Obowiązkowym narzędziem w wyposażeniu każdego majsterkowicza powinien być klucz nastawny. Przydają się nie tylko podczas hydraulicznych awarii, ale także wszędzie tam, gdzie potrzeba odkręcić lub zakręcić nakrętkę czy śrubę.
Wyróżniamy dziewięć rodzajów kluczy nastawnych:
- klucz angielski
- klucz francuski
- klucz szwedzki
- klucz „żabka”
- klucz samozaciskowy
- klucz hydrauliczny
- klucz nastawny do rur
- klucz nastawny-hakowy
- klucz nastawny z grzechotką
Budowa
Każdy z wyżej wymienionych posiada podobną budowę, różniąc się elementami szczegółowymi. Podstawą każdego klucza jest rękojeść. Budowa i materiał użyty do tej części decyduje o wygodzie i stabilności podczas pracy. Na końcu uchwytu znajdują się szczęki (górna i dolna część). Jest to element odpowiadający za kontakt ze śrubą lub nakrętką. Istotną wartością podawaną przez producentów jest rozstaw szczęk. Maksymalne wartości rozstawu, podawane w centymetrach, oscylują w granicach 1,7-3,9 cm. Bez względu na rodzaj klucza, dobrą opinią cieszą się te, które potrafią jak najdokładniej dopasować swój rozstaw do rozmiaru średnicy śruby. Wpływa to na czas pracy oraz na żywotność nakrętki lub śrubki, które narażone są na niebezpieczeństwo szczerbienia.
Klucz angielski
Elementem wyróżniający Klucz angielski jest ruchoma dona część szczęki, zamontowanej na jednolitym uchwycie. Część modeli wyposażona jest w tak zwaną „blokadę zacisku”, pozwalającą unieruchomić rozstaw szczęk. Wpływa to wydatnie na wygodę w czasie pracy. Klucze angielskie znajdują zastosowanie podczas odkręcania nakrętek i śrub. Poszczególne modele różnią się między sobą zakresem rozstawu szczęk.
Klucz francuski
Obydwie części szczęki są ustawione równolegle do siebie. Między nimi znajduje się śruba ślimakowa. Na rękojeści umieszczony jest element odpowiadający za zwiększanie lub zmniejszanie wartości rozstawu. Bardzo dobrze sprawdza się, gdy mamy do czynienia ze śrubami bądź nakrętkami o sporej średnicy.
Klucz szwedzki
W wyglądzie przypomina szczypce. Zasada działania tego przedmiotu podobna przypomina zasadę działania dźwigni prostej. Zasięg szczęk jest regulowany dzięki nakrętce, umieszczonej na ramieniu klucza. Rury gwintowane najlepiej odkręcać właśnie za pomocą klucza szwedzkiego.
Klucz „żabka”
Bardzo wszechstronny klucz, który nadaje się do każdego typu nakrętek i śrub. Jego budowa jest prosta: rękojeść, szczęki, a między nimi śruba zmieniająca rozstaw.
Klucz samozaciskowy
Ten sprzęt umożliwia pracę jedną dłonią. Wszystko za sprawą specjalnej sprężyny umożliwiającą automatyczne dopasowanie się rozstawu szczęk do rozmiaru śruby. Gdy mamy za zadanie odkręcenie nakrętki w w miejscu gdzie jest mało miejsca, brak odpowiedniej przestrzeni (zwłaszcza w pracach hydraulicznych), samozaciskowy klucz sprawdzi się idealnie
Klucz hydrauliczny
Przeznaczony do prac hydraulicznych. Szczęki zakończone zębami ułatwiają właściwe uchwycenie elementu. Gwarantuje także zadowalające efekty, gdy potrzeba wykręcić nakrętkę posiadającą nieregularny kształt.
Klucz nastawny do rur
Dedykowany do odkręcania i zakręcania rur. Elementem odróżniającym go od pozostałych kluczy, są drobne ząbki znajdujące się na szczękach. Zapewniają one dobry chwyt śliskich i mokrych rur.
Klucz nastawny hakowy
Umożliwia pracę pomimo uszkodzonej śruby czy nakrętki. W budowie przywodzi na myśl hak, a to za sprawą ruchomej górnej szczęki, której krawędź jest ząbkowana.
Klucz nastawny z grzechotką
Umieszczony w nim mechanizm, zwany grzechotką, stanowi ogromne ułatwienie. Dzięki niemu możliwa jest praca bez obowiązku obracania kluczem o 360 stopni.
Poradę o kluczach nastawnych dostarczył serwis Tooles.pl – sklep z narzędziami online.