Porady

Jak oświetlić jadalnię?

Jak oświetlić jadalnię?

Spotkania przy rodzinnym stole to szczególny czas. Niejednokrotnie wspólne posiłki to jedyny moment w ciągu dnia, gdy wszyscy domownicy znajdują chwilę na bycie ze sobą. Dlatego jadalnia lub kuchnia są tak kluczową przestrzenią, wymagającą odpowiedniego zaprojektowania.

Ważnym elementem aranżacji są oczywiście lampy. I to właśnie na nich chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując, jak najlepiej dobrać funkcjonalne i piękne oświetlenie do tego domowego pomieszczenia.

Oświetlenie jadalni – dlaczego jest ważne?

Oświetlenie w jadalniach spełnia szereg zróżnicowanych funkcji. W podstawowym wymiarze zapewnia bezpieczne warunki do przemieszczania się i wykonywania prostych czynności. Oprócz tego tworzy miejsce do pracy lub spożywania posiłków przy stole.

Jadalnia zalicza się do wnętrz rekreacyjnych, dlatego światło w wielu przypadkach spełnia w niej również funkcję dekoracyjną. Lampy same w sobie ozdabiają, ale też emitują światło, które buduje przestrzeń lub podkreśla szczególnie ciekawe detale.

Jakie lampy montuje się w jadalniach?

Gdy mówi się o oświetleniu do jadalni, zazwyczaj myśli się o lampie nad stół. Nie powinien to być jednak jedyny produkt oświetleniowy w tej przestrzeni.

Przydają się także produkty uzupełniające, na przykład niezmiernie praktyczne kinkiety lub oczka wpustowe, pozwalające na stworzenie spójnego systemu oświetleniowego, który sprawdza się w różnych okolicznościach. Montuje się je tak, by równomiernie doświetlały przestrzeń i budowały przytulny nastrój.

Lampy nad stół do jadalni – czym muszą się wyróżniać?

Zazwyczaj nad stołem w jadalni pojawiają się efektowne lampy wiszące, których spory wybór można znaleźć na przykład na stronie: https://lampy.it. Niekiedy zastępuje się je plafonami, zajmującymi nieco mniej miejsca. Warto pamiętać, że lampy nad stołem są jednym z pierwszych elementów wystroju, skutecznie przykuwającym wzrok. Powinny być zatem dopasowane wielkością, kształtem i kolorem do całego wystroju.

Wiele osób dobiera formę lampy do kształtu stołu. Przyjęło się, że nad stołami okrągłymi i owalnymi umieszcza się lampy o okrągłych kloszach. Z kolei nad kwadratowymi lub prostokątnymi stosuje się lampy kanciaste. Nie jest to jednak przymus.

Lampa wisząca powinna być zawieszona na wysokości minimum 50 centymetrów nad blatem. Większe produkty oświetleniowe, powyżej 60 centymetrów średnicy, warto zawiesić wyżej – nawet 80-90 centymetrów nad stołem.

Wielkość lampy dostosowuje się do rozmiaru stołu. Nad mniejszymi blatami, których długość nie przekracza 150 centymetrów, wystarczają lampy o średnicy nie większej niż 50 centymetrów. Użycie bardziej rozbudowanej oprawy potrafi przytłoczyć i zniszczyć spójność aranżacji.

Jakie światło wybrać do jadalni?

Wybór źródeł światła do jadalni to równie istotna kwestia. Należy je dobrać do indywidualnych potrzeb. Lampa nad stołem powinna dawać światło dość mocne (ok. 300-400 luksów), o barwie neutralnej. Pozwala to na swobodne spożywanie posiłków lub wykonywanie innych czynności.

Jeśli jadalnia spełnia również rolę przestrzeni do relaksu, warto wykorzystać do budowania przyjemnego nastroju oprawy boczne, zwłaszcza wspomniane wcześniej kinkiety. Montuje się w nich wówczas żarówki, dające światło ciepło białe.

Pięknie oświetlona jadalnia na każdą okazję

Nie da się stworzyć przestrzeni do codziennego, wygodnego funkcjonowania bez oświetlenia. W miejscach tak ważnych jak jadalnia, warto zatem zadbać o dobór odpowiednich lamp, które sprawdzają się w każdych warunkach i pozwolają na przyjemne spędzanie czasu samodzielnie lub z najbliższymi.

Similar Posts