Meble

Łóżko małżeńskie: jaki stelaż, jaki materac?

Łóżko małżeńskie: jaki stelaż, jaki materac?

Na komfort snu wpływa przede wszystkim odpowiednio dobrany materac, a także stelaż. Dlatego przed kupnem łóżka, warto poświęcić chwilę, by dowiedzieć się, jakie są rodzaje stelaży i które z nich nadają się pod poszczególne materace dwuosobowe.

Materac czy stelaż – co wybrać jako pierwsze?

Najpierw stelaż czy materac? O czym powinieneś pomyśleć w pierwszej kolejności? Wszystko zależy od twoich potrzeb, nie każdy lubi spać na miękkim materacu. Dlatego najpierw powinieneś określić stopień twardości i wybrać rodzaj materaca, który cię najbardziej interesuje, a dopiero później dopasować pozostałe części. Oczywiście możesz też wybrać łatwiejszą opcję i od razu zdecydować się na komplet. Łóżko małżeńskie można kupić gotowe (stelaż + materac), również w internecie, dzięki czemu nie będziesz musiał samodzielnie dobierać poszczególnych elementów. Jednak przyjmijmy, że jesteś wymagającym klientem i chcesz dopasować stelaż i materac dwuosobowy do swoich preferencji… Zatem zaczynajmy!

Jaki materac na łóżko małżeńskie?

Do wyboru masz m.in. materace piankowe, lateksowe, kieszeniowe i bonnellowe. Każdy z nich posiada inną budowę i właściwości, dlatego przed kupnem najlepiej jest się wybrać do najbliższego salonu meblowego i wypróbować każdy z nich. A co warto o nich wiedzieć? Jeśli chcesz, aby materac amortyzował ruch, wybierz piankowy zamiast sprężynowego. Z kolei, jeśli zależy ci na dopasowaniu materaca do kształtu ciała, postaw na materac kieszeniowy. Pamiętaj, że lepiej, jeśli materac na łóżko małżeńskie będzie charakteryzować się elastycznością punktową, co oznacza, że będzie się uginać tylko w miejscu nacisku. Z kolei, jeśli nie potraficie się porozumieć co do twardości materaca lub jeśli znacznie różnicie się wagą, możecie pomyśleć również o dwóch osobnych materacach, dzięki czemu każdy dopasuje go do swoich preferencji.

Jaki stelaż pod materac dwuosobowy?

Jeśli już uda ci się kupić odpowiedni model, możesz przejść do wyboru stelaża. Przeglądając dostępne modele, warto mieć na uwadze nie tylko komfort snu, ale również to, aby stelaż odpowiednio chronił materac przed odkształceniami. Zatem jaki model wybrać? Najmniejszy problem jest w przypadku materaca bonellowego, ponieważ nie wymaga on specjalnie skomplikowanej podpory. Z kolei modele lateksowe, piankowe czy termoelastyczne wymagają już nowocześniejszych stelaży. W tym przypadku warto postawić na elastyczne i gęste stelaże, czyli takie, które będą się delikatnie uginać pod naciskiem oraz będą posiadać wystarczającą liczbę listew. Zasada jest prosta – im więcej listew ma stelaż, tym lepsze jest podparcie materaca. Dlatego warto wybrać model, który ma ich co najmniej 28.

Istotne jest również dobranie stelaża do grubości materaca. Im grubszy model, tym większe znaczenie ma konstrukcja, na której się znajduje. Na elastyczność i gęstość stelaża należy zwrócić uwagę przede wszystkim w materacach 25-30 cm. Oczywiście pamiętaj też, że stelaż musi być dopasowany do modelu zakupionego łóżka małżeńskiego.

Similar Posts