kaletnicy, przenosi obciążenia z płyt na poprzeczne układy nośne konstrukcji stalowej. Potrzebna ilość płatew musi być określona w projekcie, by podczas montażu całości braki nie opóźniały prac.