Porady

Wełna mineralna szklana – najważniejsze zalety

Wełna mineralna szklana - najważniejsze zalety

Właściwości izolacyjne, palność, gęstość i cena – to najważniejsze z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy doborze materiału ociepleniowego. Pod wieloma względami najlepszym wyborem okaże się zakup mineralnej wełny szklanej. Czemu warto się na nią zdecydować? Jej najważniejsze zalety omawiamy w nowym artykule.

Zalety wełny szklanej: niski współczynnik λ

Współczynnik λ określa ilość ciepła przenikającą przez metr kwadratowy materiału ociepleniowego. Im jest on niższy, tym wydajniejszą ochronę przed stratami energii zapewnia dany produkt. W przypadku wełny szklanej wynosi on od 0,030 do 0,045 W/(m·K). Oznacza to, że wełna jest bardzo wydajnym izolatorem, a jej zastosowanie pozwala znacznie zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem budynku.

Wełna szklana – czemu warto? Małe obciążenie konstrukcji

Kolejny argument przemawiający za zastosowaniem wełny szklanej to jej niewielka gęstość. Może on wynosić od 10 kg/m3 do 140 kg/m3. Pozwala to użycie jej do ocieplenia wielu elementów budynków. Lekkie wełny doskonale sprawdzą się w miejscach o niskiej wytrzymałości na obciążenia. Cięższe warianty cechują się dużą odpornością na ściskanie, dzięki czemu mogą być wykorzystywane np. do izolacji ścian dwuwarstwowych lub przewodów wentylacyjnych.

Wełna szklana – zalety: niepalność

Wełna szklana cechuje się klasą reakcji na ogień A1 i jest klasyfikowana jako materiał niepalny. Ta klasa jest zarezerwowana dla materiałów, które w temperaturze do 800 stopni Celsjusza nie zapalają się, wytwarzając dym, ciepło lub rozżarzonych cząstek. Użycie wełny szklanej pozwala więc nie tylko spełnić wymagania prawne, ale też kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo użytkowników budynku.

Zalety wełny szklanej: szeroki wybór

W ofercie dobrych producentów (np. https://www.knaufinsulation.pl/produkty/welna-szklana) dostępne są zróżnicowane warianty wełny szklanej. Różnią się między sobą np. współczynnikiem lambda, gęstością oraz grubością. Wełna może być dystrybuowana w postaci mat i filców, płyt (w tym z okładzinami np. aluminiowymi) oraz granulatu do wdmuchiwania. Szeroki wybór produktów sprawia, że każdy inwestor dobierze opcje idealnie dostosowane do specyfiki danego obiektu.

Similar Posts