Porady

Agregat prądotwórczy – czym się kierować przy jego wyborze?

Agregat prądotwórczy - czym się kierować przy jego wyborze?

W przypadku większej awarii sieci elektrycznej, a tym samym w przypadku braku prądu sięga się o urządzenie jakim jest agregat. Na rynku dostępne są różne agregaty. Musi być on dokładnie dopasowany do tego jakie urządzenia ma zasilić. W związku z tym, przed zakupem agregatu należy dokładnie przeanalizować jego parametry.

Działanie agregatu

Przede wszystkim wiedzieć trzeba jak działa agregat prądotwórczy. Jego dwa najważniejsze elementy to silnik spalinowy oraz prądnica, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie prądu elektrycznego. W dalszej kolejności agregat przekazuje prąd bądź do konkretnej sieci energetycznej bądź zasila nim wybrane urządzenie. Na rynku dostępne są różne modele agregatów. W związku z tym, ich budowa oraz działanie może się nieco od siebie różnić.

Napięcie i moc

Jak wiadomo agregat prądotwórczy musi dostarczać prąd do urządzeń o odpowiednim napięciu. Najczęściej stosowane są dwa rodzaje agregatów. Agregat jednofazowy o napięciu 230V oraz agregat trójfazowy o napięciu 400V. Agregat jednofazowy nada się idealnie do tego, aby podtrzymać działanie typowego sprzętu domowego typu AGD czy RTV. Innymi słowy, agregat jednofazowy sprawdzi się do podtrzymania wszystkich urządzeń, które normalnie zasilane są napięciem sieciowym. Inny agregat potrzebny będzie np. na budowę. Tu potrzebne będzie urządzenie o większej mocy. W takim przypadku wybrać należy agregat trójfazowy. Oprócz samego napięcia równie ważna jest moc agregatu. Od mocy agregatu zależy to jakie urządzenia i na jak długo będą mogły działać. Moc agregatu wyrażana jest w kW. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że moc agregatu musi być większa niż łączna moc wszystkich urządzeń elektrycznych, które mają być przez ten agregat zasilane.

Agregat do domu

W przypadku domku jednorodzinnego najlepszym wyborem będzie agregat jednofazowy. Urządzenie to idealnie sprawdzi się podczas ewentualnej przerwy w dostawie energii elektrycznej spowodowanej np. awarią. Pamiętać jednak należy, aby taki agregat charakteryzował się dużą mocą. Będzie on bowiem musiał zasilać urządzenia, które stale potrzebują dostępu do prądu. Mowa tu choćby o lodówce. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu przemyśleć należy jakie urządzenia na pewno będą potrzebowały zasilania podczas braku energii elektrycznej. Moc agregatu, jak już wspomniano, musi być większa od łącznej mocy wszystkich tych urządzeń. To czym z pewnością nie można się kierować przy wyborze agregatu jest jego cena. Zdecydowanie ważniejsze jest napięcie oraz moc urządzenia.

Similar Posts