Pokój to pojęcie dość wieloznaczne. Tłumacząc na tak zwany „chłopski rozum” wszystko, co nie jest kuchnia, przedpokojem, czy łazienką, jest w naszym domu lub mieszkaniu pokojem. Zarówno sypialnia, jak i salon, czy gabinet.
Pokój gościnny – all in one
Pokój gościnny łączy funkcje kilku „specjalistycznych” pokoi w jednym pomieszczeniu. Jest dla naszych gości sypialnią, gabinetem, a w niektórych szczególnych okolicznościach również czymś w rodzaju salonu. Kiedy mamy tego pełną świadomość będziemy pamiętać, że meble do pokoju gościnnego powinny być wielofunkcyjne.
Zwykle jednak urządzając pokój gościnny, urządzamy po prostu dodatkową sypialnię, z szerokim sypialnianym łożem. Jeśli zakładamy, ze goście w tym pokoju będą tylko spać – w porządku, to najlepsze rozwiązanie. Co jeśli miewamy gości na dłużej? Mama, teściowa, czy inna bliska osoba odwiedza nas czasem pozostając na kilka dni?
Zdecydowanie lepiej jest zastąpić łoże małżeńskie solidną rozkładaną kanapą. Niektóre modele po rozłożeniu dają nawet 160 centymetrów szerokości powierzchni do spania. To praktycznie tyle, ile wynosi szerokość przeciętnego łózka do sypialni. Jakie to właściwie ma znaczenie dla gościa? Otóż spędzając kilka dni w naszym pokoju gościnnym traktuje go jak namiastkę swojego mieszkania. Nie tylko tam śpi, ale też odpoczywa po obiedzie, ogląda w TV to, co lubi, czyta, czasem nawet pracuje, jeśli ma zajecie pozwalające na wykonywanie pracy zdalnie. Duże sypialniane łoże tworzy w pokoju gościnnym klimat typu „wyśpij się i idź sobie”, a przecież nie o to chodzi w słynnej polskiej gościnności. Mając do dyspozycji dużą, rozkładana kanapę, gość decyduje – zostawia ją w formie łózka, jeśli mu tak wygodnie, albo składa rano, tworząc ze „swojego” pokoju pomieszczenie dzienne.
Jakie wstawić meble do pokoju gościnnego poza kanapą do spania?
Dobrym pomysłem w pokoju gościnnym jest stolik i wygodne krzesło – czasem gość może chcieć w samotności wygodnie posurfować po internecie, albo napisać staroświecki, papierowy list z urlopu do kogoś, kogo zostawił gdzieś tam, „u siebie”. Dlaczego mu tego nie ułatwić?
Oczywiście meblem niezbędnym jest niewielka choćby szafa z możliwością rozłożenia i rozwieszenia zawartości walizki. Trudno sobie wyobrazić bowiem, żeby ktokolwiek mógłby się czuć komfortowo przez kilka dni żyjąc „na walizce” – z walizki wyciągając wygniecione ubrania z koniecznością prasowania ich przed założeniem.
Ozdoby w pokoju gościnnym
Nie tylko meble, ale też dekoracje sprawiają, że we wnętrzu czujemy się dobrze, lub niekoniecznie. Wiemy już jakie meble do pokoju gościnnego powinniśmy mieć na uwadze. Co z ozdobami?
Musimy pamiętać, że nasi goście mają różne gusta i z całą pewnością nawet gdy się bardzo przyjaźnimy, czy jesteśmy rodziną, możemy się spodziewać, że nasze ulubione dekoracje mogą uznać za irytujące. Z drugiej strony jednak nie możemy z nich całkowicie zrezygnować. Wnętrza bez jakichkolwiek ozdób pozbawione są wyrazu. Gdzie szukać inspiracji, które trafią w złoty środek? Prasa wnętrzarska, ta niewyczerpana kopalnia pomysłów z pewnością nam pomoże.