Porady

Kiedy warto stosować gąsienice gumowe?

Kiedy warto stosować gąsienice gumowe?

Choć klasyczne, duże maszyny budowlane w sposób jednoznaczny kojarzą się z ciężkimi gąsienicami metalowymi, to jednak w przypadku sprzętu charakteryzującego się większą mobilnością ciekawą alternatywą wydają się gąsienice gumowe. To jednoelementowy, prosty w obsłudze zamiennik dla składającej się ze sprasowanych ogniw, tulei i sworzni gąsienic metalowych.

Zalety gąsienic gumowych

Największym atutem tego typu sprzętu jest jego bezobsługowy charakter. O ile w przypadku gąsienic metalowych mamy do czynienia z łańcuchami uzupełnionymi metalowymi płytami, czyli tzw. stopami gąsienicy, o tyle w gąsienicach gumowych jest to jeden element w całości. W związku z tym, w takiej gąsienicy nie ma co się zepsuć. W przypadku widocznego zużycia lub poważniejszej usterki wymienia się po prostu całą gąsienicę na nową. Wystarczy znaleźć sprzęt o odpowiednich parametrach technicznych, najlepiej w charakteryzującej się większą wytrzymałością wersji bez widocznego łączenia, czyli zamówić gumową gąsienicę bezszwową. Wiele rodzajów takich gąsienic znaleźć można m.in. w serwisie internetowym https://glimat.com/gasienice-gumowe/19 – sklep oferuje markowe gąsienice gumowe typu tradycyjnego i ich niezwykle wytrzymałe wersje pozbawione widocznego łączenia (szwu). Niewątpliwą korzyścią wynikającą ze stosowania gąsienic gumowych jest większy komfort jazdy po utwardzonych, zwłaszcza betonowych nawierzchniach, a także wynikające z lepszej amortyzacji wolniejsze zużycie mechanizmów jezdnych – rolek i kół.

Zastosowania gąsienic gumowych

Współcześnie w ten rodzaj gąsienic najczęściej wyposaża się maszyny pracujące stacjonarnie, w miejscach rozładunku materiałów sypkich, kamienia lub innego rodzaju kruszyw. W gumowe gąsienice bardzo często wyposażane są również minikoparki. Dzięki takiemu rozwiązaniu poprawia się komfort pracy operatora, spada masa maszyny, co skutkuje m.in. mniejszym spalaniem, zwiększa się również jej mobilność. Gumowe gąsienice zapewniają znacznie lepszą amortyzację niż metalowe, są również wyraźnie cichsze. To wszystko przekłada się na większą wygodę pracy operatora i mniejszą uciążliwość maszyny względem otoczenia.

Jeśli szukasz sposobu na poprawę komfortu pracy z wykorzystaniem minikoparki lub zależy Ci na ograniczeniu zakresu prac związanych z koniecznością okresowej wymiany zużytych elementów gąsienic, zainwestuj w dobrej jakości gąsienice gumowe. Szukaj modelu charakteryzującego się zwiększoną trwałością, pozbawionego widocznego szwa, wykonanego z trwałych materiałów, z odpowiednim rodzajem bieżnika dopasowanego do rodzaju nawierzchni, na jakich pracujesz.

Similar Posts