Porady

Jak prawidłowo obliczyć wagę arkusza blachy nierdzewnej?

Blacha nierdzewna, nazywana nierzadko blachą kwasoodporną cieszy się niezwykle duża popularnością. Wszystko dzięki swojej wysokiej odporności na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Nie straszne jej zarówno ekstremalnie niskie i wysokie temperatury, jak i intensywne opady deszczu. Blachy nierdzewne wyróżniają się bowiem właściwościami nierdzewnymi oraz możliwością zastosowania nawet w najbardziej agresywnym środowisku. Wykorzystywane są one do wielu różnych prac. Jak prawidłowo obliczyć wagę arkusza blachy nierdzewnej?

Blacha nierdzewna – czym jest produkt?

Blachy nierdzewne to ogólne określenie stosowane do sporej gamy gatunków stali zawierających co najmniej 10,5% chromu. Materiał jest około 3 razy cięższy od aluminium, jednak znacznie bardziej wytrzymały. Blacha nierdzewna znosi bardzo wysokie temperatury, bez obawy o zmiękczenie materiału czy roztopienie się. Materiał wyróżnia mniejsza przewodność cieplna i elektryczna w porównaniu do aluminium. Jest on nieco trudniejszy w obróbce, ale łatwiejszy w spawaniu.

Dlaczego blacha nierdzewna jest odporna na korozję? Przyczyn należy doszukiwać się w wysokiej zawartości chromu, który poprzez wchodzenie w reakcję chemiczną z tlenem, tworzy na powierzchni niewidoczną dla gołego oka warstwę zabezpieczającego tlenku chromu oraz żelaza. W wyniku reakcji powstaje swoista tarcza, która chroni materiał przed kwaśnymi substancjami. Co ważne, w przypadku uszkodzeń mechanicznych, tarcza sama się odbudowuje.

Blacha nierdzewna – zastosowanie

Ze względu na swoje doskonałe właściwości, blacha nierdzewna jest chętnie wybieranym materiałem w wielu dziedzinach życia. Ważne jednak, aby pochodziła ona od sprawdzonego dostawcy stali nierdzewnych. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że jest to najwyższej jakości materiał, który spełni nasze oczekiwania.

Blacha nierdzewna może być wykorzystywana do produkcji wielu różnorodnych elementów. Znajduje zastosowanie w wielu branżach. Od budowlanej po  medyczną, gdzie blacha nierdzewna sprawdzi się w produkcji różnorodnych urządzeń, narzędzi chirurgicznych czy sprzętu medycznego.

W dużym stopniu na blachę nierdzewną stosuje się także na kuchnie, centra chirurgiczne czy zakłady przetwórstwa spożywczego. Różne gatunki stali stosowane są także w przemyśle lotniczym.

Profesjonalny dystrybutor stali nierdzewnych bardzo często oferuje też aluminium z dostawą.

Jak obliczyć wagę blachy nierdzewnej?

Bez względu na to, o jakim rodzaju blachy mówimy dokładnie, wzór na obliczenie jej wagi będzie ten sam. Wystarczy wziąć pod uwagę powierzchnię, w metrach kwadratowych interesującego nas kawałka materiału, a także jego grubość podaną w milimetrach. Dwie podane wartości należy przez siebie pomnożyć. Następnie, otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę 8. Jest to bardzo prosty wzór, dzięki któremu z łatwością możemy samodzielnie obliczyć wagę teoretyczną danego arkusza blachy nierdzewnej.

Wiele dostawców stali kwasoodpornych oferuje jednak obliczenie wagi arkusza za nas. Co więcej, wielu z nich na swoich stronach internetowych posiada kalkulatory przeznaczone do obliczania wagi konkretnych wyrobów z blachy nierdzewnej. Wystarczy, że wybierzemy materiał produktu, podamy jego szerokość i długość, a kalkulator poda nam gotowy wynik! Taki kalkulator jest na stronie mtl.com.pl

Sprawdzony dystrybutor stali kwasoodpornych to odpowiedź na potrzeby nawet najbardziej wymagających osób.

Stal nierdzewna to nazwa jednej z najlepszej jakościowo grupy stali, której właściwości doceniamy w wielu dziedzinach – zarówno specjalistycznych, jak i podczas użytku codziennego. Materiał znajduje zastosowanie  w przemyśle, hutnictwie, medycynie czy najważniejszej, branży budowlanej. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź mtl.com.pl

Similar Posts