Porady

Jakie są cechy charakterystyczne śrub sześciokątnych DIN 933?

Jakie są cechy charakterystyczne śrub sześciokątnych DIN 933?

Niezbędnym elementem różnego rodzaju maszyn i konstrukcji z metalu są elementy montażowe – śruby. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie śrub sześciokątnych DIN 933, które sprzedawane w różnych rozmiarach są w stanie sprostać naprawdę dużym obciążeniom.

Do czego używane są śruby sześciokątne DIN 933?

Wszelkie śruby są typowymi elementami łącznikowymi. Na świecie istnieje wiele ich rodzajów, jednakże to właśnie śruby sześciokątne należą do jednej z najbardziej wytrzymałych artykułów budowlanych przeznaczonych do tej funkcji. Przed wykonaniem konkretnego łączenia musimy wiedzieć, jaka będzie nam potrzebna wielkość danej śruby, jej średnica i długość oraz wytrzymałość, jaką posiada. 

Śruby sześciokątne DIN 933 można również posegregować według tolerancji wykonania. Dzieli się je wtedy na elementy klasy C (zgrubne), B (średnio dokładne) i A (śruby dokładne. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu.

Tego rodzaju śruby wykorzystywane są zazwyczaj w mechanice pojazdowej, przy budowie wieżowców, czy też przy konstruowaniu dróg, w łączeniach gwintowanych, na które składa się kilka istotnych elementów, jak śruba właśnie, nakrętka oraz takie dodatki jak podkładka lub zawleczka.

Jakie śruby sześciokątne DIN 933 są dostępne na rynku?

W sklepach można otrzymać szereg śrub dedykowanych konkretnym łączeniom pod względem wytrzymałościowym i oczywiście pod kątem rozmiaru. Oferowane są różne klasy twardości elementów, które wykonywane są zazwyczaj ze stali węglowej, nierdzewnej lub kwasoodpornej oraz z poliamidu, lub mosiądzu. Śruby mogą być sprzedawane w formie surowej lub z powłokami, na przykład z ocynku galwanicznego. 

Niezwykle istotne jest klasa wytrzymałości. W tym przypadku najczęściej można znaleźć śruby w klasach 5.8 oraz 8.8, jednakże twardsze również będą na rynku dostępne. Oznaczenie śruby sześciokątnej znajduje się w nazwie i na jej łbie. Symbol wytrzymałości usytuowany jest na łbie, natomiast jej długość i grubość – w nazwie. Dla przykładu: śruba DIN 933 M15x100 ma grubość 15 mm i długość 100 mm i oznacza śrubę z łbem sześciokątnym.

Jakich narzędzi używa się do montowania śrub sześciokątnych DIN 933?

Najpopularniejszym narzędziem do wkręcania śrub sześciokątnych jest klucz płaski lub płasko-oczkowy. Oba są ogólnodostępne w każdym sklepie budowlanym i w internecie. Można je zakupić pojedynczo lub w zestawach. W dzisiejszych czasach jednak na rynku istnieje wiele innych narzędzi, których można użyć w tym samym celu – wystarczy zakupić na wkrętarkę odpowiednią nakładkę, aby praca przy wkręcaniu okazała się jeszcze szybsza.

Similar Posts