Dyskusje na temat fotowoltaiki nie cichną, a jej popularność nie słabnie, nawet po kontrowersyjnej zmianie przepisów. Warto tę popularność wykorzystać i zdobywać nowych klientów poprzez oferowanie instalacji fotowoltaicznych On/Off Grid, bazujących na inwerterach hybrydowych, które pozwolą prosumentom częściowo uniezależnić się od energetyki i nowego sposobu rozliczenia. Podpowiadamy, na jakie inwertery hybrydowe warto zwrócić uwagę.
Falowniki hybrydowe fotowoltaika
Dotychczas w Polsce największą popularnością cieszyły się instalacje On-Grid, które po zmianie przepisów przestaną być bezkonkurencyjne. W szybkim tempie trendy fotowoltaiczne w Polsce upodobnią się do tych z zachodu, gdzie dużym zainteresowaniem cieszą się instalacje hybrydowe.
Jako że systemy Off-Grid nie są w zasięgu każdego zainteresowanego fotowoltaiką, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest system mieszany, który pozwala na znaczne uniezależnienie się od sieci energetycznej, a jednocześnie jest dużo tańszy dzięki możliwości zastosowania mniejszego magazynu i bardziej praktyczny. W przypadku instalacji hybrydowych falowniki hybrydowe to urządzenia niezastąpione. Kosztują około 2 000 zł więcej od standardowych, ale niosą za sobą zdecydowanie więcej korzyści, które będą szczególnie zauważalne po zmianie przepisów dla prosumentów.
Inwertery hybrydowe, na co zwrócić uwagę?
Wysoka jakość elementów fotowoltaiki to podstawa, dlatego warto kupować inwertery hybrydowe od zaufanych producentów, takich jak SolarEdge, Huawei czy GoodWe. Liczy się również dopasowanie parametrów falownika do instalacji.
-
Dopasuj parametry falownika hybrydowego do mocy instalacji fotowoltaicznej i do magazynu energii.
-
Skonsultuj z Klientem kwestię zasilania awaryjnego, gdyż nie każdy inwerter hybrydowy taką opcję posiada.
-
Oprócz parametrów oceń także markę produkującą inwertery hybrydowe. Inwestuj wyłącznie w marki godne zaufania.
Inwerter hybrydowy 3-fazowy powinien mieć wydajność europejską na poziomie minimum 97,5%. Ten parametr określa wydajność samego inwertera. Następne istotne kwestie to napięcie startu i napięcie maksymalne. Pierwszy ma znaczenie przy produkcji energii, a drugi przy redukcji kosztów instalacji. Warto również zwrócić uwagę na zakres napięć MPPT i zadbać o to, by był jak najwyższy.
Na końcu należy ocenić wytrzymałość inwertera (stopień ochrony IP) oraz sposób kontrolowania jego pracy. Nowoczesne inwertery hybrydowe pozwalają na monitorowanie pracy poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację na telefon.
Jaki inwerter hybrydowy wybrać?
Godne polecenia falowniki hybrydowe znajdziesz między innymi na stronie sklepsoltech.pl. Inwerter hybrydowy 10 kW to na przykład zaawansowany model SolarEdge SE10K-RWS, który cechuje się wysoką wydajnością, odpornością i wieloma możliwościami kontroli jego pracy, co z pewnością korzystnie wpłynie na komfort obsługi instalacji fotowoltaicznej.
Przeciętny użytkownik fotowoltaiki nie zdaje sobie sprawy z istotności poszczególnych parametrów, dlatego Klientom końcowym warto pokrótce uzasadniać swoje wybory, gdyż to podniesie ich poziom zaufania i zniechęci do upierania się przy najtańszych i niekoniecznie najlepszych rozwiązaniach.