Potrzeba naprawy przeciekającego kranu to jedna z czynności, z którą wcześniej czy później mierzy się każdy. Wcześniej czy później nawet w najlepszych bateriach po prostu zużywają się uszczelki. Kapanie wody z kranu jest nie tylko irytujące, ale przede wszystkim naraża nas na straty finansowe. Wszyscy znamy powiedzenie od ziarnka do ziarnka a zbierze się miarka, pamiętajmy o innym – od kropli do kropli, a zbierze się wiadro. Często zdarza się nam lekceważyć lekkie kapanie, po prostu dokręcamy mocniej i żyjemy z tym dalej – głównie z powodu braku czasu i niewiedzy, jak naprawić cieknący kran.
Przychodzi jednak taki czas, kiedy po prostu musimy coś z tym zrobić…
Jak sobie radzimy z problemem cieknącego kranu? Najprościej jest oczywiście znaleźć odpowiednie ogłoszenie w sieci, lub lokalnej gazecie i wezwać „fachowca”. To nawet nie musi być wykwalifikowany hydraulik. Z ofertą wykonania usług takich jak naprawa cieknącego kranu, przetykanie syfonu i tym podobnie, ogłaszają się tak zwane „złote rączki”, czyli ludzie bez szczególnego kierunkowego wykształcenia, za to z umiejętnością dokonywania drobnych napraw.
Czasem się może zdarzyć, że zgłosi się bezrobotny fryzjer, albo słabo zarabiający nauczyciel. Dlaczego więc nie mielibyśmy spróbować zrobić tego sami?
Jak naprawić cieknący kran – wskazówki krok po kroku
Zakładamy, że głowica baterii nie jest uszkodzona i rzeczywiście chodzi jedynie o uszczelkę. W przeciwnym wypadku do wymiany będzie cała bateria. Nawet jeśli nie mamy pojęcia, dlaczego kran cieknie, powinniśmy zacząć od uszczelek. Ponieważ ten problem zwykle dotyczy baterii starszego typu z osobnymi kurkami od ciepłej i zimnej wody, omówimy wymianę uszczelek w takiej właśnie baterii.
W sklepach z armaturą bez problemu kupimy za parę złotych zestaw uszczelek gumowych w różnych rozmiarach. Załóżmy, ze już je mamy, co dalej?
- Odetnij dopływ wody. Jeśli o tym zapomnisz, zalejesz mieszkanie.
- Odkręć śrubę mocującą odpowiedniej wielkości kluczem płaskim, lub kluczem nastawnym i zdejmij wylewkę.
- Wyjmij starą uszczelkę i na jej miejsce załóż nową.
- Dokręć śrubę przy wylewce. Najlepiej zrób to ręcznie, ponieważ jeśli używając klucza dokręcisz zbyt mocno, wylewka będzie się ciężko obracać, albo nie będzie się obracać wcale.
- Podważ i zdejmij zaślepki na kurkach, a następnie odkręć śruby mocujące i zdejmij kurki.
- Masz możliwość sprawdzenia, czy głowice były prawidłowo dokręcone – zrób to. Słabe dokręcenie głowicy również może być przyczyną przeciekania kranu. Jeśli przylegały dobrze, odkręć je i zdejmij, a następnie wymień uszczelki i dokręć głowice z powrotem. Jeśli uszczelki z zestawu nie pasują, możesz wziąć ze sobą głowicę i dopasować uszczelkę w sklepie.
- Po dokręceniu porządnie głowic, zamontuj kurki i załóż zaślepki.
- Możesz otworzyć dopływ wody i sprawdzić skuteczność swojej pracy.
Gratulacje! Teraz już wiesz, jak naprawić cieknący kran samodzielnie.