Porady

Ocieplenie domu kompleksowym systemem – dlaczego warto?

Ocieplenie domu kompleksowym systemem – dlaczego warto?

Dzięki inwestycji w trwały i kompleksowy system ociepleń możesz znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania domu – nawet o 40%. Na czym dokładnie polega oszczędność na rachunkach? Jakie korzyści wiążą się z wyborem kompletnego systemu ociepleń od jednego producenta? Przekonaj się, czym są systemy ociepleń i dlaczego warto je stosować w trakcie prac termomodernizacyjnych.
Z artykułu dowiesz się:

 • z czego składają się gotowe systemy ociepleń,
 • jak obniżyć koszt zakupu oraz montażu systemów ociepleń,
 • w jaki sposób systemy ociepleń pozwalają zredukować zużycie energii cieplnej w domu.

 
Termomodernizacja budynku mieszkalnego to proces, który składa się z kilku etapów prac, takich jak:

 • wymiana urządzeń grzewczych,
 • wymiana stolarki okiennej i dachowej,
 • ocieplenie domu.

Ostatni element odgrywa kluczową rolę, ponieważ to właśnie dobry system ociepleń ma największy wpływ na właściwości cieplne budynku.

Na czym polega ocieplenie domu za pomocą gotowych systemów ociepleń?

Systemy ociepleń ścian zewnętrznych to gotowe zestawy materiałów na elewację pochodzące od jednego producenta. Należą do nich:

 • masa klejowa do płyt z wełny lub styropianu,
 • warstwa zbrojona, czyli masa szpachlowa razem z siatką zbrojeniową (wykonaną np. z włókna szklanego),
 • środek gruntujący,
 • tynk elewacyjny.

 

Gotowy system ociepleń – najlepszy sposób na termomodernizację domu

Zakup systemu na elewację domu pozwala spełnić wszystkie wymagania określone w prawie budowlanym. Zgodnie z polskimi przepisami nie możesz samodzielnie skomponować zestawu, w którym znajdą się produkty podchodzące od różnych producentów. Pamiętaj o tym, ponieważ pozorna oszczędność i kupowanie pojedynczych materiałów może skutkować przedłużeniem się wszystkich prac i wadliwością całego systemu.
Dzięki gotowym systemom ociepleń nie będziesz mieć także wątpliwości co do tego, że wszystkie produkty:

 • spełniają wymagania budowlane dotyczące ociepleń stosowanych na ściany zewnętrzne,
 • posiadają tę samą gwarancję trwałości,
 • mogą zostać wykorzystane do ocieplenia domu wełną mineralną lub styropianem.

Jak ograniczyć koszt termomodernizacji za pomocą systemu ociepleń?
Jeśli obawiasz się, że nie posiadasz dostatecznie wysokiego budżetu, aby wykonać termomodernizację swojego budynku, możesz starać się o dotację lub niskoprocentową pożyczkę. W zeszłym roku został uruchomiony program priorytetowy Czyste Powietrze, który pozwala właścicielom domów zmniejszyć koszty zakupu urządzeń grzewczych, produktów ociepleniowych oraz prac termomodernizacyjnych.
Dzięki rządowemu programowi możesz uzyskać dotację lub pożyczkę na docieplenie przegród budowlanych, w tym na:

 • materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia,
 • demontaż starego ocieplenia,
 • wykonanie usługi docieplenia ścian zewnętrznych.

Maksymalny koszt kwalifikowany dla dotacji wynosi 150 zł za m2. Pamiętaj też, że po zaktualizowaniu programu na początku 2019 r. możesz liczyć na ulgę termomodernizacyjną.
Jeśli chcesz zgłosić się do programu, zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi w Twoim domu musi być zamontowane źródła ciepła spełniające warunki programu. Żeby sprawdzić, czy Twój piec jest zgodny ze wszystkimi wymaganiami, zapoznaj się z warunkami technicznymi uczestnictwa w programie.

Ocieplenie domu – korzyści dla Twojego budżetu i komfort cieplny

Aby poznać korzyści z inwestycji w ocieplenie budynku, warto zapoznać się z wynikami analiz przeprowadzonych przez Narodową Agencję Poszanowania Energii na zlecenie firmy Caparol. Z przygotowanego raportu „Analiza wpływu termomodernizacji budynku jednorodzinnego na obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz na redukcję emisji zanieczyszczeń” wynika, że pełna termomodernizacja przegród budynku obniża koszty ogrzewania – aż o 40% w porównaniu ze stanem przed termomodernizacją.
W ofercie Caparol możesz znaleźć trzy kompletne systemy ociepleń: Carbon, Longlife i Classic. Dzięki nim zadbasz nie tylko o prawidłowy komfort cieplny w domu, ale też zabezpieczysz swoje elewacje. Produkty wykorzystane w systemie Carbon zostały bowiem wzmocnione włóknami węglowymi. Natomiast system Capatect Longlife jest wyposażony w technologię samooczyszczenia elewacji Caparol Clean Concept®.
Jakie dodatkowe korzyści wiążą się z wyborem systemów ociepleń Caparol Capatect?

 • Wyeliminujesz ryzyko tzw. syndromu chorego budynku (wychłodzonego i zawilgoconego), który może powodować między innymi różnego rodzaju alergie u domowników.
 • Zadbasz o swój komfort cieplny nie tylko zimą, ale też latem. Trwałe ocieplenie domu uchroni bowiem budynek przed wnikaniem do pomieszczeń gorącego powietrza z zewnątrz.
 • Zapewnisz dodatkową ochronę muru przed czynnikami naturalnymi (takimi jak grad, wilgoć i słońce), a jednocześnie będziesz mógł stworzyć atrakcyjną aranżację domu za pomocą technik dekoracyjnych i tynków elewacyjnych.

Similar Posts