Porady

Wykorzystanie oporników granitowych w budownictwie

Wykorzystanie oporników granitowych w budownictwie

Wiele mówi się o zastosowaniu we współczesnym budownictwie płyt granitowych czy kostki brukowej, jednak na ogół pomijana jest kwestia oporników granitowych. Tymczasem pełnią one bardzo istotną funkcję, stanowiąc niejako podstawowe zabezpieczenie nawierzchni. Nie można o nich zapomnieć, bez względu na to, czy budujemy drogę, chodnik czy kostkujemy posesję prywatną. Czym są oporniki granitowe i jaka jest ich rola we współczesnym budownictwie?

Oporniki jako obrzeża

Oporniki granitowe to tak naprawdę obrzeża, które stanowią materiał wykończeniowy przy budowie nawierzchni wykonanej z kostki granitowej. Zabezpieczają one przede wszystkim przed rozsuwaniem się poszczególnych elementów. Rozsuwanie może nastąpić pod wpływem działania czynników atmosferycznych bądź zewnętrznych. Dobrym przykładem będzie tutaj chociażby nacisk pojazdów. Oporniki granitowe gwarantują wysoką odporność na uderzenia, które są nieuniknione zarówno na drogach publicznych, jak i prywatnych. Drogi publiczne są jednak o wiele częściej i gęściej uczęszczane, stąd o opornikach granitowych mówi się głównie w ich kontekście. Warto jednak pamiętać, że doskonale sprawdzają się również na posesjach prywatnych, na przykład przy domach. Jeśli zdecydowaliśmy się wyłożyć powierzchnię kostką granitową, to nie zapomnijmy o opornikach granitowych, które będą stanowiły zabezpieczenie zarówno dla przechodniów, jak i samej kostki. Zaniedbanie w tym aspekcie może skutkować koniecznością szybkiego przeprowadzenia remontu, co dla nikogo nie jest korzystnym rozwiązaniem.

Jak wybrać odpowiednie oporniki granitowe?

W kategorii oporników granitowych znaleźć można wiele produktów, stąd wybór idealnych wcale nie jest prostym zadaniem. Różna jest bowiem ich grubość oraz wysokość. Oporniki granitowe możemy też podzielić na surowo cięte oraz łupane. Doborem optymalnego rozwiązania warto zainteresować już na etapie projektowania nawierzchni. W przypadku inwestycji publicznych nie ma z tym większego problemu, jednak problem może pojawić się w kontekście inwestycji prywatnych. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pracują w sklepie zajmującymi się dostarczaniem różnego rodzaju elementów wykonanych z granitu. W sklepie internetowym zakupić można wszystko, co potrzebne do zrealizowania i zakończenia inwestycji. Szybka dostawa produktów oraz konkurencyjne ceny sprawiają, że spełnia on oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wysokiej klasy oporniki granitowe to gwarancja bezpieczeństwa i trwałości inwestycji.

Similar Posts