Meble

Meble z hartowanego szkła – nowoczesne i efektowne

Meble z hartowanego szkła – nowoczesne i efektowne

Meble wykonane wyłącznie ze szkła lub wzbogacone szklanymi elementami prezentują się nowocześnie i nadają wnętrzu efekt glamour. W dodatku łatwo utrzymać je w czystości. Do produkcji mebli najczęściej stosuje się bezpieczne i wyjątkowo wytrzymałe szkło hartowane.

Hartowane szkło może być idealnie przejrzyste, kolorowe, matowe albo zdobione tłoczonymi ornamentami. W przypadku mebli najczęściej stosuje się wersję przezroczystą lub szkło lakierowane – idealne do wykonania frontów mebli albo przesuwnych drzwi.

Dlaczego szkło hartowane i laminowane jest najlepsze do wykonania mebli?

Szkło to materiał wyjątkowo kruchy, podatny na stłuczenie czy porysowanie. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, należy wybierać szkło hartowane, które wyróżnia się podwyższoną odpornością na uszkodzenia. Przyjmuje się, że jest nawet sześciokrotnie bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło płaskie o tej samej grubości. Gwarancję bezpieczeństwa stanowi także dobranie odpowiednio grubej tafli, której nie da się tak łatwo stłuc. W przypadku elementów narażonych na duże obciążenia (stopnie schodów, półki na książki, blaty stołów jadalnianych), warto zdecydować się na szkło laminowane. W razie jego przypadkowego stłuczenia nie trzeba bać się odpryskujących odłamków – wszystkie zostaną przytrzymane przez spoiwo, czyli folię PVB zgrzaną między dwiema szklanymi formatkami.

Stoliki i półki z przezroczystego szkła

Do salonów w stylu glamour warto dobrać stolik kawowy w całości wykonany ze szkła. Jego krawędzie mogą być gięte, płynnie przechodząc w boczne ścianki, na których spoczywa ciężar konstrukcji. Dostępne są także designerskie modele, w których szklany blat opiera się na drewnianej, stalowej lub betonowej podstawie o nietypowej formie. Szklane półki to świetny sposób na wyeksponowanie książek, dekoracji lub kolekcjonowanych przedmiotów. Najczęściej wykonuje się je z grubego hartowanego szkła o estetycznie szlifowanych i polerowanych krawędziach. Najlepiej nadaje się do tego szkło ekstra białe, w którym zlikwidowano efekt zielonego odcienia, charakterystyczny dla tradycyjnego szkła. Warto pamiętać, że szkło wprowadza do wnętrza dość surowy, chłodny klimat. Miłośnicy przytulnych wnętrz powinni zrezygnować z tego materiału lub zadbać o ocieplenie pokoju tekstyliami, dekoracjami i miękkim światłem.

Meble z kolorowego szkła lakierowanego

Do wykonania frontów szafek w kuchni lub salonie warto wykorzystać szkło lakierowane, najlepiej wzmocnione w procesie hartowania. Jego tylną warstwę pokrywa się warstwą lakieru w wybranym kolorze, uzyskując niepowtarzalny efekt głębi barw. Możliwości aranżacyjne są ogromne, ze względu na bogatą paletę barw lakierowanego szkła. Do pokoju dziennego można wybrać szkło polakierowane na czarno, szaro lub kremowo, a w kuchni zdecydować się na energetyczną zieleń albo pomarańcz. Szkło lakierowane nadaje się także do wykonania drzwi przesuwnych szaf oraz okładzin ściennych w kuchniach i łazienkach.

Similar Posts