Pompa hydroforowa sprawdzi się w sytuacji, gdy posiadana przez nas działka budowlana nie posiada podłączenia do sieci wodociągowej. W celu zaopatrzenia domu w wodę, trzeba skorzystać np. ze studni lub innego zbiornika wodnego. Pompa zdecydowanie ułatwia to zadanie, a nawet czyni czerpanie wody z przydomowego źródła po prostu komfortowym. Co powinieneś wiedzieć o tym rozwiązaniu?
Pompa i zbiornik, czyli zestaw hydroforowy, który zapewnia komfort czerpania wody
Pompa hydroforowa ma za zadanie utrzymywać stałe ciśnienie wody w budynku. Wraz ze zbiornikiem hydroforowym (ciśnieniowym) tworzy całość instalacji wodociągowej. Zbiornik wypełniony jest w części powietrzem. Praca pompy wymusza natomiast napływ wody do zbiornika. W procesie tym przestrzeń zajmowana przez powietrze zmniejsza się, a samo ciśnienie zaczyna rosnąć. Gdy poziom wody uzyska oczekiwany poziom, pompa wyłącza się. Aby zapobiec cofaniu się wody, w systemie hydroforowym wykorzystuje się także zawór zwrotny.
Pompa hydroforowa odpowiada za stabilizację ciśnienia w rurach. Dlatego też decydując się na takie właśnie rozwiązanie, możesz liczyć na ten sam strumień wody z kranu zarówno na parterze, jak i na piętrze budynku. Każdorazowo, gdy odkręcisz kran powietrze wypchnie wodę ze zbiornika. Gdy jednak ciśnienie spadnie poniżej określonego poziomu, pompa ponownie zostanie uruchomiona i cały cykl zostanie powtórzony.
Jaki rodzaj pompy hydroforowej wybrać?
Pompa hydroforowa występuje standardowo w wersji zasysającej i głębinowej. Inne propozycje to pompa hydroforowa wirowa oraz odśrodkowa. Szeroki wybór rozwiązań w tym zakresie znaleźliśmy na https://www.saga.info.pl/pompy-hydroforowe/. Tutaj z pewnością warto zwrócić uwagę na uniwersalne pompy do hydroforu jak np. samozasysające pompy SKB – niedrogie w eksploatacji, za to solidne i wytrzymałe, a więc stanowiące niezawodne rozwiązanie na lata.
Od czego zależy wybór pompy? Przede wszystkim od instalacji, którą ma ona obsługiwać. Dodatkowo warto pamiętać, że:
- pompy zasysające montuje się obok zbiornika, w warunkach, gdy lustro wody znajduje się wysoko,
- pompy głębinowe umieszcza się w studni pod powierzchnią wody (nie słychać, jak pracują, co stanowi z pewnością ich atut). To rozwiązanie, które sprawdzi się, gdy poziom wody znajduje się poniżej 7m,
- pompy wirowe przeznaczone są do tłoczenia czystej wody, ich zaletą jest niskie zużycie energii,
- pompy odśrodkowe są wyjątkowo uniwersalne, bowiem mogą obsługiwać i małe i bardzo duże instalacje.
Pompa do hydroforu – gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie?
Pompy hydroforowe pozwalają komfortowo i niezawodnie zaopatrywać w wodę domki jednorodzinne i letniskowe, a także gospodarstwa ogrodnicze, małe przedsiębiorstwa, czy warsztaty. To także dobra opcja, gdy chcemy podlać działkę korzystając z wody w studni. Dodatkowo warto wspomnieć, że pompy hydroforowe znajdują zastosowanie w instalacjach centralnego ogrzewania oraz w systemach klimatyzacji. Pamiętajmy przy tym, że jeśli woda w studni jest zanieczyszczona, konieczne będzie stosowanie odpowiednich filtrów, które zabezpieczą zarówno pompę, jak i zawory przed zapchaniem.