Porady

Od czego zależy bezpieczeństwo bram?

Od czego zależy bezpieczeństwo bram?

Każda brama garażowa automatyczna to brama nowoczesna. I to najbardziej doceniają jej użytkownicy. Oczywiście, nie mniej ważne jest to, aby bramy takie były bezpieczne. Dlatego też bezpieczeństwo to ważny czynnik. Przede wszystkim, jest ono uzależnione od tego, jak działa napęd w bramie. I dlatego zawsze powinien on pochodzić od wiodących producentów. Wówczas bramy automatyczne są funkcjonalne, designerskie i idealnie sprawdzają się jako zabezpieczenie samochodu, jak i całego domu.

Podstawowe kwestie bezpieczeństwa

Projekt automatycznej bramy garażowej bezpośrednio wpływa na to, że bramę taką można określić jako bramę bezpieczną. Zawsze więc należy zwracać uwagę na to, aby kupować bramę oraz wszystkie podzespoły od wiodących producentów. Należy szczególną uwagę zwracać na napędy do bram garażowych wysokiej jakości użytkowej. Każdorazowo należy też zadbać o dopasowanie odpowiednich akcesoriów takich jak piloty, czy inne gadżety wpływające na obsługę bramy. To one sprawiają, że daną bramę można uznać za bezpieczną. Ponadto, kwestie bezpieczeństwa należy rozpatrywać pod kątem tego, czy chodzi o bramę domową, czy też bramę osiedlową lub na przykład na terenie obiektu publicznego. Wielu producentów wskazuje na to, że najbardziej na bezpieczeństwo bram wpływają fotokomórki, bezpośrednio zabezpieczające pole pracy bramy. Zwykle są one zamontowane na przeciwległych słupkach, aby mogły wyczuwać się wzajemnie. Wtedy napęd swobodnie zamyka bramę. Jeśli natomiast w trakcie zamykania sygnał napotka na jakąś przeszkodę lub inny obiekt to silnik napędu natychmiast zatrzymuje się i uruchamia się tryb na otwieranie. Najczęściej fotokomórki umieszcza się w bramach przesuwnych i segmentowych. Im bardziej komuś zależy na kwestiach bezpieczeństwa tym więcej par fotokomórek może zastosować. Wówczas maksymalnie zostanie zabezpieczona przestrzeń pracy bramy w trakcie fazy zamykania oraz otwierania. Do wyboru zainteresowani mają fotokomórki standardowe oraz niedomagające się zastosowania większej ilości okablowania. Wszystkie fotokomórki można dobierać uzależniając to od posiadanych preferencji.  Jeśli napędy do bram garażowych będą w nie wyposażone to w 100% zabezpieczą bramę. A jeśli ktoś myśli o jeszcze większym bezpieczeństwie to może zainwestować w inne gadżety, w jeszcze większym stopniu wpływające na to, że brama jest bezpieczna. Na osiedlach mieszkaniowych oraz w obiektach publicznych montuje się na przykład lampy ostrzegawcze. Ich zadaniem jest informowanie o tym, czy brama wykonuje jakiś ruch, a więc czy otwiera się lub czy się zamyka. Jest to ważne zwłaszcza po zmroku, kiedy nie do końca jest widoczne, czy brama się porusza. W takich lampach stosuje się oświetlenie LEDowe. 

Codzienne bezpieczeństwo bramy

Codzienne bezpieczeństwo użytkowania bramy zależy natomiast od jej eksploatacji. Ważne jest to, żeby zaopatrzyć się w wysokiej jakości gadżety, ale oczywiście – należy też zwracać uwagę na to, jak korzysta się z bramy. Jej stan techniczny trzeba sprawdzać na bieżąco i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z monterami. Każda brama musi być użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem. To podstawowa zasada o jakiej użytkownik zapewne zostanie poinformowany, kiedy tylko będzie u niego ekipa montująca bramę.  W porze zimowej należy pamiętać o odśnieżaniu obszaru pracy bramy, żeby śnieg nie zamarzł w belce jezdnej w bramach przesuwnych. Wtedy bowiem mogą pojawić się trudności w przesuwaniu bramy, co uniemożliwi jej działanie. W bramach skrzydłowych trzeba również zwracać uwagę na przestrzeń pracy bramy. Jednocześnie, biorąc pod uwagę to, że siłowniki mają większy zapas mocy. Pole pracy bramy musi być też oczyszczane o każdej porze roku, co da gwarancję skutecznego działania bramy. Wszystkie napędy do bram garażowych są właściwie zabezpieczone i nie trzeba przejmować się ich działaniem. Jeśli komuś zależy na zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa bramy to może też zaopatrzyć się w inne gadżety. Naturalnie, należy też u monterów dowiedzieć się wszystkiego na temat działania bramy. Nie mniejsze znaczenie ma również to, jak brama jest zamontowana. Zawsze więc należy zatrudniać wyspecjalizowanych monterów, co do których jest pewność, że wszystkim zajmą się bardzo dobrze. Od monterów użytkownik na pewno dowie się, w co zainwestować, aby brama działała jeszcze lepiej. Coraz bardziej wzrasta świadomość użytkowników bram co do tego, jak należy je eksploatować. To cenna wiedza, jaką należy wykorzystywać aby później nie pojawiły się żadne wątpliwości co do tego, czy brama działa jak należy. Ponadto, im bardziej brama jest nowoczesna tym bardziej należy zadbać o zastosowanie akcesoriów dodatkowych. Wówczas brama będzie nowoczesna, w pełni sprawna, a jej użytkowanie będzie komfortowe. O kwestie bezpieczeństwa nie będzie trzeba się w ogóle martwić. Nowoczesne bramy należy wyposażać w elementy dodatkowe. I zawsze zwracać uwagę na to, aby korzystać z nich w zgodzie do konkretnej pory roku. Wtedy przez wiele lat będą one służyły jak należy.

Similar Posts