Porady

Meble ekologiczne dla dzieci – w zgodzie z naturą

Meble ekologiczne dla dzieci – w zgodzie z naturą

Dbanie o nasze otoczenie jest znaczącą kwestią, która ma ogromny wpływ na nas samych oraz na nadchodzące pokolenia. Coraz większa wiedza konsumencka powoduje, że wybory których dokonujemy są o wiele bardziej przemyślane, ukierunkowane na spełnienie naszych potrzeb w zgodzie z naturą. Trend bycia ekologicznym to coraz bardziej popularny sposób bycia. Można również dojrzeć, że wzrosła ciekawość meblami ekologicznymi dla dzieci, ponieważ to właśnie dla naszych najmniejszych poszukujemy tego co jest najlepsze oraz najbezpieczniejsze. Meble w zgodzie z naturą to najczęściej meble z drewna – są one trwałe i odporne, na lata, bardzo łatwo poddają się renowacji i czyszczeniu. Jednakże wybierając meble z drewna warto zastanowić się jaki rodzaj drewna wybieramy, ponieważ część egzotycznych rodzajów wiąże się z koniecznością importu. Szukając mebli ekologicznych dla dzieci, chcąc jak najbardziej dbać o środowisko, polecamy korzystanie z lokalnych zasobów. W artykule znajdziesz informacje jak wybrać ekologiczne meble dla dzieci, zalety drewnianych mebli oraz w czym drewniane meble dla dzieci mogą być lepsze od mebli z płyty.

Ekologiczne meble dla dzieci – postaw na drewno

Drewniane meble dla dzieci są doskonałym przykładem asortymentu, który jest ponadczasowy. Od zawsze doceniamy drewno za jego wspaniałe właściwości, naturalność, wytrzymałość oraz elastyczność. Meble dla dzieci wykonane z drewna to także bardzo bezpieczny wybór, ponieważ jest to najbardziej naturalny i ekologiczny materiał. Wybierając drewniane meble do pokoju dziecięcego masz bardzo szeroki wybór gatunków drewna, wybarwień oraz sposobów obróbki.

Łatwość dostosowywania drewna do potrzeb zezwala na dostrojenie go do różnych stylów aranżacyjnych. Urządzając pokój dziecięcy zależy nam na zbudowaniu bezpiecznej i spokojnej przestrzeni, która zagwarantuje Twojemu dziecku wygodne miejsce zarówno do zabawy, jak i do odpoczynku. Już dla najmłodszych dzieci znajdziesz drewniane meble, dzięki którym zaaranżujesz nastrojowy pokoik. Drewniane łóżeczka przywołują również sentyment, ponieważ niejednokrotnie nasze osobiste, pierwsze łóżeczko było naturalnie drewniane, a czasami mogło zdarzyć się też tak, że w tym samym łóżeczku spało nawet nasze rodzeństwo.

Przeglądając oferty drewnianych mebli warto zastanowić się jakie wybrać, by były one ekologiczne i słusznej jakości. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna. Bardzo dużą sławą cieszą się ekologiczne meble sosnowe. Oczywiście sosna jest drzewem, które bardzo licznie występuje na terenie naszego kraju, rośnie szybko, dlatego też sosnowe meble dziecięce są najbardziej ekologiczne. Warto tu podkreślić, że niska cena dziecięcych mebli sosnowych nie oznacza, że są to meble wykonane z gorszego gatunku drewna. Dlatego też jeżeli szukasz drewnianych mebli do dziecięcego pokoju, to meble wykonane z drewna sosnowego będą nie tylko ekologiczne, fantastyczne i wytrzymałe, lecz również dostępne w przystępnych cenach. Dbając o środowisko i wybierając ekologiczne meble, warto zwrócić uwagę również na fakt, czy producent udostępnia certyfikat FSC – dokument ten oznacza, że każde drewno użyte podczas produkcji mebli zostało pozyskane zgodnie z odpowiedzialną gospodarką leśną. Wybierając meble do własnego mieszkania warto poszukać takiego oznakowania. Poza sosnowymi meblami do pokoju dziecięcego bardzo często wybierane są również meble dębowe. To zakup na lata ponieważ dąb jest jednym z najtrwalszych materiałów. Kupując ekologiczne meble do pokoju dziecięcego warto również zwrócić uwagę na produkty oraz sposób zabezpieczania drewna. W trosce o środowisko warto wybierać meble, które są zabezpieczone olejami oraz lakierami lub farbami, które nie mają negatywnego wpływu na naturę ani na nasze zdrowie. Dodatkowo, ze względu na zjawisko, iż są to meble przeznaczone dla najmłodszych, wszelkiego rodzaju lakiery i farby używane do pokrycia drewna muszą spełniać szereg norm, które pozwalają na kontakt z dzieckiem. Bezpieczeństwo jest w tym przypadku kluczowe, dlatego też możemy być spokojni, ponieważ nie ma możliwości by certyfikowane meble zawierały cokolwiek o silnym działaniu chemicznym. Jeżeli zastanawiasz się jakie meble drewniane wybrać do pokoju swojego dziecka, by były one eko, warto przede wszystkim wybierać polskich producentów, którzy uzyskali odpowiednie certyfikaty. Dopiero w tym momencie możesz mieć pewność, że Twoja troska o dziecko oraz o przyrodę jest faktycznie poparta działaniami producentów, a Ty dzięki temu zyskujesz piękne i trwałe meble, które zdecydowanie będą Wam służyć przez lata.

Zalety drewnianych mebli eko

Drewno to mocny oraz odnawialny materiał, który wykorzystujemy w naszych domach od wieków. Drewniane meble dziecięce eko mają sporo zalet, dlatego też nie zdumiewa nikogo fakt, że mają niezwykle wielu sympatyków i olśniewają coraz więcej osób chcących dbać o środowisko. Wybierając drewniane meble dziecięce warto wziąć pod uwagę ich najważniejsze zalety.

Meble na lata

Drewniane meble do pokoju dziecięcego cechują się niezwykłą trwałością oraz wytrzymałością. Warto podkreślić, że jest to zakup na lata, a nawet jeżeli kiedykolwiek w przyszłości możemy chcieć przekształcić aranżację wnętrza, to tym meblom można śmiało dać drugie życie. Warto również pamiętać, że drewniane meble nigdy nie wyjdą z mody, dlatego też jest to bardzo bezpieczny wybór. Unikalności drewnianych mebli nikomu nie trzeba uzasadniać. Wyjątkowość każdego kawałka drewna, rysunek słojów, to wszystko sprawia, że nie wypatrzysz drugiego takiego samego mebla. Jeżeli cenisz sobie niepowtarzalność, to drewniane meble będą doskonałym wyborem.

Ciepło i bezpieczeństwo

Drewno wdraża do pomieszczenia poczucie ciepła oraz naturalności, dlatego też ekologiczne meble dla dzieci pomogą Ci na stworzeniu przytulnej atmosfery. Oprócz tego, ze względu na naturalny charakter tego surowca jest on pozbawiony szkodliwych substancji i nie generuje reakcji alergicznych. Dużą wartością drewnianych mebli jest również ich właściwość regulowania poziomu wilgotności powietrza, ponieważ latem pochłania nadmiar, a zimą oddaje, co pozwala na podtrzymanie równowagi.

Łatwość obróbki

Meble drewniane, zarówno do pokoju dziecięcego, jak również te do innych wnętrz, dostępne są współcześnie w niezwykle wielu odsłonach. Drewno jest materiałem, który z łatwością poddaje się obróbce, a przez dekady wypracowano bardzo wiele sposobów formowania go. Dziecięce meble ekologiczne znajdziesz zarówno w stylu klasycznym, minimalistycznym, jak również bardziej skandynawskim lub rustykalnym. Piękne rzeźbienia lub frezowania nadają drewnu dodatkowego uroku i pozwalają powstać nietypowym kształtom. Bardzo popularne są ostatnio ekologiczne łóżka domki.

Drewniane ekologiczne meble dla dzieci, czy meble z płyty?

Wybierając meble do pokoju dziecięcego zależy Ci na wysokiej jakości i solidności, ponieważ nie należy ukrywać, meble dziecięce są czasami narażone na znacznie szybsze zniszczenie. Przeglądając oferty mebli do pokoju dziecięcego można poczuć się przyćmionym ogromnym wachlarzem osiągalnych propozycji, które różnią się nie tylko stylem oraz estetyką, lecz również gatunkiem spożytkowanych materiałów. Bardzo często napotykane i wybierane są również meble z płyty meblowej typu MDF lub płyty wiórowej. Jakie meble dla dzieci wybrać, by były ekologiczne?

W pierwszej chwili można założyć, że w reguły nie widać takiej znaczącej różnicy między drewnianymi meblami dla dzieci, a meblami wykonanymi z płyty. Warto jednak pamiętać, że różnią się trwałością, odpornością na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzeń oraz ceną. Również sposób produkcji jest znacząco różny i ma różny wpływ na środowisko naturalne. Meble a w tym łóżka dla dzieci wykonane z płyty są znacznie lżejsze i delikatniejsze, znacznie łatwiej jest je zepsuć, lecz są również często istotnie tańsze. Ekologiczne meble dla dzieci wykonane z naturalnego drewna cechują się znacznie większą trwałością, są masywne, dlatego też ryzyko przypadkowego przewrócenia mebla podczas zabawy lub w okresie, gdy dziecko wspina się na meble, jest znacznie mniejsze. Warto również podkreślić, że meble z płyty MDF lub wiórowej, poprzez konieczność wykorzystania dodatkowych półproduktów takich jak kleje lub okleiny są o wiele mniej ekologiczne. Również mniejsza trwałość mebli wykonanych z płyty sprawia, że znacznie szybciej pojawia się zainteresowanie wymiany mebli na nowe, co generuje odpady oraz większe zapotrzebowanie na dany produkt, czyli napędza produkcję.

Jeżeli zależy Ci na ekologicznych meblach dla dzieci, wybór w tym przypadku będzie bardzo łatwy. Troskliwość o środowisko, o przyrodę, to poniekąd nasz obowiązek, ponieważ zmiany jakie zachodzą niekoniecznie pozytywnie wpływają na nas samych oraz na nadchodzące pokolenia. Może się wydawać, że wybór mebli ekologicznych to tylko bardzo mały lub prawie nic nie znaczący gest, lecz w większej perspektywie jest on bardzo kluczowy. Warto o tym pamiętać.

Similar Posts