Porady

Jak dobrać klucz do śruby? Porady

warsztat

Niezależnie od tego, czy kiedykolwiek wkręciłeś śrubę, więcej niż prawdopodobne jest, że pewnego dnia przyjdzie moment, aby się tego nauczyć. Dziś dowiesz się, jak dobrać odpowiedni klucz, by poradzić sobie z różnego typu pracami remontowymi, warsztatowymi lub garażowymi!

Jak wybierać śruby?

Śruby są elementami mechanicznymi, umożliwiającym tworzenie połączeń między materiałami. Stosuje się je w większości urządzeń i maszyn, a ich działanie polega na tarciu powierzchni roboczych gwintu. Jak należy dobierać śruby? Kieruj się średnicą gwintu. Musi ona odpowiadać gwintowi wewnętrznemu otworu. Kolejnymi ważnymi kwestiami jest rodzaj łba (np. walcowy, trójkątny lub czworokątny) oraz jego nacięcie.

Nie bez znaczenia pozostaje też klasa wytrzymałości, która określana jest zazwyczaj za pomocą dwóch cyfr. Pierwsza z nich odwołuje się do minimalnej wytrzymałości na rozciąganie śruby, a druga charakteryzuje się stosunkiem granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie.

Dobór klucza do śruby

Upewnienie się, że wybrałeś dobry klucz to podstawa. Użycie niewłaściwego może być powodem jego uszkodzenia. Może też spowodować zniszczenie śruby. Na szczęście, istnieją obowiązujące normy, które w klarowny sposób definiują zasady wyboru rozmiaru śrub. Należy szukać ich w zapisach PN (Polskim Komitecie Normalizacyjnym), Normach ISO (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej) i DIN (Niemieckim Instytucie Normalizacyjnym).

Normy regulują rozmiar śrub, ale wprowadzają też nieco zamieszania. Dlaczego? Rozmiar klucza odpowiada średnicy nakrętki lub łba śruby, a rozmiar śruby odpowiada średnicy szpilki Twojej śruby. Z tego powodu musisz koniecznie sprecyzować, czemu ma odpowiadać klucz.

Dla przykładu warto zauważyć, że rozmiarowi M10 śruby z łbem sześciokątnym nie odpowiada klucz w rozmiarze 10 – cyfra nazwie odpowiada tutaj 10 mm średnicy trzonu śruby. Ponieważ łeb przykładowej śruby jest większy, to jego średnica jest decydująca podczas doboru. Dalej posługując się tym samym przykładem, łeb śruby M10 ma średnicę 17 mm, dlatego należy wybrać klucz 17.

Każdy rodzaj śruby związany jest z innymi zasadami, dlatego warto skorzystać nie tylko z pomocy odpowiednich dokumentów, ale także specjalistów, którzy doradzą Ci pasujące rozwiązania. Pomoc zawodowców i szeroka oferta śrub od TME to gwarancja wielu lat zadowolenia z dobrze dobranego produktu o wysokiej jakości!

Wybierz śruby od TME

W TME dystrybuujemy śruby i wkręty wielu rodzajów. Nasz filtr wyszukiwania pozwala zawęzić wybór do odpowiednich rodzajów łba i typów nacięcia, które są dla Ciebie kluczowe podczas poszukiwań. Ponadto oferujemy fachową pomoc na każdym etapie składania zamówienia. 

Wiemy, że dobór odpowiednich rozwiązań nie jest łatwy, dlatego napisz do nas! Specjaliści z TME szybko odnajdą pasujące produkty! Sprawdź ofertę na https://www.tme.eu/pl/

Similar Posts