Dekoracje

Jak wybrać modne i stylowe tapety na ścianę

Jak wybrać modne i stylowe tapety na ścianę

Tapety są stosowane w dekoracji i wykończeniach wnętrz od wielu lat. Można powiedzieć, że od stuleci, jeśli weźmiemy pod uwagę wyklejane tkaninami ściany pałaców i bogatych domów mieszczańskich naszych przodków sprzed kilku pokoleń. Co w świecie tapet jest modne współcześnie?

Tapety XXI wieku.

Dzisiejsze tapety dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji mogą być zastosowane praktycznie w każdym wnętrzu. Dzięki podwyższonym parametrom odporności na wilgoć i szorowanie, nawet w kuchni i łazience.
Również w dziedzinie wzornictwa tapety na ścianę dają nam pewne pojęcie o postępie, jaki się dokonał w ciągu ostatnich lat w dziedzinie ich produkcji. Wzory fototapet są dziś niezwykle realistyczne i dzięki nim można poczuć się we własnym mieszkaniu jak w tropikalnym lesie, lub na dachu wieżowca na Manhattanie.
Największym dekoracyjnym hitem ściennym, są tapety 3D, które dzięki perfekcyjnie skomponowanym wzorom graficznym tworzą iluzję niekończącej się otwartej przestrzeni, ożywiającego wnętrze ruchu, czy przedmiotów „wychodzących” ze ścian. Aby uniknąć chaosu i przeładowania w pomieszczeniu, nie zaleca się wyklejania tego rodzaju przestrzennych tapet na wszystkich ścianach pokoju, kuchni, czy innego domowego wnętrza. Najlepszy efekt osiągniemy umieszczając tapety na ścianę 3D na jednej, wybranej ścianie, na którą chcemy zwrócić uwagę, albo która ma być tłem dla określonego elementu wyposażenia lub wystroju. Na przykład lekko skierowany w górę tunel między chmurami, jako tło dla sypialnianego łoza.

Jak dobrać tapety do stylu wnętrza

W takiej obfitości wzorów, kolorów i tekstur, wbrew pozorom nie jest łatwo dobrać coś, co idealnie będzie pasować do naszego wyposażenia, umeblowania i wybranego stylu aranżacji. Bardzo często sugerujemy się tym, co w danej tapecie nam się podoba – deseniem, kolorem, czy stopniem i kształtami wypukłości w przypadku tapet strukturalnych.
Zachwyceni znaleziskiem czasem zapominamy o tym, że kluczem do sukcesu aranżacji jako stylowej i harmonijnej, jest prawidłowe dopasowanie tapet do wszystkiego tego, dlaczego będą stanowiły tło. Chociaż… jeśli dopiero wykańczamy wnętrza i zaczynamy kompletować wyposażenie, możemy zrobić coś innego – odwrócić kolejność i pozwolić tapecie na określenie stylu naszego wnętrza To dość odważne posunięcie, ale może zaowocować naprawdę interesującą i bardzo oryginalną aranżacją.
Może być trudno stworzyć harmonijne, stylowe wnętrze zaczynając od tapety na ścianę. Nie bez powodu zwykle robi się na odwrót. Jeśli się na to zdecydujemy, czekają nas wielogodzinne wyprawy do salonów meblowych i z wyposażeniem wnętrz. Dopóki całość nie będzie gotowa nigdy nie możemy być pewni efektu końcowego. Czasem nawet gdy mamy po temu możliwości i stworzymy przed rozpoczęciem prac wizualizację p jednym z dostępnych programów graficznych i tak może pójść coś nie tak.
Chcąc wybrać tapety bez pudła, zaufajmy propozycjom dekoratorów wnętrz. Znajdziemy ich setki w prasie wnętrzarskiej, czasem w folderach producentów tapet i innych materiałów wykończeniowych.

Similar Posts