Wykończenie podłóg w domu to niemały problem. Chcielibyśmy, by podłogi były trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i pięknie się prezentowały. Z tym ostatnim akurat nie ma problemu, bo na rynku oferta paneli, płytek, wykładzin w różnych wzorach jest bardzo bogata. Nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie produkt odpowiadający jej potrzebom i pasującym do wystroju wnętrz.
Niestety klasyczne płytki podłogowe, panele, deski podłogowe lub parkiety mają swoje wady. Po pierwsze ich trwałość jest różna i wymagają co jakiś czas odnowy lub wymiany. Po drugie ich utrzymanie w czystości jest pracochłonne. Dotyczy to przede wszystkim płytek ceramicznych łączonych za pomocą fug. Ich czyszczenie jest prawdziwym wyzwaniem.
Ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem są żywiczne posadzki, które rozwiązują wiele problemów związanych z zastosowaniem tradycyjnych materiałów wykończeniowych na podłogi.
W poniższym artykule prezentujemy czym są posadzki z żywicy, jakie są ich zalety i wady oraz gdzie można je stosować.
Rodzaje posadzek żywicznych
Posadzki z żywicy do niedawna stosowane były wyłącznie jako posadzki przemysłowe. Ich trwałość sprawia, że doskonale nadają się do wykończenia hal produkcyjnych i magazynowych. Od paru lat znalazły także zastosowanie w wykończeniu powierzchni mieszkalnych. Dekoratorzy wnętrz potrafili doskonale wykorzystać i adoptować zalety żywicy dla potrzeb aranżacyjnych.
Rozróżniamy dwa rodzaje posadzek żywicznych:
- posadzki z żywicy epoksydowej,
- posadzki z żywicy poliuretanowej.
Posadzki epoksydowe w celu uzyskania wysokiego połysku wymagają dodatkowego pomalowania lakierem. Nadają się do pomieszczeń nie narażonych na działanie promieni UV. Niestety promienie słoneczne powodują miejscowe odbarwienia. Żywica epoksydowa jest też mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie jest zalecana na powierzchnie intensywnie użytkowane.
Posadzki poliuretanowe charakteryzują się wysokim połyskiem bez konieczności malowania, mają dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Nie ulegają także odbarwieniom pod wpływem działania promieni słonecznych.
Zalety posadzki żywicznej
Posadzka żywiczna staje się coraz popularniejsza ze względu na swoje walory. Przede wszystkim użytkownicy doceniają:
- wysoki połysk,
- łatwość utrzymania w czystości,
- duże możliwości aranżacyjne,
- uniwersalność.
Wysoki połysk
Ta cecha posadzki żywicznej sprawia, że każde wnętrze prezentuje się bardzo elegancko i optycznie powiększają pomieszczenie. Posadzka żywiczna może być wykonana także w wersji matowej, satynowej lub antypoślizgowej. Dzięki temu wygląd posadzki można dostosować do każdego wnętrza, zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego.
Łatwość czyszczenia
Dla wielu użytkowników to bardzo istotna zaleta. Brak połączeń i idealnie gładka powierzchnia powodują, że posadzka epoksydowa lub poliuretanowa nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy woda z detergentem i mop. Właściwości antystatyczne posadzek sprawiają, że nie przyciągają kurzu, na ich powierzchniach nie rozwijają się roztocza. Jest to bardzo ważna zaleta dla osób z alergią i chorobami górnych dróg oddechowych.
Duże możliwości aranżacyjne
Podłogi z żywicy można nie tylko malować na różne kolory, ale można nadać im także różne wzory. Szczególnie duże możliwości dają posadzki 3D. Pod warstwą przeźroczystej żywicy można umieścić dowolną grafikę 3D. Dzięki temu można uzyskać bardzo zaskakujące efekty np. chodzenia po kwiecistej łące. Przeźroczystą żywicą można pokryć także stare, ciekawe podłogi. Dzięki temu nie tylko zostanie zabezpieczona, ale odzyska dawny także dawny blask.
Uniwersalność
Żywica epoksydowa i poliuretanowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych oraz duże wahania temperatur. To właśnie dlatego nadaje się do wykonania podłogi w każdym pomieszczeniu, od salonu po garaż. dobre przewodzenie ciepła powoduje, że można stosować ją na ogrzewanie podłogowe.
Wykonane z żywicy posadzki doskonale sprawdzają się na tarasach i balkonach. Podczas opadów nie są śliskie i można po nich bezpiecznie chodzić. Nie pękają podczas mrozów, a lecie się nie nagrzewają.
Jak układać posadzki z żywicy?
Posadzki z żywicy są trudne do ułożenia, w zasadzie czynność tą należy zlecić odpowiedniej firmie. Dobrze wcześniej sprawdzić jej doświadczenie. Podczas wykonywania tego typu podłogi muszą być bardzo dokładnie przestrzegane procedury technologiczne. Każde odstępstwo osłabia żywicę powodując jej uszkodzenia. Czasami niewłaściwe wykonanie warstwy powoduje konieczność ponownego wykonania poprzedniego etapu.
Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na:
- przygotowanie podłoża,
- czas układania poszczególnych warstw.
Jak przygotować podłoże?
Posadzki z żywicy można kłaść na każdym podłożu. Musi być ono jednak odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim należy go bardzo dokładnie oczyścić. Najlepiej odkurzyć i dokładnie umyć. Wszelkie zanieczyszczenia będą powodować nieszczelność powłoki i mogą przyczynić się do późniejszego pękania i kruszenia posadzki.
Szczególnego przygotowania wymaga beton. Musi być on odpowiednio dojrzały, o zredukowanej zawartości wody do 4%. Nie powinien mieć mniej niż 28 dni, czasami na jego wyschnięcie potrzeba więcej czasu.. Duża zawartość wody w betonie będzie powodowała powstawanie pęcherzyków i późniejsze ich pękanie.
Ekipa wykonawcza nie powinna też zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu szczelin dylatacyjnych.
Więcej realizacji znajdziesz klikając tutaj.
Etapy wykonywania posadzki
Wykonanie podłogi z żywicy jest wieloetapowe i czasochłonne. Pierwszą warstwą jest przeźroczysta warstwa gruntująca. Jej rodzaj uzależniony jest od gatunku żywicy. Powinien być dobrany i układany zgodnie z zaleceniami producenta. Żywicę należy rozprowadzać bardzo szybko, ponieważ jej temperatura w pojemniku szybko rośnie. To z tego względu posadzki wykonywane są jednocześnie przez kilku fachowców.
Czas schnięcia poszczególnych warstw określany jest przez producenta i wynosi od kilkunastu do 24 godzin. Trzeba bardzo dokładnie go przestrzegać, przesunięcie o kilka godzin skutkować będzie koniecznością wykonania dodatkowych prac, a to podniesie koszt.
Najmniej czasochłonna jest posadzka epoksydowa, która w zasadzie składa się z dwóch warstw. Znacznie trudniejsze do wykonania są podłogi z żywicy poliuretanowej, które wymagają ułożenia nawet 5 warstw, dodatku farby (nawet kilka kolorów) lub dodatku piasku.
Jaka jest cena posadzek żywicznych?
Niestety cena jest największą wadą tego typu podłóg. Najtańsze oferty posadzek z żywicy epoksydowej oscylują wokół ok. 200 zł z 1 metr kwadratowy (materia wraz z wykonaniem). Za te poliuretanowe o najwyższej wytrzymałości i różnych wzorach (dodatkowe farby) cena może wynosić nawet tysiąc zł za metr kwadratowy.
Mimo tak wysokich kosztów coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na posadzki wykonane z żywicy. Jeżeli nawet nie we wszystkich pomieszczeniach, to przynajmniej w salonie, kuchni, łazience oraz na balkonie lub tarasie wychodzącym w ogród.
Trzy pierwsze pomieszczenia są bardzo często eksploatowane, więc warto zainwestować w niezwykle trwałą podłogę z żywicy. Dodatkowo daje ona możliwość uzyskania bardzo ciekawych i indywidualnych efektów aranżacyjnych.
Wylewka z żywicy na balkonie i tarasie zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort bez względu na warunki pogodowe.
Nie ulega kwestii, że koszty posadzek z żywicy epoksydowej i poliuretanowej będą stopniowo malały w miarę rozwoju konkurencji między firmami wykonującymi ten rodzaj posadzek.