Beton architektoniczny to materiał od dłuższego czasu chętnie stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Jego właściwości oraz efektywny wygląd sprawiają, że nadaje się do domów prywatnych, firm czy obiektów użyteczności publicznej. Czym różni się beton architektoniczny od tego, który kojarzymy przede wszystkim z drogownictwem? Gdzie znajduje swoje zastosowanie i jakie posiada właściwości? O tym przekonamy się w niniejszym artykule.
Beton architektoniczny to materiał od dłuższego czasu chętnie stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Jego właściwości oraz efektywny wygląd sprawiają, że nadaje się do domów prywatnych, firm czy obiektów użyteczności publicznej.
Czym różni się beton architektoniczny od tego, który kojarzymy przede wszystkim z drogownictwem? Gdzie znajduje swoje zastosowanie i jakie posiada właściwości? O tym przekonamy się w niniejszym artykule.
Płyty z betonu architektonicznego – (nie)typowa mieszanka
Zwykły beton powstaje na bazie cementu portlandzkiego, natomiast odmiana architektoniczna ma w swoim składzie cement hutniczy. Ta subtelna różnica okazuje się mieć kolosalne znaczenie dla uzyskiwanych właściwości. Beton architektoniczny cechują bowiem trwałość, wytrzymałość, a także unikalna estetyka, której nie oferuje typowa odmiana betonu. To zaś oznacza, że surowiec nazywany architektonicznym, zaczyna gościć w elementach dekoracyjnych, artykułach będących domowym wyposażeniem, a także w formie płyt stosowanych w elewacjach zewnętrznych.
Płyty z betonu architektonicznego swą estetykę zawdzięczają dodatkom, w tym plastyfikatorom i upłynniaczom. Stosowane są także naturalne barwniki, dzięki czemu można uzyskać płyty o rozmaitych kolorach. Na to wszystko składa się wybrana struktura betonu, np. gładka lub porowata.
Właściwości
Beton architektoniczny to materiał trwały i wytrzymały. Z powodzeniem jest w stanie przetrwać tyle lat, ile będzie użytkowany dany obiekt. Nie brakuje mu również odporności, zarówno na działanie czynników zewnętrznych, jak i rozmaitych uszkodzeń.
Domownicy lub użytkownicy budynków firmowych, a także klienci obiektów użyteczności publicznej, wielokrotnie mogą dostrzec uszczerbki na ścianach czy podłogach. Zdecydowana większość z surowców stosowanych jako wykończenie bądź na zewnętrznych elewacjach, nie jest całkowicie odporna na zarysowania, pęknięcia czy blaknięcie. Zupełnie inaczej rzecz się ma z beton architektonicznym.
Wykonane z niego płyty, nawet podczas intensywnej eksploatacji, np. gdy zagoszczą na podłodze, nie ulegają zarysowaniom, pękaniu, blaknięciu, a ich nawet celowa chęć uszkodzenia pełźnie na niczym.
Betonowe płyty są przy tym trudnopalne, świetnie sprawdzają się w roli dodatkowego termoizolatora lub warstwy wygłuszającej ściany.
Płyty z odmiany architektonicznej, które zagoszczą na zewnątrz danego obiektu, nie tracą swoich właściwości oraz estetyki pod wpływem działania niskiej lub wysokiej temperatury, promieniowania słonecznego i opadów. Kolory nie blakną, a struktury płyt nie ima się wilgoć. Warto także wspomnieć, że montaż takich płyt jest dość łatwy, ponadto nadają się one do zastosowania na rozmaitych podłożach.
Oryginalny produkt, czyli jaki?
Brak uregulowań prawnych odnośnie do definicji i klasyfikacji betonu architektonicznego, sprzyja pojawianiu się na rynku materiałów o podobnej estetyce, ale zupełnie innych właściwościach. Dla odbiorców zatem podejrzanie niska cena powinna wzbudzić pierwszą wątpliwość, czy na pewno mają do czynienia z oryginalnym produktem.
Zakup po atrakcyjnej stawce to radość na krótki czas, bo brak pożądanych właściwości i zupełnie inna budowa nieoryginalnych surowców, skutkują znacznie niższą trwałością, podatnością na uszkodzenia i estetyką, która z czasem się zmienia na niekorzyść.
Jak rozpoznać oryginał? Należy zwracać uwagę na skład mieszanki betonowej. Nie mogą się w niej znaleźć sztuczne dodatki, włókna czy gips. Ponadto oryginalne surowce posiadają certyfikaty poświadczające pochodzenie oraz zgodność z obowiązującymi normami jakości. Potwierdzeniem właściwości może być również atest PZH.
Gdzie kupować?
Choć na rynku nie brakuje producentów i importerów płyt z betonu architektonicznego, najlepiej szukać wśród sprawdzonych propozycji. Takową jest przedsiębiorstwo – Manufaktura SLABB. Producent, który betonowe płyty wykonuje w Polsce, działając pod okiem doświadczonego zespołu specjalistów.
Na uwagę zasługuje także fakt, że odbiorcy mogą liczyć na indywidualne realizacje, nawet te najbardziej nietypowe, a to za sprawą współpracy Manufaktury SLABB z architektami i artystami.