Podatki i opłaty to codzienność, z którą musi zmagać się człowiek. Coraz więcej kwestii nie jest już rozliczana ryczałtowo, a użytkownik płaci za konkretne zużycie mediów, niezależnie od tego czy chodzi o wodę, prąd i gaz. Wodomierz to urządzenie, które niezbędne jest do tego, aby precyzyjnie mierzyć ilość zużytej wody i odprowadzanych ścieków. Wymiana wodomierzy oraz ich legalizacja to obowiązek ciążący na właścicielu nieruchomości.
1. Jak często wymieniać wodomierze?
2. Kiedy pomyśleć o wymianie wodomierzy?
3. Jakie są skutki braku legalizacji wodomierzy?
4. Wymiana wodomierzy – komu zlecić?
Nie wiesz jak co to takiego legalizacja wodomierzy, ile wynosi okres wymiany wodomierzy i co na ten temat mówią obowiązujące przepisy prawne? Jeżeli chcesz być na bieżąco, to z poniższego tekstu dowiesz się, jak powinna przebiegać sprawna wymiana wodomierzy w mieszkaniu.
Jak często wymieniać wodomierze?
Wodomierze, podobnie jak inne urządzenia pomiarowe, mogą z czasem tracić swoje właściwości, wśród których na szczególną uwagę zasługuje precyzja pomiaru. To od niej przecież zależy, czy wysokość rachunków za wod-kan będzie adekwatna do rzeczywistego zużycia, czy też będą one zaniżone lub zawyżone.
Legalizacja wodomierzy powinna odbywać się co pięć lat. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł mieć pewność, że działają one w sposób prawidłowy i w żadnej mierze nie przekłamują wartości związanych z ilością wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W przypadku gdy zmianie ulegną przepisy prawa i urządzenie nie będzie spełniać obowiązujących norm, to trzeba je wymienić lub ponownie zalegalizować nawet wówczas, gdy od poprzedniej legalizacji jeszcze nie upłynęło pięć lat.
Kiedy pomyśleć o wymianie wodomierzy?
Wymiana wodomierzy w mieszkaniu staje się koniecznością w sytuacji, gdy urządzenie jest przestarzałe. Nie ma co zwlekać, gdyż błędy pomiaru zużycia wody mogą działać na znaczną niekorzyść właściciela. Po co płacić zawyżone rachunki za zużycie wody i odprowadzanie ścieków, skoro można sprawę załatwić w prosty sposób, wymieniając wodomierz na nowy, spełniający wszelkie obowiązujące normy prawne.
Raz na pięć lat nie można zapomnieć o legalizacji wodomierzy. Dzięki sprawdzeniu ich stanu technicznego można będzie korzystać dalej z urządzenia, bez konieczności jego wymiany. Jeżeli wszystko jest w porządku, to osoba dokonująca przeglądu może potwierdzić prawidłowy stan techniczny, na przykład naklejając specjalną naklejkę na wodomierzu.
Jakie są skutki braku legalizacji wodomierzy?
Nie ma co ukrywać, kwestia, jaką jest legalizacja wodomierzy, nie stanowi priorytetu w życiu większości ludzi, jednak trzeba mieć na uwadze, że niedotrzymanie terminów określonych przez przepisy prawne w sprawie wymiany i legalizacji wodomierzy, może skutkować przykrymi konsekwencjami.
Po pierwsze, można narazić się na rachunki za zużycie wody i odprowadzanie ścieków, które nie będą mieć odzwierciedlenia w rzeczywistym zużyciu. W takim przypadku właściciel wodomierza, któremu skończyła się legalizacja, będzie otrzymywał zaniżone lub zawyżone rachunki.
Kolejne konsekwencje mogą okazać się jeszcze bardziej dotkliwe. W przepisach prawnych jest jasne wskazanie na to, że osoby uchylające się od obowiązku dokonywania regularnej legalizacji wodomierzy swoim działaniem narażają się między innymi na wysoką grzywnę.
Wymiana wodomierzy – komu zlecić?
Warto pamiętać o tym, że zarówno wymiany, jak i legalizacji wodomierzy, nie może dokonać pierwsza lepsza osoba. Można to zrobić wyłącznie w punktach, które zostały uprzednio wyznaczone przez Prezesa Głównego Urzędu Miar.