Ogród

Jakie nożyce do żywopłotu wybrać, aby pielęgnacja była przyjemna?

Jakie nożyce do żywopłotu wybrać, aby pielęgnacja była przyjemna?

Żywopłot to część ogrodu, która podnosi walory estetyczne wokół każdego domu. Wymaga on jednak stałej pielęgnacji, aby mógł zachwycać swoim wyglądem. Popularnym narzędziem do przycinania krzewu są nożyce do żywopłotu, które ułatwiają prace ogrodnicze. Sprawdź, jakie są rodzaje nożyc oraz jak je wybrać, aby pielęgnacja żywopłotu była przyjemna.

Nożyce do żywopłotu – przewaga nad sekatorami

Nożyce do żywopłotu od wielu lat cieszą się coraz większym uznaniem wśród ogrodników. Narzędzia te z powodzeniem wypierają tradycyjne sekatory ogrodnicze, które sprawdzają się z reguły tylko przy niewielkich krzewach. Nożyce do cięcia żywopłotu to poręczne przyrządy, które umożliwiają szybkie i precyzyjne cięcie każdego rodzaju zielonego ogrodzenia. Nadają się one do pielęgnacji takich żywopłotów jak, m.in. tui, pęcherznicy kalinolistnej, bukszpanu, cisu, jałowców kolumnowych, ligustru pospolitego, krzewuszek czy tawuł. 

Jakie są rodzaje nożyc do żywopłotu?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed kupnem nożyc do cięcia żywopłotu jest wybranie odpowiedniego rodzaju tych narzędzi. Na rynku znajdziesz kilka typów, które różnią się wielkością, napędem, zasięgiem i możliwościami cięcia. Nożyce do żywopłotu dzieli się na kilka głównych grup, wśród których znajdują się:

  • nożyce ręczne – ten rodzaj przeznaczony jest głównie do przycinania niewielkich żywopłotów; są one z reguły najtańszą opcją i wystarczają do sporadycznego przycinania gałęzi,
  • nożyce elektryczne – model ten przeznaczony jest do pracy na średniej wielkości działkach; urządzenia te nie generują szkodliwych oparów i są dość ciche; ograniczone są one jednak działaniem kabla i koniecznością stałego podłączenia do źródła prądu,
  • nożyce akumulatoroweakumulatorowe nożyce do żywopłotu zapewniają dużą wygodę pracy; charakteryzują się mobilnością, lekkością i zwrotnością podczas cięcia; zasilane są one bateryjnie, dzięki czemu nie emitują spalin i zapewniają cichą pracę; model ten sprawdza się przy pielęgnacji każdego żywopłotu,
  • spalinowe – modele spalinowe zapewniają wysoką wydajność dzięki silnikowi o dużej mocy; sprawdzają się one do przycinania największych żywopłotów; pamiętaj jednak o tym, że emitują one spaliny, co wpływa negatywnie na środowisko.

Idealne nożyce do żywopłotu, czyli jakie? Na to zwróć uwagę przy zakupie

Wybierając nożyce do cięcia żywopłotu, warto wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię, która wymaga pielęgnacji. Podczas zakupu kieruj się aspektami, które wpłyną przede wszystkim na komfort pracy oraz wydajność. Na co więc zwrócić uwagę, aby nożyce zapewniały maksymalną wygodę pracy oraz perfekcyjne cięcie?

  • Rodzaj ostrza – na rynku znajdziesz modele nożyc, które wyposażone są w dwa typy ostrza – jednostronne oraz dwustronne. Pierwszy typ cechuje się dłuższym cięciem, co skraca czas pracy przy żywopłocie. Nożyce z dwustronnym ostrzem charakteryzują się dużą dokładnością, przez co wykorzystywane do pracy z żywopłotami o skomplikowanym kształcie. Generują one także mniejszą ilość wibracji, co podnosi komfort podczas wielogodzinnej pracy.
  • Uchwyt – bardzo ważną kwestią podczas zakupu nożyc jest rodzaj uchwytu. Ergonomiczny uchwyt powinien być dostosowany do trzymania oburącz, co podnosi wygodę podczas przycinania. Na rynku znajdziesz modele nożyc, które posiadają dodatkowo regulowane teleskopowo uchwyty, dzięki którym przytniesz wysoki żywopłot bez konieczności stawania na drabinie.
  • Waga – kolejny czynnik, który wpływa na komfort i łatwość pracy. Pamiętaj, żeby wybierać lekkie modele, które nie obciążają rąk – ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dłuższych prac ogrodowych. Przykładem najlżejszych modeli są akumulatorowe nożyce oraz elektryczne.
  • Moc – parametr ten odnosi się do urządzeń elektrycznych i spalinowych. Pamiętaj – im wyższa moc, tym większa wydajność podczas cięcia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przycinania żywopłotów o grubych gałęziach.
  • Szybkość cięcia – parametr ten uwarunkowuje czas przycinania oraz efektywność cięcia. Do pracy ze standardowymi żywopłotami polecane są akumulatorowe nożyce, które gwarantują prędkość cięcia na poziomie około 2700 cięć/minutę.

 

Szukasz wydajnych nożyc do cięcia żywopłotu? Odwiedź stronę https://www.asc-pro.pl/. Znajdziesz tam nowoczesne modele akumulatorowe, które charakteryzują się dużą zwrotnością, lekkością oraz wydajnością pracy. Posiadają one ergonomiczne i regulowane uchwyty, systemy antyblokujące, diamentowo szlifowane ostrza oraz specjalne funkcje, które gwarantują szybkie i precyzyjne cięcie żywopłotu.

 

Similar Posts