Porady

Jaki napęd do rolet zewnętrznych wybrać?

Jaki napęd do rolet zewnętrznych wybrać?

Rolety zewnętrzne są jedną z najlepszych rzeczy, którą można zapewnić swojemu domowi. Każdy, kto zdecydował się na inwestycję rolety zewnętrznej, nie żałuje tej decyzji. Korzystanie z nich jest wygodne i bardzo łatwe, szczególnie jeśli postawimy na montaż rolet zewnętrznych z silnikiem elektrycznym. Pomimo że takie rozwiązanie jest nieco droższe od sterowania manualnego i wymaga przygotowania instalacji elektrycznej, to w dłuższej perspektywie czasu rozwiązanie to daje wiele korzyści. Aby móc je wszystkie dostrzec, konieczne jest podjęcie decyzji o tym, jaki napęd zostanie w roletach zewnętrznych użyty. Do wyboru mamy np. silnik do rolety zewnętrznej sterowany radiowo, najwyższej klasy silniki z zabezpieczeniem przeciążeniowym, a także silniki do rolety sterowane przyciskiem na ścianie.

Rolety zewnętrzne z silnikiem radiowym

Jednym z najwygodniejszych sposobów sterowania pracą rolet jest pilot bezprzewodowy. Wyposażony jest w kilka przycisków, służących do podnoszenia lub opuszczania rolet. W bardziej zaawansowanych przypadkach, sterowanie roletą odbywa się z pomocą aplikacji na smartfon, pozwalającą opuszczać i podnosić rolety, nawet jeśli jesteśmy daleko poza domem, np. w pracy. Wracając jednak do obsługi rolet z pomocą pilota, warto uświadomić sobie, jak wygodne jest to rozwiązanie. Opuszczenie lub podniesienie rolet może się odbywać wtedy, kiedy jesteśmy już w łóżku i nie chce nam się wstawać i podchodzić do przycisku na ścianie. W innych przypadkach możliwe również jest sterowanie roletami zewnętrznymi przy pomocy zapisanych programów. Np. zamknięcie wszystkich rolet okiennych do 1/3 wysokości. Wystarczy w tym celu nacisnąć odpowiedni przycisk lub ich konfigurację na pilocie. Pilot lub aplikacja to także zdalne sterowanie wieloma roletami, dzięki czemu one wszystkie poruszają się w identycznym tempie i zatrzymują się na takiej samej wysokości.

Silniki przeciążeniowe do rolety zewnętrznej

Jeśli rolety zostały zainstalowane na ścianie budynku, która często jest narażana na opady śniegu i deszczu, zimą może mieć miejsce przykra sytuacja. A mianowicie może dojść do oblodzenia prowadnic i zamarznięcia rolety. W przypadku montażu rolet zewnętrznych ze standardowym silnikiem może dojść do groźnej sytuacji jego spalenia. Zablokowane przez lód rolety nie będą mogły się opuszczać ani podnosić, jednak silniki będzie pracować cały czas, aż do wystąpienia w nim awarii. Aby takim przypadkom zapobiegać, warto postawić na kupno nieco droższej rolety zewnętrznej z silnikiem przeciążeniowym. W przypadku wykrycia przeciążenia, silnik automatycznie się wyłączy i nie będzie pracować mimo zablokowania rolety. To rozwiązanie szczególnie polecamy do montażu w domach w górach, które są bardziej niż inne narażone na obfite opady śniegu oraz związane z tym czasowe przymarznięcia rolety.

Sterowanie rolety przyciskami ściennymi

Wiele osób, mających po raz pierwszy do czynienia z roletami, decyduje się na zakup rolety zewnętrznych sterowanych przyciskami ściennymi. Mogą one być stylistycznie dopasowane do włączników światła, tworząc z nimi jeden spójny ciąg. Jest to stosunkowo proste do wykonania rozwiązanie, które wymaga jednak wstania i fizycznego uruchomienia przycisku, za każdym razem, kiedy chcemy rolety zamknąć lub otworzyć. Odpowiednim wyborem do swojej rolety jest zakup przełącznika klawiszowego trój pozycyjnego. Wciśnięcie go w pozycję do góry powoduje podnoszenie rolet do samego końca. Wciśnięcie w dół sprawia, że roleta zewnętrzna będzie się zamykać do samego dołu. Chcąc spowodować zatrzymanie rolety do dowolnego miejsca wysokości, przełącznik powinien być ustawiony w pozycji środkowej.

Nadal nie wiesz, jak dobrać silnik do rolety zewnętrznej?

Zakup rolet to inwestycja na wiele kolejnych lat. Jeśli nie możesz się zdecydować na to, który silnik będzie najlepszy w przypadku rolet w twoim domu, koniecznie się z nami skontaktuj. Przedstawimy ci plusy i minusy każdego z zaprezentowanych wyżej rozwiązań, jak również przygotujemy aktualne oferty cenowe, które pomogą dobrać silnik odpowiedni do posiadanego budżetu. Tworząc ofertę, musimy przewidzieć docelową moc silnika, która zależy oczywiście od rozmiarów okna lub drzwi balkonowych. Im jest ono wyższe i szersze, tym większy ciężar będzie mieć roleta i mocniejszy powinien być silnik, który będzie ją unosić.  Kolejnym ważnym czynnikiem, mającym spory wpływ na dokonany przez nas wybór, jest gwarancja producenta udzielana na silnik. Im jest ona dłuższa, tym większe poczucie bezpieczeństwa o jego użytkowanie. Kupno rolet zewnętrznych może także być uzależnione od ich kolorystyki. Od ręki dostępne są praktycznie podstawowe kolory RAL, ale jest też możliwość zamówienia rolet w indywidualnym kolorze. Wiąże się to jednak z wyższą ceną. Produkcja rolet zewnętrznych zajmuje w tym przypadku więcej czasu. Warto to mieć na uwadze i złożyć zamówienie z wystarczająco dużym zapasem czasu, przez co nie będziemy musieć wstrzymywać się z innymi pracami, aż do momentu uzyskania gotowych rolet.

Similar Posts