Meble

Nowoczesne meble do salonu – jak wybrać?

Nowoczesne meble do salonu – jak wybrać?

Salon jest głównym pomieszczeniem domu – w zależności od rodzaju i wielkości mieszkania jest to strefa relaksu, przyjmowania gości, pracy czy jedzenia. Często jest on połączony z kuchnią, a w małych mieszkaniach musi pełnić wiele funkcji. Jak nowocześnie i funkcjonalnie urządzić salon?

  1. Meble do salonu
  2. Nowoczesne meblościanki
  3. Sofa do salonu
  4. Stolik kawowy
  5. Jaka kolorystyka w salonie?
  6. Jak wybrać nowoczesne meble do salonu?

Meble do salonu

Salon urządzony nowocześnie – czyli jak? Wykładnia nowoczesnych aranżacji wnętrz mówi przede wszystkim o tym, że im mniej, tym lepiej. Przestrzeń zagracona dużą ilością mebli to przestrzeń, w której gorzej się odpoczywa, a właśnie do tego powinien przede wszystkim służyć salon – relaksu i spędzania czasu z rodziną lub znajomymi. Dlatego wśród niezbędnego wyposażenia pokoju dziennego znajduje się tylko sofa, stolik kawowy i szafka pod telewizor. Mało? Nowoczesna meblościanka zamiast zwykłej szafki na RTV powinna załatwić sprawę, jeśli chodzi o przechowywanie rzeczy.

Nowoczesne meblościanki

Meble, które kojarzą nam się z głębokim okresem PRL – meblościanki – w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans. Oczywiście ich współczesne wersje różnią się znacząco od mebli, które wciąż stoją w mieszkaniach naszych dziadków. Dzisiaj meblościanki to funkcjonalny zestaw szafek i półek, na tle których doskonale plasuje się telewizor i które stanowią ozdobę nowoczesnego salonu. Często spotyka się je w kolorze białym, który doskonale pasuje do każdej aranżacji i barwy ścian. Jeśli uznamy, że w naszym salonie nie ma miejsca na meblościankę lub jest to mebel zbyt przytłaczający – wybierzmy zwykłą szafkę RTV.

Sofa do salonu

W pokoju dziennym króluje sofa – miejsce odpoczynku po pracy i wspólnych chwil spędzonych z rodziną czy znajomymi. Warto zacząć planowanie nowoczesnego wnętrza salonu właśnie od niej. Sofa powinna być funkcjonalna – warto rozważyć zakup takiej z nałokietnikami, co znacznie zwiększa komfort jej użytkowania. Dobrze też, jeśli zakupimy sofę rozkładaną, aby w razie potrzeby można było na niej spać. Przed zakupem dobrze rozplanujmy miejsce – może się okazać, że wybór wymarzonego narożnika szybko okaże się niezbyt fortunny, jeśli nasz salon jest zbyt mały.

Stolik kawowy

To kolejny niezbędny element w każdym salonie. Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy zasiadając na sofie nie mamy gdzie postawić kawy lub napoju. Czasem, w mniejszych mieszkaniach, stolik kawowy pełni też rolę pełnoprawnego stołu do spożywania posiłków. Nowoczesne stoliki kawowe najczęściej zawierają elementy metalowe w postaci nóżek, zaś blat wykonany jest z lakierowanego drewna lub płyty MDF. Oprócz designu zwróćmy też uwagę na praktyczność stolika, na przykład na to, czy posiada on dolną półkę (czasem jest możliwość jej wysunięcia i rozszerzenia w ten sposób blatu).

Jaka kolorystyka w salonie?

To, jakie barwy zastosujemy w salonie, nie powinno zależeć tylko od naszych preferencji estetycznych. Warto pamiętać, że różne kolory różnie wpływają na nasze samopoczucie. Z tego powodu odradza się stosowanie jaskrawych, „krzyczących” barw, takich jak krwistoczerwony czy jasnofioletowy, ponieważ w takim otoczeniu będzie nam trudniej osiągnąć stan relaksu i wyciszenia. Najnowszym trendem wnętrzarskim jest z całą pewnością salon w kolorze bieli, która rozjaśnia przestrzeń i doskonale komponuje się z oświetleniem LED. To ostatnie jest coraz częściej stosowane w nowoczesnych mieszkaniach. Z kolei przy wykorzystaniu czerni starajmy się zrównoważyć ją jaśniejszymi dodatkami, na przykład w kolorze drewna, który wzbudza wrażenie kontaktu z naturą i szczególnie chętnie stosowany jest we wnętrzach skandynawskich.

Jak wybrać nowoczesne meble do salonu?

Jeśli wciąż nie wiesz, jak wybrać takie meble do salonu, które równocześnie odpowiadałyby nowoczesnym trendom wnętrzarskim i byłyby funkcjonalne, odpowiedz sobie na następujące pytania.

– Jak duże jest moje mieszkanie? Jeśli jest małe, zapewne wybierzesz meble bardziej funkcjonalne, z większą ilością szafek i schowków na przedmioty. Z kolei w przypadku dużych pomieszczeń możemy stawiać bardziej na elegancję i szyk, bo salon nie będzie musiał równocześnie pełnić funkcji przechowalni rzeczy.

– Jaką funkcję pełni w moim mieszkaniu salon? Niezależnie od odpowiedzi na pierwsze pytanie, tutaj możemy odpowiedzieć różnie. Niektórzy po prostu lubią, aby salon pełnił także funkcję jadalni czy biura, chociaż mogliby wygospodarować do tego inne przestrzenie. Dla takich ludzi stworzono m.in. rozkładane stoliki kawowe czy meblościanki z przestrzenią na biurko.

– Jaki styl wnętrz preferuję? – Skandynawskie lofty? Rustykalne domostwo? Industrialna przestrzeń? W Internecie znajdziesz wiele inspiracji dla swojej domowej przestrzeni. Każdy ze styli różni się od siebie znacznie, dlatego warto wybadać różne trendy wnętrzarskie przed podjęciem decyzji.

– Jakie dodatki i ozdoby zastosuję? – Ulubiony obraz po babci, dwadzieścia doniczek z roślinami do rozstawienia po całym domu, mata do jogi, której używamy tak często, że nie chce jej się nam składać… Każdy z nas w różny sposób wyraża swój indywidualizm. Warto wziąć to pod uwagę, planując swoją nowoczesną przestrzeń! 

Similar Posts