Porady

Czy warto zainwestować w zakup zmywarki?

Czy warto zainwestować w zakup zmywarki?

Nadal zastanawiasz się, czy zmywarka to dobra inwestycja? Na pewno wiesz, że to duża wygoda, a także sposób na oszczędzanie wody. Czy jednak zmywarka ma jeszcze inne cechy, o których warto wiedzieć? Co może przekonywać do jej zakupu? Sprawdźmy!

Zmywarka – młoda przyjaciółka polskich kuchni

Choć zmywarka nie należy do najnowszych artykułów gospodarstwa domowego, jej powszechne użycie w Polsce jest zjawiskiem kilku ostatnich lat. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka – przede wszystkim to, że rozwój technologiczny oraz nowoczesne projektowanie zmywarek pozwoliło dostosować je do potrzeb szerszej grupy konsumentów. Innymi słowy: zmywarki są coraz wydajniejsze, coraz tańsze, a także… coraz mniejsze. Przynajmniej część z nich zmniejszyła swoje gabaryty. Dlaczego to plus? Z dwóch powodów: po pierwsze wiele mieszkań w Polsce ma niewielkie kuchnie. Zmieszczenie do nich dodatkowego sprzętu było wyzwaniem, albo ograniczało przestrzeń użytkową tak bardzo, że paradoksalnie zmywarka stawała się przyczyną niewygody. Po drugie: duże i ładowne zmywarki nie były dostosowane do potrzeb np. singli. Zapełnienie zmywarki przy czteroosobowej rodzinie to żadne wyzwanie, ale przy jednym mieszkańcu, który na dodatek nie każde posiłki jada w domu – to niepotrzebne wyzwanie. Na szczęście producenci zmywarek postawili na ich demokratyzację i dziś wygodne rozwiązanie, jakim jest zmywarka do naczyń, dostępne jest dla każdego – bez względu na wielkość kuchni i ilość domowników.

 

Zmywarkaoszczędzanie wody i czasu

Zakup zmywarki jest opłacalny pod względem finansowym, ponieważ urządzenie to pozwala znacząco obniżyć koszt zmywania naczyń. Szacunki są różne, bo różne są indywidualne style mycia naczyń, różna wydajność zmywarek itd. Ogólnie jednak można ujednolicić rozmaite obliczenia do stwierdzenia, że mycie naczyń w zmywarce jest o połowę tańsze niż mycie tej samej ilości naczyń w sposób tradycyjny. Skąd bierze się ta oszczędność? To przede wszystkim oszczędzanie wody. Zmywarka zużywa ją w sposób dużo bardziej precyzyjny, niż robimy to my sami podczas zmywania. Poza tym może ją dokładnie dozować i wykorzystywać tylko wtedy, gdy jest potrzebna (w odpowiednim momencie cyklu zmywania). W nieco mniejszym zakresie, ale nadal zmywarka oszczędza także energię potrzebną do zagrzania wody. Innymi słowy – oszczędność na mediach powinna być szybko widoczna. O jakiej skali oszczędności mówimy? Ponownie – wszystko zależy od tego, jak często zmywasz naczynia i jak dużo ich gromadzisz przed zmywaniem. Wyobraź sobie jednak, że zmywarka pozwala Ci zaoszczędzić przynajmniej 1 złotówkę za każdym razem, gdy za Ciebie zmywa. Po ilu latach zwróci Ci się taka inwestycja?

Jest jednak inna waluta, którą warto wziąć pod uwagę, a jest nią czas. Tak, zmywarka to nie tylko oszczędzanie wody, ale i czasu, ponieważ nie wymaga praktycznie żadnego działania. Wystarczy odkładać naczynia do zmywarki, a nie do zlewu, a kiedy się zapełni – uruchomić zmywanie, wciskając przycisk. I już. Resztę czasu masz dla siebie. Trudno oszacować to, co z nim zrobisz.

 

Zmywarka – pozostałe zalety

Oszczędzanie wody, czasu, a w konsekwencji pieniędzy to ważne, ale nie jedyne zalety zmywarki. Oszczędzanie wody i energii czyni ją też rozwiązaniem proekologicznym, ponieważ nie marnujemy zasobów, w które nasza planeta staje się uboższa. Producenci zmywarek także się z tym liczą, produkując urządzenia w coraz wyższych klasach energetycznych (co pozwala na dalsze obniżanie rachunków przez mniejsze zużycie prądu i wody). Pamiętaj, że maksymalne korzyści ekologiczne i ekonomiczne osiągać będziesz wtedy, jeśli urządzenia będziesz używać po jego napełnieniu. Uruchamianie zmywarki z 2 kubkami i 3 talerzykami nie będzie ani ekologiczne, ani ekonomiczne.

Sama jakość zmywania jest również zaletą tych urządzeń. Większość zmywarek ma różne programy dostosowane do konkretnego rodzaju naczyń czy zabrudzeń (poza trybem codziennym, z którego pewnie korzystać będziesz najczęściej). W ten sposób bez wysiłku można pięknie domyć na przykład kieliszki do wina.

Similar Posts