Porady

Naturalna wentylacja w nocy w budynkach biurowych

Naturalna wentylacja w nocy w budynkach biurowych

Wentylacja – a więc obieg powietrza pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem budynku – ma kluczowe znaczenie dla komfortu życia i pracy pracowników. Wśród wielu rodzajów wentylacji – np. mechanicznej – na szczególne wyróżnienie zasługuje tzw. wentylacja naturalna. Ta, powinna być uruchomiona przez całą dobę – zwłaszcza w budynkach biurowych, gdzie docelowo przebywać ma wielu pracowników.

Czym jest naturalna wentylacja?

Wentylacja naturalna, nazywana również grawitacyjną, wykorzystuje tzw. „efekt kominowy”. Zgodnie z nim – ciąg powietrza w kanale wentylacyjnym zachodzi na skutek różnej gęstości powietrza zewnętrznego (czyli znajdujące się poza budynkiem), jak i wewnętrznego. Na wspomnianą już różnicę gęstości wpływ ma odmienna temperatura. Dodatkowo – ruch powietrza to efekt różnicy ciśnienia, wywołanego przez działanie wiatru.

Znając tą uproszczoną specyfikę, łatwo można zrozumieć, że na jakość powietrza wpływ może mieć ogrom czynników – m.in. emisja zanieczyszczeń i obciążenie cieplne. Nie zmienia to jednak faktu, że naturalna wentylacja związana jest z szeregiem zalet – m.in. jest bezgłośna, skuteczna i korzysta z siły natury, przez co działa samoczynnie.

Jaki cel ma wentylacja?

Celem wentylacji jest przede wszystkim wymiana zużytego powietrza na nowe, świeższe i zdrowsze. Zachowana cyrkulacja dotlenia organizm i przy okazji zmniejsza objawy alergii, które nierzadko są efektem pojawiających się roztoczy czy drobnoustrojów. Wspiera również samą elewację i budynek, zapobiegając powstawaniu pleśni i grzybów. Ważne jest więc, aby zachodziła nieustannie, niezależnie od pory dnia i pory roku.  Dodatkowo wentylacja przeciwpożarowa pełni kluczową rolą w sytuacji zagrożenia pożarem. To dzięki niej odprowadzany jest dym i produkty spalania, które przyczyniają się do zwiększenia temperatury, naruszeń elewacji, a także – stają się największym wrogiem przebywających wewnątrz osób.

Wentylacja naturalna całą dobę?

Tak! Wentylacja, zwłaszcza w budynkach biurowych, gdzie docelowo przebywać ma wielu pracowników, a ich godziny pracy są zmienne, powinna być uruchomiona przez całą dobę – również w nocy. Wynika to nie tylko z konieczności cyrkulacji świeżego powietrza, ale także ochrony samego budynku.

Aby proces ten zachodził efektywniej – konieczny jest montaż tzw. nawiewników do energooszczędnych, szklanych okien. W ten sposób, dzięki nowoczesnemu systemowi, pracownik ma kontakt ze świeżym powietrzem, z jednoczesnym obniżeniem strat energetycznych (nawet do 50% mniej w miesiącach zimowych).

A co, jeśli wentylacja nie działa w nocy?

Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza przyczynia się do zwiększenia dwutlenku węgla. Ten docelowo może przekroczyć normę nawet kilkukrotnie. Kontakt z takim powietrzem to prosta droga do bólu głowy, senności, osłabienia, a także dolegliwości ze strony układu nerwowego lub – w skrajnych przypadkach – oddechowego.

Brak wentylacji to prosta droga do zwiększania temperatury, stężenia CO2 i wilgotności. Tak stworzone środowisko nie jest przychylne wykonywanej pracy – zwłaszcza w budynkach z dostępem do urządzeń elektronicznych, które przyczyniają się do zwiększenia temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Similar Posts