Pompy ciepła split to urządzenia charakteryzujące się dużą wydajnością energetyczną. Przydają się do ogrzewania, ale też chłodzenia nieruchomości w zależności od potrzeb użytkownika. Sprzęt można również zaprogramować do obsługi ciepłej wody użytkowej. Im większe skupienie na prawidłowym montażu oraz dalszej eksploatacji, tym mniej problemów serwisowych w przyszłości. W jaki sposób podejść do tematu montażu oraz pierwszego uruchomienia pompy ciepła split?
Co wynika z doświadczeń montażowych producentów pomp ciepła?
Instalację pompy ciepła split, co do zasady powierza się zawsze wykwalifikowanym ekspertom najczęściej współpracującym bezpośrednio z producentem urządzenia. Dzięki temu dochodzi do znacznie lepszego dopasowania parametrów do danego obiektu budowlanego. Do montażu pompy ciepła przydają się zezwolenia elektryczne do 1kV. Nawet przy modernizacji, czy zmianie ustawienia pompy warto rozpatrzyć kontakt z profesjonalistami. Samodzielne działania w tym zakresie kończą się z reguły utratą gwarancji, a nawet problemami z zamówieniem serwisu.
O jakie warunki lokalowe warto zadbać?
Instalator musi dobrze podejść do lokalizacji jednostki zewnętrznej. Przyda się utrzymanie naturalnego przepływu powietrza. Pompy ciepła dobrze zabezpieczyć przed wchodzeniem w wibracje, ponieważ to ogranicza natężenie konserwacji w przyszłości i pozwala na jeszcze większe wyciszenie technologii. Przy instalacji przyda się pełne wypoziomowanie oraz przygotowanie bardzo stabilnego podłoża, bez żadnych pęknięć, dodatkowo dokładnie oczyszczonego. Pompa ciepła znajdująca się w pomieszczeniu wymaga optymalnej wentylacji. Najlepiej też z pomieszczenia wyeliminować przesadną wilgoć, sprawdzić zakresy temperatur. Więcej informacji o pierwszej instalacji znajduje się na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/co-to-jest-pompa-ciepla-split/.
Dlaczego warto pamiętać o podstawach instalacyjnych?
Pierwsze uruchomienie wypada przeprowadzić z ekspertem oddelegowanym przez producenta. To wartościowa praktyka wykluczająca wady fabryczne urządzenia. Występują bardzo rzadko, ale nie warto ryzykować.