Część jadalna kuchni musi bezsprzecznie być wyposażona w blat, na którym możemy zjeść obiad czy posiedzieć rano przy kawie. Na czym jednak będzie nam wygodniej siedzieć – taborecie czy krześle?
1. Taboret kuchenny czy krzesło?
2. Wybór taboretów a styl aranżacji kuchni
3. Taboret drewniany czy tapicerowany?
4. Jak dobrać taboret kuchenny do stołu?
5. Jak wygląda nowoczesny taboret kuchenny?
6. Zalety taboretów w kuchni
Taboret kuchenny czy krzesło?
Wybór siedziska do kuchni będzie zależał głównie od jego aranżacji oraz tego, czy planujemy spożywać w pomieszczeniu pełne posiłki, czy tylko potrzebujemy miejsca na wygodne przygotowywanie tychże. W przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu większej ilości przestrzeni, lepszą opcją będzie taboret, ponieważ zawsze będziemy w stanie wsunąć go pod stół lub blat kuchni, przez co nasza powierzchnia użytkowa nie ulegnie szczególnemu zmniejszeniu. Z kolei w sytuacji, gdy mamy małe dzieci lub możemy pozwolić sobie na większą część jadalną, zakup krzeseł może okazać się lepszym pomysłem, szczególnie pod względem bezpieczeństwa pociechy – nie ma zagrożenia, że odchyli się ono do tyłu i spadnie.
Wybór taboretów a styl aranżacji kuchni
Taborety kuchenne to dość uniwersalny mebel, który napotkamy w różnych wersjach i stylach wykonania. Z tego względu jest to dość uniwersalny element wyposażenia, który będzie pasował do niemal każdego stylu wykończenia wnętrza. Stalowe i wykonane z ciemnego drewna taborety, o formie ograniczonej do prostych kształtów świetnie wypadną w kuchni minimalistycznej lub industrialnej. Obite futerkiem, tapicerką lub pluszem modele nadadzą się do dopełnienia kuchni w stylu prowansalskim, natomiast surowe, drewniane i proste taborety będą idealne przy wykończeniu na modłę skandynawską. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że z racji tego, że taboret zajmuje dużo mniej miejsca niż krzesło, będzie on o wiele lepszym wyborem do kuchni przygotowywanej na sposób frankfurcki, a więc łączącej bardzo małą przestrzeń z maksimum funkcjonalności.
Taboret drewniany czy tapicerowany?
Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Obicie z tapicerki będzie przyjemne w dotyku, a także szybciej się ugrzeje pod wpływem kontaktu z naszym ciałem. Z drugiej strony będzie je jednak ciężej wyczyścić, jeżeli coś wylejemy lub upuścimy na taboret. Kolor tapicerki może również z czasem blaknąć, szczególnie jeżeli nie będziemy takiego taboretu w odpowiedni sposób pielęgnować.
Siedzisko wykonane z drewna będzie chłodniejsze w dotyku i nie nada się do bardziej wyrafinowanej aranżacji kuchni, jednak z drugiej strony łatwo się je czyści, nie ma problemów z zabrudzeniami, a także – jeżeli wybraliśmy taboret z dobrego gatunku drewna – będzie nam służyć przez lata. Wybór nie jest więc oczywisty, a bardziej zależy od sposobu wykończenia kuchni oraz naszych prywatnych preferencji.
Jak dobrać taboret kuchenny do stołu?
Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest ergonomia. Siedząc na taborecie przy stole powinniśmy czuć się komfortowo, być w stanie bez problemu oprzeć łokcie na blacie, aby coś zapisać czy zjeść posiłek. Jeżeli taboret jest wysoki, powinien mieć poprzeczną listwę, na której można oprzeć nogi, tak aby podczas siedzenia nasze ciało nie wywierało zbyt dużego nacisku na naczynia krwionośne w nogach. Taboret powinien być porównywalny do krzesła i zapewniać taki sam komfort użytkowania. Z drugiej strony jednak musimy pamiętać, aby pod linią blatu było dość miejsca, abyśmy nie zaczepiali nogami o podpory czy dodatkowe listewki i ozdoby stołu.
Przy okazji kupowania mebli do wyposażenia części jadalnej kuchni nie bójmy się ich testować i porównywać. Jeżeli nie możemy usiąść na taborecie i sprawdzić jego wygodę, lepiej odpuścić sobie zakup.
Jak wygląda nowoczesny taboret kuchenny?
Nowoczesność wyposażenia naszej kuchni powinna przejawiać się przede wszystkim w komforcie użytkowania oraz bezpieczeństwie. W przypadku taboretów ten czynnik definiuje przede wszystkim jakość wykonania oraz użytych materiałów, które mają bezpośredni wpływ zarówno na odbiór wizualny mebla, jak i przyjemność płynącą z jego używania. Warto pamiętać, że to kuchnia ma służyć nam, a nie odwrotnie – wybieranie designerskich, ale mało praktycznych lub niewygodnych mebli nie jest dobrym pomysłem.
Istnieją jednak marki, które są w stanie połączyć wygodę, jakość oraz ponadprzeciętny wygląd. Odkryj stylowe produkty do domu, dzięki którym poczujesz się jak u siebie w sklepie https://www.sfmeble.pl/.
Zalety taboretów w kuchni
Największym atutem taboretów jest ich kompaktowy wymiar. W większości przypadków będziemy w stanie wsunąć mebel pod stół lub kuchenny blat, dzięki czemu zyskujemy przestrzeń roboczą w kuchni, co jest szczególnie istotne dla małych pomieszczeń. Dodatkowym plusem jest również mnogość wzorów oraz projektów, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować taborety do praktycznie każdego rodzaju wystroju wnętrza. Jeszcze jedną zaletą, wynikającą bezpośrednio z niewielkiego rozmiaru jest również możliwość przechowywania części mebli na przykład w garderobie i wyjmowanie ich tylko wtedy, gdy spodziewamy się większej ilości osób na obiedzie.