Porady

Jak wyregulować drzwi tarasowe?

Jak wyregulować drzwi tarasowe?

Jak wyregulować drzwi tarasowe?

Czasem nie da się tego uniknąć. Po prostu trzeba przeprowadzić regulację drzwi balkonowych lub tarasowych, inaczej skrzydło drzwiowe nie będzie funkcjonować poprawnie. Ale jak to zrobić najlepiej? Jak uniknąć błędów? Podpowiadamy!

Samodzielna regulacja drzwi balkonowych

Nieszczelne drzwi balkonowe czy ocieranie się elementów, powodując tym samym ich dalsze uszkodzenia, mogą mieć wiele źródeł. Najczęstszym jest jednak opadanie skrzydła drzwiowego, co jest procesem całkowicie naturalnym. To prawa fizyki i nic więcej. Z czasem ruchome elementy instalacji ulegają eksploatacji, dlatego odpowiednia regulacja drzwi balkonowych powinna być czynnością profilaktyczną i w miarę regularną. Na szczęście to jest tak proste, że można to zrobić samemu.

Siłą rzeczy na samym początku drzwi tarasowe lub na balkonie zostaną wyregulowane przez fachowców podczas montażu. W związku z tym nie ma co sobie zawracać tym głowy. Dopiero po roku, mniej więcej, mogą zacząć się pewne odchylenia. To oczywiście zależy od warunków atmosferycznych (skrajne skoki temperatur) lub częstotliwości użycia. W każdym razie regulacja drzwi balkonowych będzie nieunikniona. Jeśli gwarancja sklepu zakłada takie czynności po dłuższym czasie, żaden problem. Jeśli nie – pora zabrać się do pracy.

Gdy drzwi balkonowe stawiają opór

Aby samodzielnie wyregulować drzwi balkonowe, musisz wiedzieć, że śruba regulacyjna znajduje się u dolnego zawiasu drzwi. Żeby się tam dostać, skrzydło musi być uchylone. Teraz zdejmij nakładkę na zawiasie. Wówczas zauważysz otwór na klucz imbusowy 4 mm. Niewykluczone, że twój model wymaga innego rozmiaru, więc dobrze mieć kilka kluczy przy sobie. Jeśli przekręcisz imbusem śrubę regulacyjną w prawo – podniesiesz skrzydło w drzwiach balkonowych, jeśli w lewo – obniżysz je. No i tyle. Cała filozofia. Pamiętaj tylko o tym, aby nie kręcić kluczem zbyt intensywnie. Sezonowa regulacja drzwi balkonowych zazwyczaj wymaga bardzo niewielkich manewrów.

Gdy szczelność drzwi jest niewystarczająca

Zimą nawet najlepsze drzwi tarasowe mogą wykazywać drobną nieszczelność. W związku z tym trzeba zaopatrzyć się w klucz V.SCH.ACP-S. Po otwarciu drzwi na oścież, trzeba odszukać trzy zaczepy (na górze, na dole i po środku). Każdy z nich trzeba następnie przekręcić kluczem zgodnie ze znacznikami, które powinny się przy nich znajdować. Każdy obrót albo bardziej uszczelni, albo poluzuje instalację. Tak wygląda regulacja docisku drzwi balkonowych do ramy. Zamiast klucza V.SCH.ACP-S możesz wykorzystać kombinerki, ale miej na uwadze to, że możesz nimi łatwo uszkodzić mechanizm.

 

Similar Posts