Majsterkowanie

Jak naprawić cieknący kran szybko, skutecznie i bez pomocy fachowca?

Jak naprawić cieknący kran szybko, skutecznie i bez pomocy fachowca

Potrzeba naprawy przeciekającego kranu to jedna z czynności, z którą wcześniej czy później mierzy się każdy. Wcześniej czy później nawet w najlepszych bateriach po prostu zużywają się uszczelki. Kapanie wody z kranu jest nie tylko irytujące, ale przede wszystkim naraża nas na straty finansowe. Wszyscy znamy powiedzenie od ziarnka do ziarnka a zbierze się miarka, pamiętajmy o innym – od kropli do kropli, a zbierze się wiadro. Często zdarza się nam lekceważyć lekkie kapanie, po prostu dokręcamy mocniej i żyjemy z tym dalej – głównie z powodu braku czasu i niewiedzy, jak naprawić cieknący kran.

Przychodzi jednak taki czas, kiedy po prostu musimy coś z tym zrobić…

Jak sobie radzimy z problemem cieknącego kranu? Najprościej jest oczywiście znaleźć odpowiednie ogłoszenie w sieci, lub lokalnej gazecie i wezwać „fachowca”. To nawet nie musi być wykwalifikowany hydraulik. Z ofertą wykonania usług takich jak naprawa cieknącego kranu, przetykanie syfonu i tym podobnie, ogłaszają się tak zwane „złote rączki”, czyli ludzie bez szczególnego kierunkowego wykształcenia, za to z umiejętnością dokonywania drobnych napraw.
Czasem się może zdarzyć, że zgłosi się bezrobotny fryzjer, albo słabo zarabiający nauczyciel. Dlaczego więc nie mielibyśmy spróbować zrobić tego sami?

Jak naprawić cieknący kran – wskazówki krok po kroku

Zakładamy, że głowica baterii nie jest uszkodzona i rzeczywiście chodzi jedynie o uszczelkę. W przeciwnym wypadku do wymiany będzie cała bateria. Nawet jeśli nie mamy pojęcia, dlaczego kran cieknie, powinniśmy zacząć od uszczelek. Ponieważ ten problem zwykle dotyczy baterii starszego typu z osobnymi kurkami od ciepłej i zimnej wody, omówimy wymianę uszczelek w takiej właśnie baterii.
W sklepach z armaturą bez problemu kupimy za parę złotych zestaw uszczelek gumowych w różnych rozmiarach. Załóżmy, ze już je mamy, co dalej?

  1. Odetnij dopływ wody. Jeśli o tym zapomnisz, zalejesz mieszkanie.
  2. Odkręć śrubę mocującą odpowiedniej wielkości kluczem płaskim, lub kluczem nastawnym i zdejmij wylewkę.
  3. Wyjmij starą uszczelkę i na jej miejsce załóż nową.
  4. Dokręć śrubę przy wylewce. Najlepiej zrób to ręcznie, ponieważ jeśli używając klucza dokręcisz zbyt mocno, wylewka będzie się ciężko obracać, albo nie będzie się obracać wcale.
  5. Podważ i zdejmij zaślepki na kurkach, a następnie odkręć śruby mocujące i zdejmij kurki.
  6. Masz możliwość sprawdzenia, czy głowice były prawidłowo dokręcone – zrób to. Słabe dokręcenie głowicy również może być przyczyną przeciekania kranu. Jeśli przylegały dobrze, odkręć je i zdejmij, a następnie wymień uszczelki i dokręć głowice z powrotem. Jeśli uszczelki z zestawu nie pasują, możesz wziąć ze sobą głowicę i dopasować uszczelkę w sklepie.
  7. Po dokręceniu porządnie głowic, zamontuj kurki i załóż zaślepki.
  8. Możesz otworzyć dopływ wody i sprawdzić skuteczność swojej pracy.

Gratulacje! Teraz już wiesz, jak naprawić cieknący kran samodzielnie.

Similar Posts