Majsterkowanie

Wady i zalety parapetów z konglomeratu

Wady i zalety parapetów z konglomeratu

Inwestorzy coraz chętniej decydują się na parapety z konglomeratu, doceniając ich estetykę, trwałość i łatwość pielęgnacji. Można je spotkać zarówno w nowoczesnych loftach i apartamentach, jak i odnowionych, tradycyjnych domach. Inwestorzy chcą dzięki nim połączyć klasyczny wygląd wnętrza z nowoczesnymi materiałami. Konglomerat dostępny jest w wielu kolorach, jednak najczęściej utrzymany jest w odcieniach ziemistych – brązowym, beżowym, antracytowym oraz czarnym. Dzięki swojej uniwersalności parapety z konglomeratu pasują do wielu stylistyk, a ich bogaty wybór na rynku sprawia, że każdy znajdzie model, który spełnia jego oczekiwania. Czym wyróżnia się konglomerat i jak należy o niego dbać?

Co to jest konglomerat i jakie cechy go wyróżniają?

Konglomerat to praktyczny, efektowny i bardzo trwały materiał budowlany, wykorzystywany najczęściej do produkcji parapetów i blatów. Stanowi sztucznie wytworzony kompozyt, który łączy drobne kawałki naturalnego kamienia (najczęściej marmuru, kwarcu lub granitu) z żywicą polimerową, która pełni funkcję spoiwa. Wynikiem tego połączenia jest materiał o jednolitym i gładkim wykończeniu, który imituje naturalny kamień. Konglomerat jest trwały, nie ulega łatwo pęknięciom czy zarysowaniom. Jego struktura jest mniej porowata niż naturalnych kamieni, co czyni go bardziej odpornym na wnikanie plam.

Parapety z konglomeratu – opinie, zalety i wady

Parapety z konglomeratu od lat uchodzą za efektowny i praktyczny element wystroju wnętrza. Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest z całą pewnością design. Konglomerat pasuje do wielu stylów aranżacyjnych. Decydując się na niego, można w łatwy sposób – i stosunkowo niskim kosztem – wzbogacić wnętrze o wyrafinowaną i elegancką estetykę naturalnego kamienia. Materiał ten ma również szereg innych zalet.

  • Wytrzymałość: konglomerat, będący kombinacją naturalnych minerałów związanych żywicą, jest odporny na zadrapania, pęknięcia i wnikanie plam, a jego powierzchnia jest trudniejsza do zarysowania niż wielu innych materiałów.
  • Łatwa konserwacja: parapety z konglomeratu są łatwe w pielęgnacji i – w przeciwieństwie do niektórych naturalnych kamieni – nie wymagają regularnego uszczelniania. Trzeba pamiętać, że aplikowanie na nie tradycyjnej chemii gospodarczej może uszkodzić ich powierzchnię powodując m.in. przebarwienia. Jak pozbyć się plamy na parapecie z konglomeratu? Wystarczy wytrzeć ją łagodnym środkiem myjącym. Taka naprawa parapetu z konglomeratu nie jest szczególnie problematyczna. Jeśli jednak dojdzie do znacznego uszkodzenia materiału, konieczna może okazać się wymiana całego elementu.
  • Uniwersalność: konglomerat można stosować w różnych pomieszczeniach, nie tylko jako parapet, ale także jako blat kuchenny czy łazienkowy. Bogaty wachlarz kolorów, tekstur i wzorów pozwala dostosować go do indywidualnych preferencji i aktualnych trendów. Najchętniej wybierane są dzisiaj modele w odcieniach ziemi. Doskonale pasują one do brązowych ram okiennych. Bardzo popularne są też parapety z konglomeratu białe oraz czarne, imitujące naturalny marmur. W doborze modelu pasującego do ciemnych profili, pomoże tekst Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór.

Jeśli pomieszczenie ma być urządzone w ekonomiczny sposób, warto wybrać parapety z płyty MDF lub PVC. Jeśli jednak wnętrze ma być utrzymane w eleganckim, nowoczesnym stylu, pełnym naturalnych, a jednocześnie praktycznych materiałów, lepiej zdecydować się na parapety z konglomeratu. Cena takiego parapetu zależy między innymi od miasta dystrybucji oraz wielkości elementu. Zwykle jest wyższa niż parapetów wykonanych z tradycyjnych materiałów, jak np. drewno czy PVC, co dla niektórych może stanowić wadę.

Montaż parapetu z konglomeratu

Montaż parapetu z konglomeratu wymaga doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić go tej samej ekipie, która montuje okno. Taką usługę zapewnia firma Kapica. Jej specjaliści znają parametry produktów, dlatego wiedzą, jak uzyskać najlepsze właściwości izolacyjne całej konstrukcji. Dzięki temu, że parapety z konglomeratu są produkowane na wymiar i docinane jeszcze na etapie produkcji, cały proces przebiega sprawnie i bezproblemowo.

Przed montażem należy upewnić się, że powierzchnia pod parapetem jest czysta, sucha i pozioma. Firma Kapica zaleca, aby parapety wewnętrzne były montowane po wykonaniu tynkowania. Zapewnia to wysoką stabilność elementu. W przypadku szerokich parapetów, których znaczna część wystaje poza lico ściany, konieczne jest zastosowanie wsporników. Pamiętaj, że montaż parapetu, zwłaszcza z ciężkiego konglomeratu, może być wymagający, dlatego warto zdecydować się na pomoc specjalistów.

Parapety z konglomeratu firmy Kapica

Firma Kapica od lat cieszy się dużym zaufaniem klientów – zarówno w kwestii jakości swoich produktów, jak i ich montażu. Jej parapety wewnętrzne z konglomeratu są stworzone dla osób ceniących trwałość, funkcjonalność i niepowtarzalny design. Nie tylko pięknie się prezentują, ale też są cieplejsze niż naturalny kamień i lepiej izolują temperaturę. Ponadto nie ulegają przebarwieniom na skutek działania promieni UV, co jest szczególnie istotne w przypadku elementów montowanych przy oknie. Szukając trwałego, praktycznego i estetycznego parapetu oraz kompleksowej obsługi obejmującej montaż, warto zapoznać się z asortymentem firmy Kapica.

Materiał sponsorowany, przygotowany przez partnera serwisu.

Similar Posts