Porady

Łazienka też może być stylowa. Wybierz aranżację kolonialną

Łazienka też może być stylowa. Wybierz aranżację kolonialną

Urządzając łazienkę również można to zrobić w określonym stylu, gdyż nie jest ona jedynie zbiorem ceramiki i armatury. Choć częściej nazewnictwa dotyczącego aranżacji używa się do innych pomieszczeń, to jednak tworząc mieszkanie w stylu kolonialnym, również łazienkę można w nim utrzymać. Zatem jak to zrobić? Z pewnością poza elementami charakterystycznymi dla stylu kolonialnego znajdą się w niej również niezbędne sprzęty jak suszarki do rąk.

Po pierwsze: odpowiednie wykończenie ścian z mozaiką w roli głównej

Na samym początku projektując wnętrze wybieramy wykończenie ścian i podłóg. Nie inaczej jest w przypadku łazienki, jednak tutaj musimy wziąć pod uwagę rozmieszczenie przyłączy do instalacji wodno-kanalizacyjnej, w tym zastosowanie montażu podtynkowego armatury i ceramiki łazienkowej. Po dokonaniu montażu niezbędnych elementów można przystąpić do wykończenia ścian. Świetnie sprawdzi się tu mozaika. Można wybrać płytki ceramiczne z orientalnym ornamentem, które doskonale podkreślą kolonialną stylistykę wnętrza. Można je zastosować na jednej ze ścian, a na pozostałych te utrzymane w kolorach ziemi, a więc brązach i beżach. Mogą sprawdzić się również kolory orientalnych przypraw takich jak imbir, kardamon, czy cynamon w połączeniu z płytkami tworzącymi szklaną mozaikę o srebrnym lub złotym wykończeniu.

Po drugie: podłogi imitujące drewno egzotyczne

Ponieważ wnętrze w stylu kolonialnym nie może obyć się bez drewna egzotycznego, a zastosowanie go na podłogach wymagałoby sporych środków, zamiast niego można zdecydować się na imitację. Płytki gresowe, np. lapatto mogą imitować dowolne powierzchnie, również drewno egzotyczne, takie jak mahoń czy teak. Taka podłoga w połączeniu z mozaiką na ścianie może doskonale się prezentować przy zastosowaniu pasujących odcieni i innych dodatków. To wszak wnętrze pełne przepychu odnoszące się do tych z czasów wiktoriańskich w Anglii czy też regencyjnych we Francji.

Po trzecie: elementy obudowy, półki i szafki z drewna egzotycznego

Trudno wyobrazić sobie kolonialne wnętrze bez masywnych drewnianych mebli i w łazience również nie może ich zabraknąć. Zyskuje ona w ten sposób miano eleganckiego pokoju kąpielowego. Z drewna egzotycznego mogą być wykonane elementy obudowy wanny, półki naścienne, a także szafka podumywalkowa. Szafka może posiadać charakterystyczne ryflowania. Ponadto znajdująca się na niej umywalka powinna być okrągła i elegancka. Ważna jest także armatura.

Po czwarte: bogato zdobione elementy mosiężne podkreślające blichtr pokoju kąpielowego

Armatura do łazienki w kolonialnym stylu musi być pełna przepychu, wszak tym charakteryzowały się wnętrza posiadłości pierwszych kolonizatorów w Afryce czy Azji. Zatem niezbędne będzie zastosowanie mosiężnej armatury ze złoconymi, postarzanymi elementami. Bardzo dobrze komponują się one z ciemnym drewnem egzotycznym.

Po piąte: współczesne elementy wkomponowane w wystrój

Istotne znaczenie ma również zastosowanie urządzeń i akcesoriów łazienkowych, wszak mimo dekoracyjnego charakteru łazienka w stylu kolonialnym musi pozostać funkcjonalna. Zatem nie może w niej zabraknąć zamontowanej suszarki do rąk FreshTec. Doskonale sprawdzi się model kieszeniowy, który jest najbardziej minimalistyczny. Akcesoria takie jak dozowniki do rąk można dopasować do charakteru wnętrza. Świetnie sprawdzą się ręczne modele z pompką o powierzchni imitującej drewno albo podobne mydelniczki czy też szczotki do WC. Elementem dopełniającym może być zastosowanie drewnianej deski sedesowej, która jest wprawdzie trudniejsza do utrzymania w czystości, jednak dobrze wpisuje się w aranżację rodem z XIX wieku. Również pojemnik na papier może być wkomponowany w aranżację. Można np. zlecić wykonanie jego drewnianej obudowy, tak by dostępna była pełna funkcjonalność, a jednocześnie zachowana została aranżacja.

Nie można zapomnieć również o dodatkach. Świetnie sprawdzą się zasłony, jeśli w łazience znajduje się okno. Odpowiednie na podłogę będą również maty bambusowe dopełniające efekt. Warto postawić jeszcze na odświeżacze powietrza, koniecznie o orientalnym zapachu. Taka łazienka będzie po prostu zachwycać!

Similar Posts