Porady

Poradnik czyszczenia słuchawki prysznicowej

Poradnik czyszczenia słuchawki prysznicowej

Mogłoby się wydawać, że słuchawka prysznicowa nie wymaga szczególnej konserwacji, bo tak naprawdę trudno ją czymkolwiek zabrudzić. Nie można jednak zapominać o tym, że podczas użytkowania osadza się na niej kamień. Wówczas trzeba szybko podjąć odpowiednie kroki, bo inaczej z czasem pogorszy się jej sprawność.

  1. Kiedy należy wyczyścić słuchawkę prysznicową?
  2. Domowe sposoby czy specjalistyczne preparaty?
  3. Regularne czyszczenie sposobem na przedłużenie żywotności słuchawki

W skrajnych przypadkach słuchawka narażona na długotrwałe osadzanie kamienia może całkowicie odmówić współpracy, co będzie się wiązało z koniecznością jej wymiany. Na szczęście można tego uniknąć, o ile będzie się stosowało do poniższych zaleceń związanych z czyszczeniem.

Kiedy należy wyczyścić słuchawkę prysznicową?

Na pewno nie należy czekać do momentu, w którym zły wygląd słuchawki zacznie zniechęcać domowników do sięgania po nią podczas brania prysznica. Najczęściej pierwszą oznaką, że słuchawkę trzeba wyczyścić, jest to, że wylatujący z niej strumień wody staje się słabszy. W takiej sytuacji najprawdopodobniej zaczął się osadzać kamień, co wpłynęło na zablokowanie ujść wody. Początkowo kamień można usunąć bez żadnego problemu, dlatego nie warto z tym zwlekać. Jeżeli jednak słuchawka (a dokładniej znajdujące się w niej ujścia wody) będą przez długi czas zakamienione, to może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń. W niektórych słuchawkach kamień nie jest jedynym problemem, bo oprócz niego trzeba również usunąć pleśń. Z tym zadaniem poradzi sobie mieszanka wody oraz sody.

Domowe sposoby czy specjalistyczne preparaty?

Chociaż w sklepach można znaleźć wiele różnych preparatów do czyszczenia, konserwacja kabin prysznicowych i czyszczenie słuchawki można przeprowadzić z wykorzystaniem tradycyjnych sposobów. Jeżeli więc preferujesz domowe rozwiązania, możesz zanurzyć słuchawkę od prysznica w roztworze uzyskanym z wody i octu. Najlepsze efekty można uzyskać przy stosowaniu proporcji 1:1 i dokładnym wmieszaniu uzyskanego roztworu. Wymoczenie słuchawki pozwoli zmiękczyć kamień, dzięki czemu można go później łatwiej usunąć. 

Regularne czyszczenie sposobem na przedłużenie żywotności słuchawki

Powyższe porady na temat tego, jak wyczyścić słuchawkę prysznicową sprawią, że będziesz mógł z niej korzystać przez dłuższy czas. Pamiętaj tylko o regularności, aby nie dopuścić do osadzania się kamienia. W razie potrzeby możesz skorzystać ze specjalnego żelu do czyszczenia, który działa jeszcze skuteczniej niż domowe sposoby. Można też stosować gotowe płyny i środki do usuwania kamienia ze słuchawki prysznicowej i innych miejsc.

Similar Posts