Porady

Schody strychowe – jak zamontować schody na strych?

Schody strychowe – jak zamontować schody na strych?

Na poddasze, które zostało zaadoptowane do celów mieszkalnych, zwykle prowadzą dość szerokie i wygodne schody, umożliwiające swobodne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynku. Natomiast w przypadku poddasza, które ma pełnić funkcję schowka na różne niepotrzebne w danym momencie przedmioty, zupełnie wystarczający będzie montaż klasycznych schodów strychowych z włazem. O czym należy pamiętać, wybierając i montując tego rodzaju schody strychowe?

Izolacja od użytkowej części domu

Schody prowadzące na strych używane są sporadycznie i zwykle zaraz po użyciu zamykane, szczególnie zimą, gdy chcemy ograniczyć straty ciepła. Zamek umieszczony we włazie powinien być zatem łatwy w obsłudze i trwały, ponieważ niewłaściwie zamknięcie włazu czy poluzowanie zamka sprawi, że strych nie będzie właściwie odizolowany od użytkowej części domu.

Ciepłe powietrze najszybciej ucieka z budynku górą, dlatego bezpośrednio pod konstrukcją dachu umieszcza się grube ocieplenie. To samo dotyczy stropu, który znajduje się pomiędzy użytkową częścią poddasza i strychem. Tej warstwy ocieplenia nie należy przerywać włazem składającym się z kiepskiej jakości cienkiej płyty. Cienka warstwa materiału drewnopodobnego nie zapewni właściwej izolacji. Takie zadanie spełni wyłącznie klapa zaizolowana termicznie.

Schody strychowe zaizolowane termicznie

Produkowane dzisiaj schody strychowe mogą być zarówno wygodne w użyciu, estetyczne, szczelne, jak i zaizolowane termicznie. Klapa takich schodów ma budowę warstwową, czyli między okładziną z płyt drewnopodobnych znajduje się warstwa polistyrenu. Im warstwa wewnętrzna jest grubsza, tym schody bardziej szczelne, oczywiście pod warunkiem, że producent schodów zadbał również o właściwe uszczelnienie przestrzeni między klapą a skrzynią oraz między ościeżnicą skrzyni a konstrukcją stropu.

Jak zamontować schody na strych?

O wielu aspektach dotyczących montażu schodów strychowych należy pomyśleć przed dokonaniem zakupu. Nie sposób zamówić schodów, jeżeli nie znamy wymiarów włazu, wysokości pomieszczenia, nie wiemy też, czy znajduje się w nim wystarczająco dużo miejsca, by schody mogły się swobodnie otworzyć. Tuż przed przystąpieniem do montażu warto też sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest odpowiednio dużo przestrzeni zamachowej, która umożliwi bezproblemowe rozkładanie segmentów drabinki. Po sprawdzeniu podstawowych elementów, można przystąpić do montażu schodów, który rozpoczyna się od montażu skrzyni z drabinką. Natomiast klapę montuje się na końcu.

Similar Posts