Porady

Jak wybrać drzwi wejściowe?

Jak wybrać drzwi wejściowe?

Nie da się ukryć, że dobór odpowiednich drzwi wejściowych bywa kłopotliwy. Dobre drzwi wejściowe muszą nie tylko właściwie się prezentować, ale także tłumić hałasy i chronić dom przed zimnem oraz zabezpieczać go przed intruzami i złodziejami. W niniejszym tekście opowiemy drzwiach zewnętrznych, podpowiadając, czym powinny się cechować te najlepsze.

Wymagania techniczne dotyczące drzwi zewnętrznych

Przepisy budowlane jednoznacznie określają, czym muszą cechować się solidne drzwi zewnętrzne. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych wartości, przyjrzyjmy się tym drzwiom nieco bliżej.
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, odpowiednie drzwi powinny być zarówno ciche, szczelne, ciepłe, jak i trwałe. Nie mogą też przepuszczać dużo wody. Aktualnie produkowane drzwi odznaczają się wielowarstwową budową, która umożliwia umieszczenie w nich dużo materiałów termoizolacyjnych (styropianu, pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej). Sprawia to, że są one grube i masywne, co ma także wpływ na ich wytrzymałość. Materiały te dodatkowo tłumią także bardzo dobrze drgania akustyczne.
Według aktualnie obowiązujących przepisów współczynnik przenikania ciepła U dla takich drzwi nie powinien przyjmować wartości powyżej 1,5 W/(m2K). Wymagania te wciąż się jednak zaostrzają i od 2021 r. maksymalna wartość tego parametru będzie musiała wynosić do 1,3 W/(m2K). Każde drzwi zewnętrzne muszą mieć przynajmniej dwie uszczelki na całym obwodzie i należeć do przynajmniej 3 lub 4 klasy wodoszczelności. Natomiast izolacyjność akustyczna RA powinna kształtować się na poziomie około 30 dB. Ponadto takie drzwi muszą mieć przynajmniej 5 klasę trwałości mechanicznej, a więc wytrzymywać 100 tys. cykli otwierania/zamykania.

Rodzaje drzwi wejściowych

Biorąc pod uwagę materiał, z którego są wykonane, wyróżniamy 4 różne typy drzwi wejściowych:

Drzwi drewniane

Drzwi wykonane z drewna mają skrzydło pokryte płytą wiórową lub HDF albo sklejką. Natomiast ościeżnica i ramię wytwarza się z drewnianej klejonki. Ich powierzchnia może być pokryta fornirem z meranti, mahoniu, dębu lub sosny. Ich zaletą są bardzo dobre parametry cieplne — najlepsze egzemplarze osiągają wartość współczynnika U na poziomie 0,7-0,8 W/(m2K). Trzeba się jednak liczyć z ich wysoką ceną.

Drzwi stalowe

Trwałe, mocne i stosunkowo tanie — tak można je w skrócie podsumować. Ich ramę wytwarzana jest z drewna lub stali i pokrywana arkuszami blachy. Natomiast ich wykończenie stanowią drewnopodobne lub polakierowane farbami okleiny. W droższej wersji jest ono ze sklejki lub drewna. Minusem w ich przypadku będzie trudność ocieplenia, co pociąga za sobą stosunkowo wysoki współczynnik U o wartości 1,3-1,5 W/(m2K). Można jednak trafić na oferty pasywnych drzwi stalowych o U równym 0,8 W/(m2K).

solidne drzwi wejściowe

Drzwi z PCV

Ramy i ościeżnice drzwi plastikowych wykonywane są z profili PCV. Również sam panel drzwiowy pokrywa się arkuszami tego materiału, natomiast powierzchnia właściwa bywa pokryta okleina lub lakierem. Drzwi tego typu cechują się dość dobrymi parametrami cieplnymi — U w ich przypadku wynosi nie więcej niż 1-1,3 W/(m2K). Drzwi tego typu mają dwa zasadnicze plusy — stanowią najtańszą opcję i można je łatwo dopasować do rolet zewnętrznych, okien, a także bram garażowych.

Drzwi aluminiowe

Ramy i ościeżnice tego typu drzwi tworzą profile aluminiowe, natomiast skrzydła są pokryte arkuszami włókna szklanego lub z PCV. Najczęściej spotyka się je w obiektach użyteczności publicznej. Są stosunkowo zimne, wykazując wartość U na poziomie 1,3-1,4 W/(m2K). Coraz częściej pojawiają się modele stworzone z myślą o warunkach domowych, które często mają znacznie lepsze parametry cieplne. Najlepsze z nich osiągają wartość U na poziomie 0,47 W/(m2K). Ich zaletami są: duża różnorodność dostępnych rozmiarów oraz możliwość łączenia w zestawy z naświetlami, tworząc w ten sposób przeszkloną strefę wejściową. Warto jednak pamiętać, że są najdroższym rodzajem drzwi.

Z czego składa się zestaw drzwiowy?

W jego skład wchodzą ościeżnica, skrzydło oraz próg. Ponadto na obwodzie ościeżnicy i skrzydła zakłada się także uszczelki. Często trafiają także na dół skrzydła i próg. Dobrze, gdy są przynajmniej podwójne lub nawet potrójne. Ich konstrukcja sprawia, że po zamknięciu drzwi nachodzą na siebie. Uszczelki takie produkuje się najczęściej z EPDM, czyli spienionej gumy.
Ościeżnica jest ramą składającą się z dwóch poziomych profili, które łączy górny poziomy. Na jednej stronie montuje się zawiasy, na których mocuje się skrzydło. Każda ościeżnica musi być odpowiednio dobrana do ciężaru skrzydła — przy stalowych i ciężkich drewnianych musi być bardzo solidna i gruba. Wnętrze masywnych ościeżnic może być dodatkowo wypełnione materiałami termoizolacyjnymi.
Samo skrzydło może mieć płytową lub płycinową budowę. Drzwi płytowe tworzy jednolita rama pokryta płytami. Wewnątrz tak zbudowanego panelu umieszczane są materiały termoizolacyjne. Im będzie go więcej, tym cieplejsze będą drzwi. Od wewnątrz takie skrzydło jest wzmacniane blachą aluminiową lub stalową — usztywnia ona je i zwiększa jego odporność na ogień i próby włamania. Takie drzwi są przeważnie stosunkowo grube. Natomiast drzwi płycinowe są zdecydowanie rzadziej spotykane. Ich rama jest podzielona na mniejsze, wypełnione płycinami pola. W efekcie są one bardziej dekoracyjne, ale przy tym zimniejsze (zawierają mało termoizolacji) i cieńsze. Zdarza się, że drzwi płytowe mają tłoczenia, które imitują płyciny.
Progi mogą być wykonane z aluminium lub stali o wielokomórkowym profilu, który można także wypełnić termoizolacją, albo z litego drewna, jeśli preferuje się tradycyjne rozwiązania.

Co to znaczy, że drzwi są antywłamaniowe?

Wspomnieliśmy już, że dobre drzwi wejściowe to także solidne zabezpieczenie w przypadku pojawienia się niepożądanych osób. Dlatego też mają one określone klasy antywłamaniowe. Najlepiej sprawdzają się w tym pełne drzwi zaliczone do 3 lub 4 takiej klasy (według starych oznaczeń była to klasa C). Co to oznacza w praktyce? Drzwi tej klasy stawiają opór włamywaczom używającym profesjonalnych narzędzi przez przynajmniej 20 minut. Zwykle jest to wystarczająco dużo czasu na interwencję ochrony. Warto przy tym pamiętać, że każde drzwi mieniące się antywłamaniowymi powinny mieć certyfikat wystawiany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.
Konstrukcja drzwi antywłamaniowych jest dodatkowo wzmacniana stalowymi ożebrowaniami (stalowa jest również sama rama). Pręty te mogą się obracać, co uniemożliwia ich przecięcie przy wycinaniu otworu. Skrzydło takich drzwi pokrywa się także lub wzmacnia dwoma arkuszami blachy, uniemożliwiającymi wycięcie w nim otworu. Ponadto na jego obwodzie powinny być też zainstalowane antywyważeniowe bolce, które zagłębiają się w przygotowane do tego otwory w ościeżnicy po zamknięciu drzwi. Oprócz tego każde takie drzwi powinny być wyposażone w dwa zamki. Pierwszy, centralny (klasy C), odpowiada za przynajmniej trzypunktowe ryglowanie drzwi (każdy z tych punktów musi być oddalony od poprzedniego o minimum 60 cm) i jest całkowicie ukryty wewnątrz skrzydła. Drugi, wierzchni zamek montowany jest od strony pomieszczenia.

Jak dobrać rozmiar drzwi?

Każde pojedyncze drzwi wejściowe powinny mieć przynajmniej 200 cm wysokości i 90 cm szerokości w świetle otworu. Natomiast otwór w murze musi być nieco większy — jego optymalne rozmiary to przynajmniej 100×210 cm.
W przypadku popularnych ostatnio niesymetrycznych drzwi dwuskrzydłowych szerokość skrzydeł wynosi zwykle 90 i 40 cm. Natomiast przy drzwiach z naświetlami (tzn. bocznymi lub górnymi przeszklonymi elementami) dolicza się po 20-90 cm dla naświetli bocznych lub 40 cm dla górnych.

Podsumowanie

Drzwi prowadzące na zewnątrz budynku powinny nie tylko dobrze tłumić dźwięki i izolować od niekorzystnych temperatur, ale przede wszystkim chronić nieruchomość przed wtargnięciem niepowołanych osób. Oferta drzwi zewnętrznych jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś odpowiadającemu jego potrzebom, jeśli tylko będzie kierował się właściwymi kryteriami.
 

Similar Posts