Porady

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kostki brukowej?

Wybór odpowiedniej kostki brukowej nie zawsze jest taki prosty, jak nam się wydaje. W obecnych czasach producenci oferują bardzo szeroką ofertę różnych wzorów i kolorów oraz grubości tych produktów.

Planując inwestycje w kostkę brukową, nigdy nie powinniśmy zwracać uwagę wyłącznie na najniższą cenę, ponieważ może to być bardzo kosztowny błąd. Budżet, jaki możemy przeznaczyć na jej zakup, powinien wynosić około 30%, Natomiast pozostałe 70% to koszty robocizny, wykonania podbudowy oraz transportu materiału. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować wysokiej jakości kostkę, która będzie eksploatowana przez lata.

Wybór kostki brukowej na konkretną powierzchnię

Wybierając kostkę brukową, należy dokładnie określić, na jakiej powierzchni będzie układana. Zupełnie inną grubość kostki będziemy potrzebować do chodników i ścieżek dla pieszych czy tarasu za domem, niż do podjazdów dla samochodów.

Jeżeli ma to być kostka brukowa na podjazd, to także musimy zdecydować o jej jeszcze większej grubości, jeżeli będą się po niej poruszać pojazdy ciężarowe. Dla tych do 3 i pół tony w zupełności wystarczy kostka o grubości 6 cm, natomiast dla większych należy zastosować kostkę 8 cm grubości.

Na chodniki, taras czy przed budynek można wybrać kostkę o grubości standardowej 4 cm. Układając ją za domem, gdzie będziemy odpoczywać warto wziąć pod uwagę kostkę o niewyrafinowanej powierzchni i wąskich fugach, ponieważ taka powierzchnia będzie gładka i dobrze dopasowana do mebli ogrodowych.

Gdzie kupić dobrą kostkę brukową?

Podejmując decyzję o zakupie kostki brukowej, należy dokładnie zwrócić uwagę na jej gatunek oraz wygląd. Te pierwszego gatunku mają jednolitą kolorystykę, a delikatne przebarwienia występują tylko na pojedynczych elementarz. Na kostce nie są widoczne żadne pęknięcia czy rysy. W tym przypadku dopuszczalne są wyłącznie dwa uszkodzenia powierzchni bocznych i pionowych.

Poszczególne partie u dwóch producentów mogą różnić się nieco odcieniami, dlatego najlepiej jest od razu zamówić materiał z jednej partii produkcyjnej. Dobrze jest także sprawdzić albo zapytać sprzedawcę o grubość warstwy wierzchniej, inaczej nazywano ścierną. Wysokiej jakości kostka brukowa będzie miała od 7 do 10 mm grubości.

Czym charakteryzuje się dobra kostka brukowa?

Bardzo dobra kostka brukowa pozytywnie przechodzi wszelkie testy pod kątem wytrzymałości na ściskanie i łamanie. Musi także być odpowiednio odporna na ścieranie podczas intensywnej eksploatacji w okresie lata oraz podczas niskiej temperatury zimą.

Materiał musi być, mieć także niską nasiąkliwość, czyli podatność na wchłanianie wody. Im parametr jest większy, tym kostka jest mniej odporna na zimno. O wszystkie szczegóły najlepiej jest zapytać producenta. Wysokiej klasy kostkę brukową i profesjonale doradztwo oferuje Jadar – https://jadar.pl/.

Similar Posts