Porady

Klimatyzator do 40 m² – jaki wybrać?

Klimatyzator do 40 m² – jaki wybrać?

Upalne lato nie sprzyja pracy ani odpoczynkowi, a zbyt długie przebywanie w wysokich temperaturach to zagrożenie dla zdrowia. Kiedy temperatura w Twoim domu będzie stale przekraczać 21°C odczujesz to nie tylko w postaci pogorszenia samopoczucia – m.in. spadnie jakość Twojego snu i obniży się koncentracja, a więc wydajność Twojej pracy. Co zatem zrobić, by latem z przyjemnością przebywać w mieszkaniu?

Alternatywa dla klimatyzacji split

Klimatyzacja w biurach i samochodach to już standard. Wiele osób decyduje się również na jej montaż w domach, co jest wynikiem przede wszystkim zmian w budownictwie – na miejscu grubych murów i niewielkich okien, które trzymały chłód wewnątrz, pojawiły się konstrukcje z widnymi, 

a więc szybko nagrzewającymi się pomieszczeniami. W takich budynkach nie wystarczają doraźne metody radzenia sobie z upałem, takie jak rolety w oknach czy wietrzenie, dlatego konieczny staje się zakup urządzeń chłodzących. Alternatywą dla tradycyjnej klimatyzacji jest przenośny klimatyzator – urządzenie mobilne i łatwe w montażu. Niektóre dostępne na rynku modele, np. marki Fersk, są w stanie schłodzić pomieszczenie już w 5 minut.

Jak działa klimatyzator przenośny

Podobnie jak tradycyjna klimatyzacja, klimatyzator pobiera ciepłe powietrze, chłodzi je w parowniku poprzez czynnik chłodzący i wydmuchuje z powrotem do pomieszczenia. Ciepłe powietrze natomiast jest oddawane poza budynek przy pomocy rury wyrzutowej, zazwyczaj przez uchylone okno. Z tego względu urządzenie najlepiej umieścić właśnie przy oknie, pamiętając o zapewnieniu odpowiedniej odległości (min. 50 cm) od ściany i mebli, dla swobodnego dopływu powietrza.

Zazwyczaj elementy klimatyzatora przenośnego umieszczone są w jednej obudowie, w tzw. monobloku lub też w postaci dwóch połączonych ze sobą części (urządzenia typu split). W przypadku pierwszego rozwiązania, montaż urządzenia nie wymaga zezwoleń, ponieważ nie jest tu konieczna ingerencja w strukturę budynku. Sytuacja komplikuje się przy wyborze urządzenia typu split – tutaj konieczne jest umieszczenie na budynku jednostki zewnętrznej, która może generować hałas, dlatego to rozwiązanie nie jest polecane mieszkańcom bloków. 

Klimatyzator do mieszkania 40 m²

Modele klimatyzatorów przenośnych różnią się od siebie, dlatego dokładnie przyjrzyj się temu, co oferuje producent, by jak najlepiej dopasować urządzenie do własnych potrzeb, przede wszystkim do metrażu pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować. 

Kluczowe jest poznanie parametrów klimatyzatora: 

  1. Moc chłodnicza – od niej zależy to, jaką powierzchnię zdoła schłodzić klimatyzator. Przyjmuje się, że przy standardowej wysokości pomieszczenia (2,7 m) schłodzenie 1 m³ powietrza wymaga 0,03 kW (30 W) mocy chłodzącej. Obliczenie optymalnej mocy klimatyzatora dla pomieszczenia o powierzchni 40 m² wygląda następująco: 40 x 2,7 x 0,03 = 3,24 kW. 
  2. Przepływ powietrza – im jest wyższy, tym szybciej klimatyzator będzie chłodził pomieszczenie. Niektóre klimatyzatory zapewniają przepływ powietrza powyżej 300 czy nawet 400 m³/h.
  3. Głośność pracy – dobra wydajność klimatyzatora wiąże się zazwyczaj ze sporym hałasem. Jeśli chcemy stosować urządzenie również w nocy, warto rozważyć zakup klimatyzatora o natężeniu dźwięku w granicach 35 dB lub mniejszym.
  4. Rodzaj czynnika chłodzącego – w klimatyzatorze działającym prawidłowo czynnik nie zużywa się, zatem nie generuje dodatkowych kosztów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wpływa on na środowisko, np. popularny kiedyś czynnik R22 wpływał niekorzystnie na warstwę ozonową. Obecnie najbardziej ekologiczny jest R290, czyli czysty propan.

Przy wyborze urządzenia pomocny będzie ranking klimatyzatorów, w którym opisane zostały niektóre z modeli dostępnych na rynku. Znajdziesz tam odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania oraz charakterystykę klimatyzatorów przenośnych na sezon 2020.

Similar Posts