Budowa

Budowa domu krok po kroku w 2019 – czy uda się w rok?

Budowa domu krok po kroku w 2019 – czy uda się w rok

Omówmy sobie poszczególne etapy budowy domu na podstawie czasochłonnej budowy metodą tradycyjną.
Czy uda się tego dokonać w rok?

Czy masz już działkę i pozwolenie?

Kupno działki przy posiadaniu odpowiednich zasobów finansowych nie nastręcza problemu, ale bez działki nie zdobędziemy pozwolenia na budowę a to zajmuje kilka cennych tygodni. Nie ma szans na zmieszczenie się w czasie, jeśli mamy zamiar zaczynać od zakupu działki i załatwiania pozwolenia oraz przyłączy i umów z dostawcami mediów.

Co dalej, kiedy już mamy pozwolenie

Przede wszystkim projekt. Jeśli mamy nieco ograniczone zasoby finansowe i  zależy nam na czasie, powinniśmy raczej rozważyć kupno projektu gotowego. Może nie będzie doskonale dostosowany do naszych potrzeb, ale spośród wielu propozycji na pewno zdołamy wybrać coś najbardziej odpowiadającego naszym wymaganiom.

Budowa krok po kroku

Etap pierwszy – stan zerowy – wyrównanie terenu, ogrodzenie, wytyczenie zarysów budynku i zalanie fundamentów, to pierwsze z prac nad budową. Pamiętajmy, że wytyczenia może dokonać jedynie uprawniony geodeta z którym musimy się uprzednio umówić.
Etap drugi – stan surowy otwarty – budujemy ściany zewnętrzne, schody betonowe, stropy. Powstanie stanu surowego otwartego trwa najdłużej. Stawiane są kolejne elementy konstrukcji i każdy z nich ma określony czas zastygania, kiedy to po prostu musimy czekać. W tym czasie możemy jednak już wybierać materiały do wykończeń, sanitariaty, no i oczywiście drzwi oraz okna.
Stan surowy zamknięty – zamknięcie polega przede wszystkim na montażu okien i drzwi oraz bramy garażowej, jeśli garaż mamy w bryle budynku. Następnie montujemy instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i gazową.
Wykończenia – to kolejny długi etap budowy. Przystępujemy do montażu grzejników i różnego rodzaju sanitariów. Następnie zaczynamy prace wykończeniowe. Wykończenia trwają dość długo zwłaszcza, jeśli prace wykonywane są przez różne ekipy i jedna musi czekać na zakończenie prac przez poprzednią. Nietrudno zgadnąć, że zdarzają się opóźnienia i każde z nich wywołuję lawinę kolejnych następujących po sobie. Dlatego dobrze jest, jeśli całość prac wykonuje jeden zespół.

Budowa domu krok po kroku w 2019 zakończona

Mając dom wykończony „pod klucz” przystępujemy do urządzania i wyposażania. To jest chyba najprzyjemniejszy i najbardziej emocjonujący moment. Teraz zazwyczaj do pracy przystępują panie domu. Z pewnością mamy już upatrzone aranżacje, którymi będziemy się inspirować.  Nie zapominajmy również o urządzeniu ogrodu, co będzie możliwe praktycznie dopiero po zakończeniu prac budowlanych, które mogłyby uszkodzić świeżo sadzone rośliny, gdybyśmy chcieli zrobić to wcześniej, korzystając z przestojów. Teraz spokojnie możemy posadzić nawet pnącza, które będą opierać się o ściany domu.
Prasa wnętrzarska i internet pełne są pomysłów, które możemy dostosować do własnych potrzeb i gustu domowników. Ważne, aby wszyscy zainteresowani czuli się w nowo wybudowanym domu komfortowo.

Similar Posts